Seniorzy to jedna z najbardziej narażonych grup społecznych. Z jednej strony — często wiek i choroba sprawiają, że ci ludzie stają się bezbronni jak dzieci, z drugiej — ponieważ są dorośli, rodzina nie czuje wobec nich takich zobowiązań, jakie czuje wobec dzieci. To sprawia, że ci, którzy na starość pozostają  samotni, często żyją w złych warunkach. 
 
Ratownik medyczny apeluje do rodzin, żeby nie pozostawiali starzejących się rodziców samym sobie. Tomasz Modrzewski przypomina, że przecież ci seniorzy to ludzie, którzy poświęcili wiele swojego czasu, uwagi i miłości, żebyśmy mogli żyć komfortowo. W końcu przy chodzi czas, żeby im się za to odpłacić. 

Seniorzy są tragicznie zaniedbywani

Tomasz Modrzewski to ratownik medyczny, który przeprowadza również w tym zakresie profesjonalne szkolenia dla przedstawicieli wielu zawodów. Mężczyzna dzieli się na swojej stronie na Facebooku łamiącymi serce historiami o pozostawionych samym sobie starszych ludziach, którym wiek choroba nie pozwala już na samodzielne funkcjonowanie. 
seniorzy
pixabay.com

„Ludzie, co z wami?” pyta się oburzony ratownik medyczny. 

Opowiada o ludziach, którzy traktują szpitale jak domy opieki. Pewien mężczyzna zadzwonił po karetkę, ponieważ jego matka cierpiała na duszności. Miał do ratowników pretensje, że kobieta została wypuszczona ze szpitala, a jej stan się nie poprawia. Nie wspomniał przy tym o fakcie, że nie wykupił dla niej (refundowanych) leków, ani nawet nie zrobił tak podstawowej rzeczy, jak pościelenie jej łóżka. 
 

Nie każdy ma warunki

Seniorzy często tracą umiejętności konieczne przy wykonywaniu codziennych czynności, ale nie zawsze ich dzieci mają możliwości, żeby dzień w dzień trwać przy rodzicach. Natomiast nie oznacza to, że można takie starsze osoby pozostawić na pastwę losu. W przypadku osób, które same nie są w stanie opiekować się osobą starszą, są inne środki.
 
Ratownik medyczny radzi, żeby zgłosić się w takiej sytuacji do MOPSu. Ośrodki opieki społecznej zatrudniają pracowników, którzy mogą przyjść, przeprowadzić wywiad środowiskowy. Wtedy pokierują, jakie dalsze kroki można podjąć, by upewnić się, że seniorzy znajdują się pod właściwą opieką. Na pewno jednak trzeba wziąć odpowiedzialność za ludzi, którzy długie lata brali odpowiedzialność za nas. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

źródła: popularne.pl
Poprzedni artykułKażdej nocy spała z wężem. Gdy odwiedziła weterynarza, dowiedziała się prawdy
Następny artykułJak uratować zniszczone włosy? 20 skutecznych sposobów
Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego