Jeśli planujesz mieć dużo dzieci, to resort rodziny może mieć dla ciebie niecodzienną propozycję. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) bierze pod uwagę premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka. TVN24 przekazuje, że wcześniej MRiPS zapowiedziało, że premia miałaby przysługiwać matce, która urodziła drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od chwili narodzin pierwszego dziecka.

O powyższą kwestię związaną z szybkim urodzeniem drugiego dziecka postanowiła zapytać posłanka Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej. Dlatego skierowała interpelację do ministra rodziny i polityki społecznej.

Planujesz dużo dzieci? Pomysł premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka

MRiPS od lat zajmuje się strategią demograficzną w kraju, ponieważ społeczeństwo nie tylko polskie, lecz także europejskie się starzeje. Niemal z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci, a średnia życia się wydłuża.

Dlatego resort wprowadza różne programy socjalne, które mają zachęcić Polki do rodzenia większej ilości dzieci. Jeden z nich został przedstawiony jeszcze w 2018 roku za kadencji Beaty Szydło.

Posłanka KO przypomniała, że 14 kwietnia 2018 roku ówczesna wicepremier Beata Szydło ogłosiła kolejne obietnice socjalne. W swoim przemówieniu mówiła wiele m.in. o polityce prorodzinnej i pomocy kobietom ciężarnym.

W ramach tzw. programu Mama plus Beata Szydło obiecała Polkom premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska poinformowała wtedy, że beneficjentkami programu będą kobiety, które urodziły drugiego potomka w ciągu dwóch lat.

Od zapowiedzi programu minęło 2,5 roku, a ten nadal nie został wprowadzony. Dlatego Aleksandra Gajewska zapytała m.in., czy Rada Ministrów planuje w najbliższym czasie zrealizowanie powyższej obietnicy i wprowadzenie premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka.

 1. Już są, długo wyczekiwane hity od dziś w Pepco. Za mniej niż 10 złotych kupisz świąteczne ozdoby
 2. Na 6 grudnia zapowiedzieli strajk generalny. Postawili ultimatum, Warszawie i nie tylko grozi paraliż
 3. Uwaga, są nowe wytyczne dla żłobków i przedszkoli. Bardzo ważne zmiany, każdy rodzic powinien wiedzieć

Pomysł programu socjalnego na kolejne dzieci

Odpowiedzi na interpelację udzieliła jej, z upoważnienia ministra rodziny, Barbara Socha, podsekretarz stanu w MRiPS. Podkreśliła, że ministerstwo „z uwagą przygląda się różnym rozwiązaniom, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji demograficznej Polski”.

Propozycja tzw. premii za urodzenie drugiego dziecka mającej stanowić zachętę dla rodziców do podejmowania decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci również jest rozpatrywana. Musi ona jednak wpisywać się w szerszy zestaw działań służących rozwojowi rodziny i wymaga jeszcze dalszych prac — podkreśliła Barbara Socha.

Podsekretarz stanu w resorcie rodziny dodała, że „obecnie przygotowywana jest Strategia Demograficzna”. Jej celem jest „wyznaczenie kierunków działań wpływających na zwiększenie dzietności pozwalający na odnowę demograficzną kraju”.

Podkreśliła, że Strategia Demograficzna stawia przed sobą trzy główne zadania:

 • zmniejszenie barier do posiadania dzieci,
 • zwiększenie idealnej wielkości rodziny,
 • zmniejszenie skali odkładania urodzin w czasie.

Jednak ówczesny wiceminister rodziny Bartosz Marczuk w rozmowie z TVN24 BiS podkreślał, że „to nie ma być zachęta w postaci dodatkowej gotówki”.

— […] to ma być wydłużony o trzy miesiące urlop rodzicielski pełnopłatny, mają też być preferencje dla takich rodziców w systemach opieki, czyli w przedszkolach i żłobkach — dodawał.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. To jest najbardziej strzeżony dom w Warszawie. Wiecie o czyją posiadłość chodzi?
 2. Pojawiło się ostrzeżenie. Od pierwszego „ataku zimy” dzielą nas godziny, Polacy powinni się przygotować
 3. Kąpał się, kiedy przyszedł do niego SMS. Żona zobaczyła wiadomość od kochanki, odpisała jej w mistrzowski sposób
 4. Maciej Stuhr przygarnął pod swój dach Czeczenkę z trójką dzieci. Fani zdębieli, kiedy ujawnił powód decyzji
 5. Leon Niemczyk nie żyje. Jego ostatnie chwile były wstrząsające, zmarł w samotności we własnym mieszkaniu
 6. Roznegliżowana Izabella Krzan pozuje z psem z łóżka. Odważne zdjęcie
 7. Agnieszka Radwańska pokazała swojego małego synka. Internauci nie kryją zachwytu (FOTO)

Źródło: tvn24.pl

 

 
Poprzedni artykułStało się, od soboty koniec z uciążliwym obostrzeniem. Wspaniała wiadomość dla każdego, kto już planuje przedświąteczne zakupy
Następny artykułZaprosili Górniak do Polsatu. Na żywo zagroziła wyprowadzką z Polski i pouczała o odporności
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl