Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Wizyta u psychiatry. Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
Adrianna Elbe
Adrianna Elbe 30.12.2018 13:10

Wizyta u psychiatry. Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Wizyta u psychiatry
Fot.: unsplash.com rawpixel

Wizyta u psychiatry. Odczuwasz ciągły niepokój, lęk, stres? Zupełnie nie radzisz sobie ze swoimi emocjami, a najprostsze czynności sprawiają ci sporą trudność? Zdecydowanie potrzebujesz pomocy. Jednak gdzie jej szukać? Jak się za to wszystko zabrać?

Wizyta u psychiatry. Niestety, dla wielu osób wizyta u psychiatry wciąż utożsamiana jest z poczuciem wstydu, zupełną ostatecznością i swego rodzaju żartem. Niestety, gdy twoje życie i osobowość diametralnie się zmienia- to nie jest pora na żarty. To pora na szukanie pomocy u specjalisty.

Wizyta u psychiatry

Obecne czasy nie są dla nas łaskawe. Szybkie tempo życia, stres, potrzeba odnoszenia ciągłych sukcesów- to wyłącznie kilka aspektów, które doprowadzają do gorszego samopoczucia, problemów z koncentracją i wahań nastrojów. Dla wielu osób, które musiały zmierzyć się z traumatycznymi doświadczeniami, pomoc ze strony psychiatry również jest koniecznością.

Jak więc nietrudno zauważyć, problemy, które napotykamy w swoim życiu, w dużej mierze zupełnie nie są od nas zależne, jednak to właśnie my musimy zrobić pierwszy krok ku lepszemu, zdrowemu życiu. Szukanie pomocy w odmętach internetu, wśród znajomych lub zupełnie przypadkowych ludzi, niekoniecznie może okazać się dla nas dobrym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie. Ktoś, chcąc pomóc nam za wszelką cenę, jednakże nie posiadając w danym temacie odpowiedniej wiedzy, może nam tylko zaszkodzić…

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Wizyta u psychiatry rozpoczyna się przeprowadzeniem przez lekarza szerokiego wywiadu. Zapytania o leki, przebyte choroby, reakcje alergiczne- tego zdecydowanie musimy się spodziewać. Jest to koniecznie, bowiem jeśli specjalista w toku odbywanych spotkań zdecyduje się na wdrożenie leczenia farmakologicznego, musi być pewien, że w żadnym stopniu nie zaszkodzi choremu. Wielu pacjentów czuje skrępowanie, gdy przychodzi do opowiedzenia o swoich bolączkach. Nie ma się jednak czego obawiać, gdyż wykwalifikowany i przygotowany lekarz zadba o psychiczny komfort chorego, dobierając pytania w odpowiedni sposób, nie potęgując stresu i wstydu u badanego.

Przebieg wizyty u psychiatry

Gdy zebrane przez psychiatrę informacje okażą się wystarczające, zaproponuje on dalszy tok i sposób leczenia. W niektórych przypadkach kluczem do polepszenia stanu zdrowia okaże się wyłącznie terapia. W innych może ona zostać połączona z przyjmowaniem wskazanych leków.

Jeśli natomiast specjalista będzie miał wyraźne wątpliwości w kontekście zdrowia i dalszego leczenia swojego pacjenta, postawienie przez niego diagnozy może trwać dłużej. Pomocne może okazać się wykonanie dodatkowych badań, które wykluczą udział innych chorób w złym stanie pacjenta.

Wizyta u psychiatry, jak się przygotować?

Najważniejsze przed wizytą u psychiatry jest zrozumienie własnego problemu, rozterek, wątpliwości. To właśnie opisanie lekarzowi konkretnych objawów prowadzi do najtrafniej dobranego sposobu leczenia, a tym samym zwiększenia szans na szybkie wyzdrowienie. Pomocna okaże się również dokumentacja, którą pacjent uzyskał w trakcie wcześniejszego leczenia, o ile takie miało miejsce. Niestety wiele osób nie czuje się na siłach, by postarać się o jak najlepsze przygotowanie. Nie stanowi to większego problemu, gdyż dobry lekarz będzie w stanie dojść do sedna sprawy, niekoniecznie opierając się na diagnozach innych specjalistów.

