1 listopada zbliża się wielkimi krokami. Jednak wszyscy możemy być pewni, że tegoroczne święto zmarłych odbędzie się w zupełnie innej atmosferze niż dotychczas. Jest oficjalny komunikat episkopatu w tej sprawie. 

Święta Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni, kiedy w Polsce wszyscy wyruszają na groby swoich bliskich, a także uczestniczą w mszach świętych odprawianych na cmentarzach.  Z uwagi na bardzo poważną sytuację epidemiczną, Polacy obawiają się, że zostaną wprowadzone ograniczenia. Jest już komunikat episkopatu.

Polski Episkopat o 1 listopada

Z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną, Polacy obawiają się, jak będą wyglądać tegoroczne obchody Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Wielu z nas podróżuje po Polsce, odwiedza rodziny, przy takim tempie zachorowań, jest to bardzo poważne zagrożenie. W związku z tym do sprawy odwołał się kościół. Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak w rozmowie z Interią powiedział:

– Sytuacja rozwija się dynamicznie i jest ekstremalnie zmienna, więc na razie nie ma żadnego oficjalnego stanowiska ani konkretnych zaleceń co do Wszystkich Świętych i DniaZadusznego, poza wezwaniem, by respektować zalecenia służb sanitarnych.

  1. Nie żyje jeden z najwybitniejszych Polaków. ”Żegnamy jedną z wielkich postaci, Kolegę, Przyjaciela, Mistrza”
  2. Niecodzienne nagranie z Agatą Dudą wywołało skrajne emocje. „Szkoda, że nie miała Pani świadomości”
  3. Zaostrzone restrykcje w całej Polsce. Wiemy, gdzie nie trzeba nosić maseczki, jest kilka miejsc

Wierni mogą spodziewać się kolejnych komunikatów

Rzecznik zapowiedział także, że wierni mogą spodziewać się ostatecznej decyzji episkopatu bliżej 1 listopada. Wtedy to właśnie z pewnością zostanie ogłoszone czy na święta wprowadzą dodatkowe obostrzenia, oprócz tych obowiązujących. 

Także Prymas abp Wojciech Polak w rozmowie z Interią zaznaczył:

-Będziemy uważnie sprawdzać, jakie ograniczenia ustala Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zależy nam na tym, żeby z jednej strony zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa i ostrożności, a z drugiej, żeby umożliwić wiernym dostęp do świątyń. Na pewno nie będziemy występować przeciwko państwowym obostrzeniom – zapewnił.

Do tej pory od wybuchu epidemii obowiązuje noszenie maseczek na terenie cmentarzy i jest to na razie jedyne obostrzenie dotyczące tej przestrzeni. Jednak jakiś czas temu na konferencji Ministerstwa Zdrowia wiceminister wyraził swoje ogromne obawy co do sprzyjających warunków świąt do transmisji wirusa. Czekamy zatem na decyzje rządzących.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

1 listopada
Fot. Jan Bielecki/East News

Wierni oprócz odwiedzania grobów, uczestniczą także w mszach świętych odbywających się na cmentarzach.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Tragiczne wieści z samego rana. Nie żyje 18-latek, troje innych nastolatków w ciężkim stanie
  2. Dorota Wellman wygadała się w programie na żywo, wszyscy słyszeli. Tylko najbliżsi wiedzieli, co robiła za granicą
  3. Panna młoda przeżyła koszmar. Zobaczyła przyszłego męża pod ołtarzem i nagle zemdlała. Ślubne zdjęcie mrozi krew w żyłach
  4. Daniel Martyniuk kpi z prawa? W Biedronce pojawił się bez maseczki, narażając innych klientów
  5. Masz samochód? Od soboty ogromne zmiany dla kierowców, również na stacjach benzynowych
  6. Idealne połączenie, któremu nikt się nie oprze. Prosta i pyszna surówka z pora, marchewki i jabłka

Źródło: wydarzenia.interia.pl

 

Poprzedni artykułOstatni raz zmieniamy czas w Polsce? Lada dzień przestawimy zegarki
Następny artykułNowe zasady w restauracjach już od dzisiaj. Niestety, nie będzie jak wcześniej, ograniczenia właśnie wchodzą w życie
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl