Agata Duda wraz z pierwszą damą Litwy — Dianą Nausėdienė wystosowały specjalny apel do wszystkich ludzi na całym świecie. Żony prezydentów nawiązały do trudnej sytuacji na Ukrainie.

Agata Duda i Diana Nausėdienė napisały list otwarty w sprawie najazdu wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. Pierwsze damy apelują do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc dla uchodźców z zaatakowanego kraju.

Agata Duda i pierwsza dama Litwy apelują w sprawie wojny na Ukrainie

2 marca 2022 roku Agata Duda i pierwsza dama Litwy Diana Nausėdienė wystosowały specjalny list otwarty nawołujący do pomocy dla ukraińskich uchodźców. W swoim apelu żony prezydentów zwracają szczególną uwagę na dzieci, którym odebrano dzieciństwo i zmuszono do ucieczki ze swojej ojczyzny.

-Zróbmy, co w naszej mocy, aby zakończyć tę wojnę! Wielu uchodźców to dzieci, uciekające przed agresją bez opieki rodziców. Za liczbami ofiar kryją się osobiste tragedie milionów Ukrainek i Ukraińców. Codziennością ukraińskich dzieci nie jest już nauka i zabawa z rówieśnikami, ale ucieczka i schrony przeciwlotnicze. Całe pokolenie młodych Ukraińców będzie na ciele i duszy nosiło blizny po okrucieństwach tej wojny — czytamy w liście otwartym pierwszych dam Polski i Litwy.

Agata Duda i Diana Nausėdienė apelują o pomoc dla Ukrainy

Agata Duda i Diana Nausėdienė zwróciły uwagę na pomoc humanitarną, jaka jest w tym momencie niezbędna na Ukrainie. Pierwsze damy zaznaczyły, że inne kraje nie zamierzają zostawić zaatakowanego kraju bez potrzebnego mu wsparcia. Żony prezydentów nawiązały również do apelu, jaki wystosował wczoraj ONZ, w sprawie przekazania 1,7 miliarda dolarów na pomoc dla potrzebujących z Ukrainy.

-Świat nie pozostawia Ukrainy samej. Państwa i organizacje międzynarodowe zapewniają opiekę instytucjonalną i wsparcie, setki tysięcy ludzi okazują solidarność i niosą pomoc — można przeczytać w dalszej części listu żon prezydentów Polski i Litwy.

Agata Duda i Diana Nausėdienė zaapelowały także do wszystkich organizacji, fundacji, przywódców oraz osób dobrej woli o niezbędną pomoc i wsparcie dla obywateli Ukrainy. Pierwsze damy nawołują o zakończenie cierpienia niewinnych ofiar wojny, w tym zwłaszcza ukraińskich dzieci.

-Solidarność całej społeczności międzynarodowej w obliczu tragedii jest ogromną wartością. Apelujemy do ludzi dobrej woli na całym świecie, do organizacji społecznych, kościołów i przywódców państw: uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby zakończyć tę wojnę – wojnę dorosłych, której ofiarami padają najmłodsi. Wojnę, która zabija teraźniejszość i przyszłość dzieci Ukrainy. Pomóżmy razem jej bezbronnym ofiarom — napisały w liście otwartym pierwsze damy Polski i Litwy.

Cały list otwarty Agaty Dudy i Diany Nausėdienė, czyli pierwszych dam Polski i Litwy, możecie przeczytać tutaj:

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Majka Jeżowska w środku nocy przekazała najsmutniejszą informację. Polacy wstrząśnięci wiadomością o śmierci
  2. „Nie udało się uratować”. Dramatyczny komunikat Michała Piróga. Dorota Szelągowska nie wytrzymała
  3. Ostatnie słowa córki Ewy Błaszczyk przed śpiączką. „Później już nigdy nic nie powiedziała”

Optymistka z mnóstwem pomysłów i masą pozytywnej energii. Z wykształcenia absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zaciekawieniem śledzę wszystkie wydarzenia na świecie i w mediach społecznościowych. Interesuję się psychologią, radiem, muzyką i zdrowym odżywianiem.