TVN w poniedziałek przekazał tragiczną informację o śmierci wybitnego Polaka. Mężczyzna był wielkim artystą, krytykiem teatralnym i literackim. To z pewnością ogromna strata dla wszystkich, a w szczególności dla rodziny oraz najbliższych zmarłego. Od 1984 roku mieszkał w Paryżu, tam też spędził swoje ostatnie chwile przed śmiercią.

TVN przekazał tragiczne informacje. Niestety, ale odszedł wybitny artysta, wielki krytyk, pisarz i reżyser. Miał 90 lat. Kondolencje już zaczęły spływać z całej Polski, niektórzy nadal nie mogą w to uwierzyć.

TVN: nie żyje wybitny artysta

TVN przekazało informację o śmierci Ludwika Flaszena, polskiego reżysera, autora i współpracownika Jerzego Grotowskiego. Krytyk odszedł w wieku 90 lat, zmarł  24 października w Paryżu, ale media dopiero teraz donoszą o jego śmierci.

Ludwik Flaszen był wieloletnim współpracownikiem Jerzego Grotowskiego oraz współzałożyciel Teatru Laboratorium. Za swoją działalność artystyczną i naukową otrzymał wiele nagród. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2009 – złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  1. Wiadomo, co stanie się w najbliższych dniach. Protestujący przekazali, co planują, zapanuje istny chaos
  2. Wszyscy się mylili. Koronawirus zaraża inaczej niż sądziliśmy, nowe odkrycie nie pozostawia złudzeń
  3. Zaczęło się. Paraliż i blokady w całej Polsce, tłumy Polek i Polaków wyszły na ulicę

Kim był Ludwik Flaszen?

Ludwik Flaszen był polskim krytykiem teatralnym i literackim, pisarzem, tłumaczem, eseistą, teatrologiem i reżyserem. Urodził się 4 czerwca 1930 roku w Krakowie i pochodził z rodziny żydowskiej. Czas okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej spędził w Związku Sowieckim.

Do Polski wrócił w 1946 roku, gdzie ukończył gimnazjum, a następnie podjął się studiów na Wydziale Polonistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwa lata później debiutował na łamach Przekroju.

Był uczniem Kazimierza Wyki i należał do tzw. krakowskiej szkoły krytyków. W latach 1951–1956 był związany z tygodnikiem Życie Literackie, w którym prowadził rubrykę Z notatnika szalonego recenzenta. Publikował również w Nowej Kulturze czy Przeglądzie Kulturalnym.

Na początku nie zajmował się w ogóle teatrem. Zmieniło się to dopiero po tym, gdy trafił do Teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie objął funkcję kierownika literackiego. W roku 1957 zastąpił Sławomira Mrożka w fotelu recenzenckim krakowskiego dziennika Echo Krakowa.

W środowisku literackim i krytycznym był znany ze swojego zjadliwego tonu. To właśnie dzięki niemu otrzymał swój przydomek „Robespierre”. Jego publikacje regularnie pojawiały się również na łamach Współczesności oraz Przeglądu Kulturalnego.

Ludwik Flaszen zasłynął również ze swojego daru do tłumaczeń z języka rosyjskiego. Jako pierwszy w Polsce przełożył fragmenty Problemów poetyki Dostojewskiego Michaiła Bachtina.

W grudniu 1980 roku objął funkcję zastępcy dyrektora Teatru Laboratorium. Był jego współzałożycielem i współanimatorem przez cały okres jego istnienia (1959–1984). Po samorozwiązaniu się zespołu w 1984 roku, zamieszkał w Paryżu.

To właśnie tam zmarł w wieku 90 lat. To z pewnością niewyobrażalna tragedia dla jego najbliższych. Pragniemy im złożyć najszczersze wyrazy współczucia. Niestety to niejedyna tragiczna wiadomość, o której dzisiaj przekazywaliśmy.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

 TVN: Nie żyje Ludwik Flaszen.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Szwedki są sercem z Polkami. Okazały niesłychaną pomoc w sprawie wyroku TK
  2. Wstrząsające słowa, WHO nie ma wątpliwości. „Mamy obecnie dwie szalejące pandemie”
  3. ”SE” ujawnia, ile kosztuje nielegalna aborcja w Polsce. ”Nieopłacalne”, podano też kwoty w innych krajach
  4. Nagle ksiądz zwrócił się do protestujących kobiet. Skandaliczne słowa, nie zamierza nawet przeprosić
  5. Od piątku będzie można przemieszczać się tylko do pracy? Nieoficjalne informacje ”Interii”
  6. Agnieszka Chylińska nie wytrzymała, postanowiła mówić. „Dwoje moich dzieci jest dzieciakami szczególnej troski. Nie przypominam sobie, żeby ktoś mi pomagał”
  7. Najprostsze i najpyszniejsze na świecie pierogi bez lepienia przygotujesz w kilka minut. Kapitalna receptura

Źródła: tvn24.pl, grotowski-institute.art.pl, e-teatr.pl, wikipedia.org

 

Poprzedni artykułDramatyczne wyznanie Edyty Górniak. Nikt nie miał pojęcia, przeżyła bolesną stratę
Następny artykułW środę gigantyczne utrudnienia, będzie paraliż Polski? Nie cofną się o krok, decyzja zapadła
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl