Smog: płodność jest zagrożona przez zanieczyszczone i spowite gęstą mgłą powietrze. Statystyki nie pozostawiają żadnych złudzeń, a badacze są naprawdę bezlitośni. Okazuje się, że Polska znajduje się w czołówce krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, a nasz dług ekologiczny jest ogromny.

Smog, który unosi się w powietrzu stanowi olbrzymie zagrożenie dla zdrowia milionów ludzi. Okazuje się, że narażony jest nie tylko układ oddechowy czy krążenia, ale też rozrodczy! W związku z tym problemy z poczęciem dziecka mogą stać się globalnym zagadnieniem. Jak skutecznie chronić się przed negatywnym działaniem smogu? Znamy odpowiedź.

Smog: płodność jest zagrożona

Smog ma bardzo szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie. Wyniki badań przeprowadzone przez Komisję Europejską jednoznacznie wskazują, że każdego roku około 42 tysięcy Polaków umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Brzmi przerażająco, zgodzicie się?

Smog: płodność
instagram.com @co_ciekawe

Smog ma szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie.

Okazuje się, że ma on również destrukcyjny wpływ na płodność człowieka. Toksyny wdychane z powietrzem mogą zaburzać gospodarkę hormonalną, a w konsekwencji prowadzić do niepłodności. Oprócz tego może przyczynić się do obumarcia płodu lub tzw. porodu przedwczesnego. Dodatkowo kobiety, które podczas ciąży oddychały powietrzem o wysokim stężeniu benzo(a)pirenu mogą urodzić dzieci z mniejszą wagą, a także mniejszym obwodem główki. W przypadku mężczyzn smog wpływa niekorzystnie na ilość, budowę, a nawet ruchliwość plemników.

Jak się chronić przed smogiem?

Zagrażające zdrowiu okazuje się nawet krótkotrwałe przebywanie w miejscach o wysokich stężeniach niebezpiecznych pyłów. Pary starające się o dziecko i kobiety ciężarne powinny kategorycznie unikać spacerów, gdy obowiązuje alarm smogowy. Niezbędne jest więc systematyczne sprawdzanie jakości powietrza. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska jednoznacznie wskazują, kiedy stężenie powietrza jest niebezpiecznie i zagrażające zdrowiu.

Czym właściwie jest smog? To nic innego jak chmura powietrza zawierająca pyły i gazy, która powstaje zarówno z przyczyn naturalnych, takich jak nadmierne zamglenie czy brak wiatru oraz tych powstałych przez działalność człowieka. Określenie to ściśle wiąże się z okresem jesienno-zimowym, kiedy to palenie w piecach węglem oraz śmieciami, spaliny samochodowe oraz te z zakładów przemysłowych są na porządku dziennym.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Smog: płodność
unsplash.com @alice02

Smog: Płodność jest zagrożona przez zawiesinę w powietrzu.

Smog: płodność
unsplash.com @joaosilas

Pary starające się o dziecko powinny karygodnie zaprzestać wychodzenia na zewnątrz, gdy obowiązuje alarm smogowy.

Redaktor działu Lifestyle w Lelum.pl. Ukończyła Dziennikarstwo na lubelskim UMCESie. Pisanie tekstów było jej pasją, odkąd pamięta. To właśnie w tej dziedzinie chciałaby być perfekcjonistką. Miłośniczka zumby, klimatów latino i włoskiego jedzenia. Nienawidzi nudy i monotonii. Optymistka, dla której każdy kolejny dzień to nowa przygoda.