14 maja 1984 roku miał premierę film „Seksmisja” Juliusza Machulskiego. Główne role zagrali w nim Jerzy Stuhr, Olgierd Łukaszewicz i Bożena Stryjkówna. Ta ostatnia znalazła się w obsadzie z zaskakującego powodu.

Stryjkówna wcieliła się w rolę Lamii Reno, wrażliwej naukowczyni, badającej Maksa i Alberta. Mało kto wie, że Machulski stworzył tę postać specjalnie pod aktorkę, pragnąc ją wypromować.

„Seksmisja”: Bożena Stryjkówna i Lamia Reno

Aktorka urodziła się w 1954 roku w Warszawie. Z początku nie myślała o aktorstwie, ale kiedy poznała Juliusza Machulskiego i zakochali się w sobie, postanowili studiować na jednej uczelni.

Stryjkówna ukończyła w 1978 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Wkrótce rozpoczęła karierę teatralną.

W 1978 roku związała się z warszawskim teatrem Ochota. Początkowo pracowała tam jako aktorka, później zastępczyni dyrektora artystycznego, a wreszcie kierowniczka Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Większość osób kojarzy ją jednak z roli Lamii Reno w „Seksmisji”. Kiedy powstawał film, Stryjkówna i Machulski byli już po ślubie. Mówi się, że rola Lamii miała pomóc aktorce w rozwinięciu kariery, a reżyser napisał ją specjalnie pod swoją żonę.

Niestety, stało się zupełnie odwrotnie – choć film stał się hitem, Stryjkówna nie potrafiła odnaleźć się w rolach, jakie jej proponowano:

– Po „Seksmisji” dostawałam wiele propozycji, ale miałam z nimi problem, bo w większości były to role dekoracyjne, za którymi nic nie szło. I w ten sposób z czasem zajęłam się teatrem, a obecnie pracą z młodzieżą – wyznała kilka lat temu w wywiadzie dla Onetu.

Źródło: Onet, Viva!

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Czy Małgorzata Tomaszewska jest samotną matką? Odpowiedziała na uszczypliwy komentarz  
  2. Mało kto zauważył, co stało się podczas występu Krystiana Ochmana. Było o włos od kompromitacji  
  3. Bardzo smutne wieści o stanie zdrowia Jana Nowickiego. Dramat rozgrywa się w domowym zaciszu