Ile trwa pierwsza wizyta u psychiatry?

Pierwsza wizyta u psychiatry zazwyczaj trwa dłużej niż przeciętna konsultacja. Ze względu na mnogość zadawanych pytań, pozyskiwania informacji i odpowiedniego odniesienia się do nich, pacjenci mogą spędzić w gabinecie nawet do godziny. Nie jest to natomiast reguła. Ile powinna trwać pierwsza wizyta u psychiatry? Każdy z lekarzy obiera różne metody przeprowadzania wywiad. Tak więc pierwsza wizyta może trwać zarówno 30, jak i 60 minut. Wszystko zależy od złożoności problemu i jest indywidualnie dopasowane.

Wizyta u psychiatry, co mówić?

Najważniejszym założeniem, z jakim powinno się wybierać do tego typu lekarza, jest szczerość. Relacja pomiędzy lekarzem i psychiatrą zdecydowanie powinna bazować na zaufaniu i dzieleniu się informacjami, które rzeczywiście mają miejsce. Bardzo często osoby, które pukają do drzwi gabinetu psychiatrycznego, mierzą się z bardzo poważnym problemem, jakim jest samookaleczanie. Choć jest to ogromnie istotne i ściśle powiązane ze stanem chorującego, obawiają się oni reakcji specjalisty na widok pokazanych mu ran i blizn. Wizyta u psychiatry.

Szczerość jest kluczem

Dzielenie się tak intymnymi sferami swojego życia dla wielu osób jest niewyobrażalnie trudne. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że specjalista tego typu codziennie obserwuje, bada i wspiera pacjentów z podobnymi, a często również znacznie cięższymi przypadkami. Ponadto, każdy psychiatra objęty jest tajemnicą lekarską, zgodnie z którą nie ma on prawa ujawniać informacji związanych z pacjentem, uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.

Poufność wizyt u psychiatry

Jeśli chory jest pełnoletni, ma również prawo decydowania o tym, kto mógłby ewentualnie zostać poinformowany przez lekarza o swoim stanie zdrowia. Jeśli uzna, że nie chce, by o jego stanie zdrowia wiedzieli nawet najbliżsi- ma do tego prawo. Wizyty u specjalisty mają miejsce pod znakiem wysokiej dyskrecji. Wszystko z myślą o pacjencie, który mógłby mierzyć się z brakiem zaufania w stosunku do leczących. Jak jednak wspomnieliśmy wcześniej, nie da się uzyskać fachowej pomocy, nie stawiając na szczerość wobec lekarza.

Konieczność przełamania wstydu

Wizyta u psychiatry. Częstym powodem zaburzeń zdrowia psychicznego mogą być wszelkiego rodzaju używki (alkohol, narkotyki), o których często wyrażamy się ze wstydem i odrazą, a jeśli byśmy mogli, w ogóle nie poruszalibyśmy tego tematu. Psychiatra jest osobą, której niezwłocznie należy o tym wszystkim wspomnieć, nawet jeśli nie jesteśmy z tego dumni. Podsumowując, wstyd i skrępowanie zdecydowanie należy zostawić za drzwiami gabinetu. Zatajanie istotnych faktów może skutkować źle dobraną metodą leczenia, a tym samym brakiem poprawy, a nawet pogorszeniem psychicznego stanu chorego. Nie warto więc ryzykować.

Czy wizyta u psychiatry zostaje w papierach?

Wokół wizyt u psychiatry narosło wiele przedziwnych mitów. Jeden z nich dotyczy dokumentacji, która miałaby w przyszłości zaszkodzić pacjentom w pozyskaniu pracy, dostaniu się na studia itd. Jak jednak nietrudno się domyślić- nic takiego nie istnieje. Jedyne „papiery”, jakie wypisuje psychiatra dotyczą odbywanej przez nas choroby, metody leczenia i opisanych przez pacjenta wydarzeń. Wszystkie te informacje zostają przez lekarza podpisane, umieszczone w teczce i schowane do archiwum pacjentów, które znajduje się w danej placówce. Bez zgody zainteresowanego tego typu dane nie mogą zostać nikomu nigdzie udostępnione.

