Tylko jedna osoba w Polsce się tak nazywa. Najbardziej oryginalne imię w kraju
Wybór imienia dla dziecka to jedna z poważniejszych decyzji w życiu rodziców. Część osób uważa, że imię wpływa na charakter człowieka, który je nosi i w znaczącym stopniu wpływa na jego przyszłość. Tutaj pojawia się dylemat: czy być wiernym tradycji, czy wykazać się oryginalnością. Pewni rodzice w Polsce wybrali tę drugą opcję.
Najpopularniejsze imiona w Polsce
Wiele dzieci dostaje imiona “z kalendarza”, w zależności od daty, w której przyszły na świat. Popularną praktyką jest też wybieranie dla swojej pociechy imienia po którymś z przodków np. po babci, dziadku czy komuś z wujostwa. W ostatnich latach można zaobserwować rosnącą popularność tradycyjnych polskich imion takich jak: Zofia, Zuzanna, Antoni czy Franciszek.
Część rodziców woli jednak podejść do sprawy bardziej oryginalnie. Tutaj inspiracje mogą być różne np. ulubiony bohater z serialu czy książki. Niektórzy przed podjęciem decyzji sprawdzają też historię i znaczenie danego imienia. Ci rodzice wykazali się wielką pomysłowością.
Tylko jedna osoba w Polsce ma tak na imię
W Polsce szacunkowo żyje obecnie ponad 37 milionów ludzi. Według danych z rejestru PESEL najpopularniejszym imieniem w naszym kraju jeśli chodzi o kobiety, jest Anna, natomiast w przypadku mężczyzn Piotr. Podium zamyka Krzysztof.
W 2016 roku pewna para dokonała ciekawego wyboru jeśli chodzi o imię dla ich nowo narodzonego dziecka. Chłopiec ma dzisiaj 8 lat i jak na razie nie pojawił się jego imiennik. Imię Igi nosi dzisiaj tylko jedna osoba w Polsce.
Znaczenie imienia Igi
Jeśli chodzi o etymologię męskiego imienia Igi , to nie można znaleźć informacji na ten temat, ponieważ nie figuruje w polskich księgach imion, którymi często wspomagają się rodzice. Kojarzy się natomiast z żeńskim imieniem Iga. To skrócona wersja, pochodząca od Jadwigi, funkcjonuje jednak samodzielnie i oznacza “waleczność” lub “zwyciężanie w boju”. Imię Igi jest również podobne do imienia Ignacy, z łacińskim pochodzeniem, słowo “ignis” oznacza ogień.
Oryginalność rodziców czasami jednak jest nie w smak urzędnikom. Zgodnie z przepisami dotyczącymi nadawania imienia w Polsce zakazane są imiona ośmieszające, zdrobniałe, wprowadzające w błąd, pochodzące od nazw pospolitych czy geograficznych oraz takie o archaicznej pisowni, chyba że zachowują tradycję rodzinną.