Dlaczego koty lubią pudełka? To pytanie zadaje sobie każdy miłośnik zwierząt. Każdy posiadacz kota zauważył kiedyś, że mruczek szuka różnych kryjówek. Ulubionym miejscem do skrytki często okazuje się pudełko. Dlaczego kot chowa się w pudełku? Dlaczego tam śpi?

Dlaczego koty lubią pudełka? Jak się okazuje, przyczyny nie są takie oczywiste, jakby się to nam wydawało. Koty nie tylko szukają schronienia, chowanie się w małych przestrzeniach może być związane z ich przeszłością. Przyczyn jest kilka, a która dotyczy twojego kota?

Dlaczego koty lubią pudełka?

Koty to niezwykle inteligentne zwierzęta, które często obserwują otoczenie. Ich instynkty i natura tłumaczą pewne zachowania, między innymi, dlaczego lubią się chować. Zauważyłeś pewnie, że nie tylko pudełka są ulubionym miejscem, często chowają się również w szafie, pod łóżkiem czy w kącie na wysokich przestrzeniach. Wybierają ciasne miejsca, niekiedy nawet szklane kule, czy większe słoiki. Wszystko po to, aby móc obserwować otoczenie i czuć się bezpiecznym. Jak się okazuje, powodów jest więcej. Często to doświadczenia kota, mają wpływ na to, gdzie chce spędzać najwięcej swojego czasu. Czy twój kot czuje się bezpiecznie? Po co kot chowa się w pudełku?

Zmniejszenie stresu

Naukowcy również zainteresowali się tym, dlaczego koty lubią chować się w pudełkach. Ci z ScienceDirect zaczęli się zastanawiać, czy pudełka i różne kryjówki są związane ze stresem zwierzaków. Swoje badanie zatytułowali, czy schowek zapewni redukcje stresu dla kotów? Eksperyment przeprowadzili na zwierzakach ze schroniska. Jak się okazało, koty po przebyciu w takim miejscu najczęściej mają uraz oraz odczuwają lęk. Jeżeli zwierzak został zaadoptowany, automatycznie musi odnaleźć się w nowym środowisku. Pudełka zapewniają mu kryjówkę, jest im potrzebna szczególnie w pierwszych tygodniach po zabraniu ich do nowego domu.

Bezpieczeństwo podczas snu

Co więcej, koty chowając się do pudełek, chcą uniknąć ataku zza pleców. Zauważmy, że kot, który jedynie robi sobie drzemkę, pozostaje w pozycji tzw. ‚na sfinksa’. Nie przypadkowo układa się w ten sposób, robi tak, by w trakcie niebezpieczeństwa szybko się wybudzić i zaatakować. Dlaczego kot śpi w pudełku? Jeżeli kot ma zamiar długo spać, szuka miejsca, które jest dla niego bezpieczne, dlatego też bardzo często wybiera sobie pudełka. Wie, że tam, nikt go nie zaatakuje od tyłu. Co więcej, dzięki temu, będzie w stanie obserwować otoczenie, jednocześnie pozostając w ukryciu.

Chcą zachować ciepło

Ile razy po prasowaniu, zauważyłeś, że twój kot kładzie się na jeszcze ciepłą deskę? Koty lubią ciepłe miejsca, a jeszcze bardziej te, w których jest ciemno. To by tłumaczyło, dlaczego wybierają ciasne pudełka. Co więcej, koty wymagają wyższej temperatury otoczenia niż ludzie. Temperatura pokojowa jest przystosowana do członków rodziny, dlatego kot chętnie szuka miejsc, w których będzie ciasno i będzie w mógł utrzymać temperaturę ciała. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak zadowolić swojego mruczka, postaw mu pudełko po butach i zrób mały otwór. Z pewnością się tam zadomowi.

dlaczego koty lubią pudełka
Fot. unsplash.com /
Chaiyaporn Atakampeewong

Koty częściej chowają się w pudełkach, kiedy mają za sobą złe doświadczenia.

dlaczego koty lubią pudełka
unsplash.com
Ludemeula Fernandes

Zabudowana przestrzeń pomaga im czuć się bezpiecznie pod czas snu.

dlaczego koty lubią pudełka
Fot. unsplash.com / Sabri Tuzcu

Koty chowając się w pudełka, chcą obserwować otoczenie, jednocześnie pozostając w ukryciu.

dlaczego koty lubią pudełka
Fot.unsplash.com @Kari Shea

Koty lubią ciepło i mają wyższe wymagania, niż temperatura pokojowa, dlatego też chętnie układają się w ciasnych przestrzeniach.

dlaczego koty lubią pudełka
fot. unsplash.com Eric Han

Koty lubią czuć się bezpiecznie, nie chcą, aby ktoś zaatakował ich od tyłu, dlatego pudełko traktują jako kryjówkę.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Trudne relacje z matką. 8 sposobów jak poradzić sobie z toksyczną matką
  2. Jadwiga Grabowska zmieniła oblicze polskiej mody. Kim była polska Coco Chanel?
  3. Kinga Rusin: kosmetyki gwiazdy podbijają rynek. Dlaczego są wyjątkowe?

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Studiowała dziennikarstwo i komunikację społeczną na UMCS-ie w Lublinie. Dzieli swoje zainteresowania między muzyką a lifstylem. Jej ulubioną formą rozrywki jest granie jako techno DJ. Za swoje mocne cechy uważa otwartość i towarzyskość. Lubi poznawać nowych ludzi, którzy ją inspirują i dają motywację do zagłębiania w tematy, dotąd jej nieznane.