Leczenie psychiatryczne a praca i szkoła

Wizyta u psychiatry. Nie istnieje również żaden rejestr osób chorych, wśród którego widnieją nazwiska odbywających leczenie pacjentów. Choroba psychiczna nie będzie miała wpływu na naszą przyszłość pod kątem zawodowym. Jeśli sami nie zdecydujemy się poinformować przyszłego pracodawcy, współpracowników, czy też znajomych o problemach zdrowotnych, z jakimi się mierzyliśmy/mierzymy, żaden lekarz nie ma możliwości, by przekazywać takie dane i wpływać na pracę czy naukę swojego pacjenta.

Jak często wizyta u psychiatry?

To, jak często powinny odbywać się wizyty u psychiatry i czy powinny odbywać się regularnie, zależy wyłącznie od stadium i przebiegu choroby pacjenta. Wizyty mogą odbywać się regularnie, w przypadku gdy pacjent przyjmuje konkretne leki, które kupić może wyłącznie za pomocą recepty. Wtedy spotkanie z lekarzem jest koniecznością.

Od czego zależy częstość wizyt u psychiatry? Jeśli natomiast pacjent znajduje się w stanie remisji, pojawienie się w drzwiach gabinetu raz na dwa, trzy miesiące, może okazać się wystarczające. Wizyta u psychiatry. Chore osoby często obawiają się, że kolejna wizyta będzie miała miejsce dopiero za jakiś czas, co może nasilać w nich niepokój. W takiej sytuacji lekarz powinien zadbać o komfort psychiczny swojego pacjenta, zapewniając go, że w każdym momencie może się u niego pojawić, nie będąc wcześniej zapisanym na wizytę. W opisanej sytuacji specjalista z pewnością nie odmówi udzielenia pomocy, nawet jeśli miałaby się ona opierać wyłącznie na krótkiej rozmowie.

Jeśli wyraźnie czujemy, że na danym etapie życia wyraźnie przestaliśmy sobie radzić, nie bójmy się zwrócić do specjalisty o pomoc. Chwile słabości zdarzają się każdemu, gdy jednak przestajemy dobrze funkcjonować, nie radzimy sobie z własnymi myślami, a najprostsze czynności sprawiają nam niewyobrażalny trud, nie ma na co czekać. Wcześniejsze zdiagnozowanie problemu to większa szansa na szybkie wyzdrowienie.

Obecna dostępność i wiedza lekarzy psychiatrów sprawia, że coraz więcej pacjentów naprawdę czuje, że są w dobrych rękach. Metody, jakimi specjaliści posługują się w trakcie leczenia, sposoby przeprowadzania rozmowy z pacjentem, przepisanie im odpowiednich leków to wyłącznie kilka funkcji, jakie pełni psychiatra. Prosić o pomoc nie jest wstydem. Przeciwnie- jest to akt niesamowitej odwagi. Jeśli czujesz, że nadszedł moment, by zasięgnąć specjalistycznej porady, nie zwlekaj!

Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123

Wizyta u psychiatry. ZOBACZ ZDJĘCIA:

Wizyta u psychiatry

Na depresję cierpi dziś 350 mln osób, z czego w Polsce aż 1,5 mln.

Wizyta u psychiatry

Problemy ze zdrowiem psychicznym pojawiają się u ludzi niezależnie od płci, wieku, czy wykształcenia.

Wizyta u psychiatry

Dla wielu z cierpiących osób przełomowym momentem może okazać się wizyta u psychiatry.

Wizyta u psychiatry

Jedną z metod leczenia jest wdrożenie farmakologii. Odpowiednio dostosowane i dawkowane leki są w stanie zmniejszyć objawy lub całkowicie uwolnić człowieka od złej formy psychicznej.

Wizyta u psychiatry

Jeśli czujesz, że wizyta u specjalisty byłaby dobrym rozwiązaniem, nie czekaj na odpowiedni moment. Sama myśl pojawienia się u psychiatry to wystarczający powód, by się do niego wybrać i zadbać o swoje zdrowie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jak wygląda badanie ginekologiczne? Krok po kroku
  2. Jestem brzydka i gruba. Jak to zmienić? Sprawdzone porady
  3. Higiena intymna: jak zadbać o swoje delikatne miejsca?