Nie żyje znany muzyk, Harold Budd. Był pionierem muzyki eksperymentalnej i ambientu, dla fanów gatunku, był jednym z najważniejszych twórców. Rodzina poinformowała o śmierci mężczyzny za pomocą Facebooka. Budd był zakażony koronawirusem. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka była przyczyna śmierci Harolda Budda
  • Jak tę smutną wiadomość przyjęli fani
  • Kim był Harold Budd

Harold Budd miał 84 lata. Wiadomo, że muzyk był zakażony koronawirusem. Rodzina poinformowała, że przyczyną śmierci były komplikacje związane z COVID-19. 

Nie żyje Harold Budd, ta wiadomość wstrząsnęła fanami ambientu

Kim był Harold Budd?Harold Budd był cenionym muzykiem, pianistą. Zasłyną współpracą ze sławnymi artystami: Brianem Eno (w tym z „The Pearl”), a od połowy lat 80. z „Cocteau Twins”. W późniejszych latach współpracował z zespołem U2. 

Informację o śmierci przekazała rodzina:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Harold Budd odszedł dziś w wieku 84 lat z powodu komplikacji wywołanych COVID-19. Dziękujemy przyjaciołom, fanom, którzy wspierali go przez wszystkie lata. Prosimy o uszanowanie prywatności rodziny w tym trudnym czasie. 

Fani są wstrząśnięci tą informacją. Dla sympatyków muzyki eksperymentalnej Budd był odkrywcą nowych światów. Styl jego kompozycji stał się szybko rozpoznawalny, był przykładem do naśladowania dla kolejnych pokoleń muzyków. To kolejny cios dla fanów muzyki, dwa dni temu dowiedzieli się o odejściu ogromnej legendy, 

Dziękuję za pokazanie nam pięknego świata, jaki kreowałeś. Twoja praca była dla mnie inspiracją, a muzyka stała się soundtrackiem dla mojego życia – napisał jeden z fanów. 

Niezwykły artysta, obecny w moim życiu od 40 lat! – dodała kolejna osoba.

Kim był Harold Budd?

Harold Budd urodził się w 1936 roku w Los Angeles. Swoją przygodę z muzyką zaczął po 1962 roku, gdy zrezygnował ze służby w wojsku. Był pianistą, kompozytorem i artystą muzyki eksperymentalnej, jazzowej i dream-popowej. 

Z zespołem U2 nagrał utwór ”Cedars of Lebanon”, który znalazł się później na albumie U2 ”No Line On The Horizon”. Budd był także poetą, anglofilem, przez mieszkał w Wielkiej Brytanii w latach 1986 – 1991, był to czas jego najbardziej owocnej twórczości.

Robin Guthrie z Cocteau Twins, z którym pracę Budd rozpoczął we wspomnianym okresie mieszkania w Anglii, nie może pogodzić się ze śmiercią kolegi:

Czuje się pusty, rozbity, zagubiony i nieprzygotowany na to – napisał na swoim Facebooku, artysta.

Harold Budd zostanie zapamiętany, jako niezwykły muzyk i artysta ogromnie wpływowy. Z taką stratą trudno jest się pogodzić. Niestety, to niejedyna smutna informacja, jaka obiegła w ostatnim czasie media. 

Zobacz zdjęcie:

HAROLD BUDD 1936-2020
Harold Budd passed away today at age 84 years old from complications of COVID-19.
Thank you to…

Opublikowany przez Harold Budd Wtorek, 8 grudnia 2020

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: rollingstone.com, theguardian.com

 

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl