Jadwiga Grabowska to uznana na całym świecie projektantka mody. Dyrektor artystyczna Mody Polskiej tworzyła niesamowite kreacje, sama zadając szyku na szarych ulicach. Kim była nasza polska Coco Chanel?

Jadwiga Grabowska żyła na przełomie XIX i XX wieku. Jej projekty zachwycały nie tylko zwykłe kobiety, lecz nawet najbardziej wymagających klientów. Jak wielu natomiast wspomina, praca z projektantką wcale nie należała do najprostszych… 

Prestiżowa osobistość

O Jadwidze Grabowskiej mówiło się różnie- niesamowita kreatorka stylu, caryca polskiej mody. Tworząca w okresie Polski Ludowej wyraźnie inspirowała się paryskimi trendami. Zawsze kunsztowne, nienagannie skrojone garsonki, turban na głowie… Tak Grabowską wspominały ją osoby z branży, dla których praca z projektantką była najwyższym wyróżnieniem. 

Wsparcie dla kobiet

– Warszawa po wojnie była bardzo zniszczona, a kobiety zaniedbane. Ktoś powinien był o nich pomyśleć. Właśnie dlatego wybrałam pracę projektantki mody – tymi słowami Grabowska opisywała zawód, któremu wierna była do końca życia. 

Znajomość z Coco Chanel

Jak się okazuje, Grabowska miała również przyjemność osobiście poznać Coco Chanel! Ich spotkania miały miejsce wielokrotnie, często obfitując w nowe pomysły i wzajemne inspiracje.

Profesjonalizm w każdym calu

Jadwiga Grabowska swoją nietuzinkową osobowość i ogromną kreatywność podkreślała na każdym kroku. Otaczała się wyłącznie najlepszymi, nie tolerując lenistwa i bylejakości. Materiały, na których pracowała, specjalnie na jej życzenie, sprowadzane były z samego Paryża!

Jadwiga Grabowska zmarła w 1988 roku. Zapamiętana przez wielu jako wybitna prekursorka mody, wciąż inspiruje i zachwyca!

Jadwiga Grabowska. ZOBACZ ZDJĘCIA:

Jadwiga Grabowska
instagram.com entertheroom

Jadwiga Grabowska urodziła się w 1898 roku w Warszawie. Choć ukończyła dziennikarstwo, nie podjęła pracy w tym zawodzie.

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułEkologiczne kosmetyki Kingi Rusin podbijają polski rynek. Dlaczego są wyjątkowe?
Następny artykułTrudne relacje z matką. 8 sposobów jak poradzić sobie z toksyczną matką
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.