Toksyczny związek to wyniszczająca relacja między dwojgiem ludzi, w której zazwyczaj jedna z osób jest destruktywna. Trwanie w takiej relacji wpływa na naszą kondycję psychiczną. Co może świadczyć o tym, że tkwisz w niezdrowym związku? W tym artykule przytoczyłyśmy 10 sygnałów, które pomogą ci określić toksyczność twojego związku i to, czy już czas go zakończyć.

Niepokojące sygnały, które świadczą o tym, że utknęłaś w toksycznej relacji często są przez nas pomijane lub lekceważone. Jeśli zastanawiasz się, czy twoja relacja jest zdrowa, powinnaś przeczytać ten artykuł. Poniżej znajdziesz dziesięć sygnałów na to, że wraz z partnerem tworzycie toksyczny związek. 

Sygnał pierwszy

Zdarza się, że twój partner stanowczo zaprzecza faktom, które miały miejsce. Coraz częściej przyłapujesz go na kłamstwie, a on wręcz myli się w swoich zeznaniach. Nie da się ukryć, że jest patologicznym kłamcą i sam już nie wie, co jest prawdą, a co nie. Nawet po wielogodzinnych dyskusjach nie zmienia swoje postępowania.

Sygnał drugi

Twój wybranek jest zaborczy i nie pozostawia ci przestrzeni, a ty coraz częściej czujesz się jak w klatce. Nieustannie powtarza, że masz tylu kolegów tylko dlatego, że jesteś atrakcyjna, a oni nie cenią cię za to, kim jesteś, tylko jak wyglądasz, bo chcą cię wykorzystać. Jest bardzo zazdrosny i łatwo wpada w gniew, a kilka razy przyłapałaś go na tym, że przeglądał twoje media społecznościowe. Twój partner irytuje się nawet wtedy, gdy wymieniasz wiadomości z mamą i stale dopytuje, z kim rozmawiasz. Denerwuje się, gdy nie spędzasz z kim każdej minuty i mówi, że pozostali są ważniejsi niż on. Masz prawo spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi i nie musisz zabierać wszędzie swojego chłopaka. Jeżeli on tego nie rozumie, a z tego powodu codziennie wybuchają w waszym domu awantury, powinnaś zastanowić się, czy warto tkwić w tak niezdrowej relacji.

Sygnał trzeci

Twój partner nie potrafi samodzielnie podjąć decyzji, a ty stałaś się jego centrum wszechświata. Konsultuje z tobą każdą, nawet najdrobniejszą i mało znaczącą rzecz. Być może miłość twojego życia to typ osobowości zależnej. Taki człowiek ma przesadną potrzebę bycia pod czyjąś opieką. Bardziej niż partnerki potrzebuje niańki. Wykazuje głębokie poczucie braku samodzielności, musi nieustannie być pod czyimiś skrzydłami. Nie potrafi samodzielnie podejmować decyzji, przy jednoczesnym postrzeganiu siebie jako osoby słabej. Taka osoba może odczuwać silny lęk przed opuszczeniem.

Sygnał czwarty

Zdarza się, że twój partner łatwo popada w gniew, a jego nastrój gwałtownie się zmienia. Jeżeli twojemu wybrankowi zdarzają się niekontrolowane wybuchy emocji, nad którymi nie potrafi zapanować — powinnaś uważać. Gdy krzyczy, rzuca przedmiotami, a nawet zdarza mu się podnieść na ciebie rękę — bądź ostrożna! Bywa, że sugeruje, że jesteś dla niego najważniejsza, a potem poważnie się tobą rozczarowuje i tracisz w jego oczach. W takim wypadku najprawdopodobniej masz do czynienia z osobowością chwiejną emocjonalnie i najlepiej byłoby, gdyby udał się do psychologa lub psychiatry

Sygnał piąty

Jeżeli twój partner porównuje cię ze swoją matką, powinna ci się zapalić lampka ostrzegawcza. Przede wszystkim on musi zrozumieć, że nie jesteś z nim po to, by kogokolwiek mu zastąpić. Jesteś pełnowartościową osobą, a wszelkiego rodzaju porównania są szkodliwe. To zrozumiałe, że kocha swoją mamę, ale musi zrozumieć, że nigdy nie zostaniesz jej następczynią!

Sygnał szósty

Twój partner dopuścił się zdrady, a ty mu wybaczyłaś, jednak po jakimś czasie historia znowu się powtarza, a on znów pojawia się u twoich drzwi z bukietem pięknych róż i prosi o wybaczenie. Pamiętaj, że zasługujesz na wszystko, co najlepsze i nikt nie ma prawa wprawiać cię w zły nastrój. Jesteś kompletną całością i nie potrzebujesz kogoś, kto będzie cię nieustannie krzywdził. Tylko wtedy będziesz w stanie stworzyć wartościową relację. 

Sygnał siódmy

Jeżeli twój partner jest typem zadufanego w sobie narcyza, który myśli tylko o sobie i zupełnie nie zwraca uwagi na to, jak ty się czujesz w tej relacji, to znak, że wasz jest niezdrowy. Jeżeli mimo wielu próśb twój chłopak nie zmienił postępowania — a co więcej — nie zauważył popełnionych przez siebie błędów, powinnaś poważnie się zastanowić nad sensem waszego związku. 

Sygnał ósmy

Ukochany krytykuje cię przy innych, a jego obecność wywołuje w tobie napady lęku. Coraz częściej go unikasz, bo upokarza i poniża, nawet gdy jesteście w towarzystwie. Zdarza mu się również podważać twoje zdanie przy innych, umniejszać twoje dokonania i często stawiać siebie w lepszym świetle. Jeśli czujesz, że masz powody do niepokoju, zastanów się nad tą relacją.

Sygnał dziewiąty

Partner manipuluje tobą i wykorzystuje twoją dobroć. Pożycza od ciebie pieniądze i nigdy ich nie oddaje. Jeśli to zdarzyło się raz, to faktycznie może miał problemy finansowe. Jeżeli jednak ta sytuacja notorycznie się powtarza, a ty czujesz się jak maszynka do zarabiania pieniędzy dla swojego partnera — powiedz stop. Zapamiętaj — nie warto marnować swojego cennego czasu z kimś, kto cię nie szanuje. 

Sygnał dziesiąty

Jak wiadomo partnerstwo polega na wzajemnym zaangażowaniu w relację. Obie strony powinny w równym stopniu pracować nad związkiem, bo tylko wtedy ma on szansę przetrwać. Jeżeli czujesz, że dajesz więcej niż otrzymujesz w zamian i coraz częściej wydaje ci się, że tylko tobie zależy na waszym uczuciu, może czas na przemyślenie kilku zasadniczych kwestii? Uwierz, nie dasz rady pracować nad tą relację za was dwoje. 

Toksyczny związek — czy warto tkwić w szkodliwej relacji?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama. Oczywiście nad każą relacją można pracować – jeśli sami nie potraficie dojść do porozumienia, zawsze możecie skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Najważniejsze, żeby obie strony chciały odbudować relację. Jeżeli jednak nie widzisz szansy na poprawę w związku, z dnia na dzień jest coraz gorzej, a ty czujesz się przytłoczona problemami, które na ciebie spływają, może to najwyższy czas, by powiedzieć do widzenia? 

Jeżeli nie pamiętasz dnia bez kłótni, a twoje samopoczucie pogarsza się z dnia na dzień i nie widzisz już światełka w tunelu — zareaguj w porę!

Na pewno świetnie dasz sobie radę bez toksycznego partnera, odzyskasz pewność siebie, staniesz na nogi i poczujesz się lepiej. Gdzieś na świecie  jest ktoś, kto pokocha się taką, jaka jesteś i nie będzie oczekiwał, byś się dla niego zmieniła. Głowa do góry! 

Zasługujesz na wszystko, co najlepsze:

toksyczny związek
unsplash.com — Isaiah Rustad

Naucz się myśleć o sobie!