Łucja Prus była w u pewnym momencie ubiegłego wieku jedną z najpopularniejszych piosenkarek w kraju. W swoim dorobku ma kilka ponadczasowych hitów. Dziś obchodziłaby swoje 80. urodziny. Warto więc przypomnieć jej karierę.

Niedługo będzie miała miejsce także 20. rocznica jej śmierci. Artysta odeszła po walce z ciężką chorobą.

Łucja Prus – kariera

Łucja Prus zaczęła zyskiwać popularność na początku lat 60. Największe uznanie zaskarbiła sobie jednak pamiętnym występem na festiwalu w Opolu w 1965 roku. Wówczas zaśpiewała „Nic dwa razy”, piosenkę, której słowa oparte są na jednym z najpopularniejszych wierszy Wisławy Szymborskiej. Co ciekawe, za warstwę muzyczną tego utworu odpowiedzialny był Andrzej Mundkowski, który był także mężem piosenkarki.

Wspomniany wyżej utwór to jednak niejedyny szlagier, który artystka ma w swoim dorobku. Innymi, popularnymi piosenkami, które śpiewała, są: „W żółtych płomieniach liści”, „Twój portret” czy „Walc chopinowski”. Zajmowała się także tworzeniem muzyki do filmów animowanych oraz fabularnych. Współpracowała przy tym z Telewizją Polską.

Łucja Prus została należycie wyróżniona za swoją działalność artystyczną. Otrzymała między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Mało tego, jej imieniem nazwano także Festiwal Piosenki Literackiej, który organizowany jest od 2009 w Białymstoku.

Artystka odeszła w wieku 60 lat. Dziś obchodziłaby niezwykły, okrągły jubileusz, ale niestety w 2002 roku przegrała nierówną walkę z rakiem piersi. Została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Wieczorem Krzysztof Cugowski przekazał nowinę. Niespodziewane wieści dla widzów TVN 
  2. Właśnie się zaczęło, dramatyczny przekaz podczas Polsat SuperHit Festiwal. Widzowie oniemieli
  3. Katarzyna Skrzynecka z nową twarzą. Duże usta, mniejszy nos, zero zmarszczek. „Lusterko zalepię taśmą” 

Źródło: fakt.pl

 

Geodeta z wykształcenia, z pasji dziennikarz. Interesuję się piłką nożną, muzyką i wszystkim, co jest w stanie mnie rozbawić.