Zespół, który pod koniec lat 50 został założony na potrzeby szkolnego apelu, stał się międzynarodową sensacją i jest uważany za pierwszy girlsband w Europie. Piosenki Filipinek znali wszyscy, a młode piosenkarki występowały na całym świecie. Czym zajęły się po zakończeniu muzycznej kariery?

O sukcesie polskich Filipinek pisał nawet amerykański Billboard. Zespół miał powstać na chwilę, ale szybko okazało się, dziewczyny ze szczecińskiego technikum handlowego mają szansę na wielką karierę. Po kilku latach mówił o nich cały świat, a ich przeboje są lubiane do dziś.

Filipinki: najsłynniejszy zespół PRL

Zespół powstał z inicjatywy Jana Janikowskiego, nauczyciela ekonomii i muzyki. Uczennice miały wystąpić z okazji XV-lecia istnienia placówki, a po roku, gdy powstał ostateczny skład, coraz częściej występowały na lokalnych scenach. Nazwę zespołu zaczerpnęły od popularnego czasopisma.

zespół
pl.wikipedia.org

Pierwszy duży sukces Filipinki odniosły we Wrocławiu na Wielkim Festiwalu Muzyki, Pieśni i Tańca. W 1963 roku zespół debiutował w telewizji, nagrał płytę i występował w NRD czy w Szwecji. W ciągu kilkunastu lat istnienia gwiazdy koncertowały w USA, Anglii, Francji i Kanadzie. Ich przeboje takie jak Ja się w tobie nie zakocham, Batumi czy O dziesiątej do dziś można usłyszeć w wielu polskich domach.

Filipinki dziś – czym zajmują się członkinie zespołu? 

Członkinie zespołu Filipinki dziś są już na emeryturze i od dawna nie zajmują się muzyką. Po rozpadzie zespołu w większości zaczęły pracę w handlu, zgodnie ze swoim wykształceniem. Elżbieta Klausz założyła własną firmę w branży odzieżowej, Zofia Bogdanowicz pracowała w szczecińskiej Centrali Produktów Naftowych, a Iwona Racz pracowała w TVP. Niki Ikonomu z kolei wyemigrowała do Belgii a Anna Sadowa do Norwegii. 

zespół
fot. Marcin Szczygielski, pl.wikipedia.org

Dwóch Filipinek nie ma już z nami. Krystyna Pawlaczyk odeszła w 2000 roku. Po odejściu z zespołu pełniła funkcję zastępcy kierownika w domu odzieżowym, a później założyła własną firmę. Krystyna Sadowska pracowała w Peweksie, a później w Instytucie Czeskim. Zmarła po ciężkiej chorobie w 2012 roku.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Za zakupy w Niemczech możesz zapłacić dotkliwą karę. Rząd wprowadził surowy zakaz
  2. Anna Lewandowska pokazała nowe zdjęcie. Już widać zaokrąglający się brzuszek
  3. Podczas nagrań „Kobiety na krańcu świata” doszło do strzelaniny. Mamy nagranie
  4. Grażyna Torbicka zdradziła swój największy sekret. Trudno uwierzyć, że ją to spotkało
  5. Cios w samo serce matki. Chodzi o 16-letnią córkę Pakosińskiej z kabaretu
  6. Kim był 30 lat młodszy kochanek Beaty Tyszkiewicz? Informacje ścinają z nóg

Źródło: natemat.pl

Poprzedni artykułZupa grzybowa Magdy Gessler. Pyszna, aromatyczna i bajecznie prosta do wykonania
Następny artykułKrólowa Elżbieta zrezygnowała z noszenia futer. Żaden monarcha w historii nie zdecydował się na taki krok
Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Interesuje się polityką, kreowaniem wizerunku i show-biznesem. Fanka kina noir i kryminałów. W wolnych chwilach odwiedza warszawskie teatry.