Jajka są podstawowym składnikiem w większości kuchni. O ile nie przestrzegamy diety wegańskiej, zapewne bardzo często używamy ich do pieczenia ciast czy na pyszne śniadanie. Dlatego ten prosty trik przyda się nam wszystkim – warto go zapamiętać!

Każdy, kto używa ich do gotowania, wie, jakim okropnym rozczarowaniem są zepsute jajka. Szczególnie w przypadku, kiedy jesteśmy jedną z tych osób, która wbija je prosto do wcześniej przygotowanych składników, a nie osobnej miseczki. Tym osobom bardzo przyda się ten prosty trik, który pozwala sprawdzić, czy jajko jest świeże bez rozbijania go. 

Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Żeby sprawdzić, czy nasze jajka są świeże, wystarczy zastosować ten jeden, prosty trik. Nie potrzeba do niego rozbijać jajka, więc jeśli okaże się, że jest zepsute, nie mamy problemu z bałaganem. Test wody pozwoli nam tego uniknąć. Jest banalnie prosty do przeprowadzenia.

Żeby sprawdzić, czy nasze jajka są świeże, możemy wykonać bardzo prosty test. Jajko powoli i ostrożnie połóżmy poziomo na dnie naczynia z wodą. Jeśli odwróci się pionowo i uniesie na powierzchnię — to jajko z pewnością jest już stare. Nawet nieznaczne uniesienie się może świadczyć o jego wątpliwej świeżości. 

Jak sprawdzić świeżość jajek?

  1. Prześwietlanie jajek. To bardzo prosty sposób. Wystarczy w ciemniejszym pomieszczeniu umieścić jajko w źródle światła (na przykład przed latarką) i dokładnie mu się przyjrzeć. Świeże jajka zawierają niewielką ilość powietrza i mają ledwo widoczne żółtko. Jeśli żółtko jest ciemne i niejednolite, to oznacza, że jest już zepsute. 
  2. Test z talerzem i zapachem. Żeby sprawdzić, czy lekko pęknięte jajko jeszcze nadaje się do spożycia najlepiej rozbić je na talerzu. Nie powinno się za bardzo rozpływać, jeśli tak robi — raczej nie powinniśmy już go jeść.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

jajka
canva.com

Jak sprawdzić świeżość jajka?

jajka
youtube.com

Przyjrzyj się dokładnie, jak zachowują się w wodzie?

jajka
canva.com

Istnieje kilka bardzo prostych sposobów. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Położne biją na alarm. Nowy trend wśród mam jest niebezpieczny dla ich zdrowia
  2. Polka wróciła z Wuhan. Wyjawiła długo ukrywaną prawdę, nagle zaczęła mówić o chińskiej żywności
  3. Dodała do szamponu jedną rzecz, teraz jej włosy są nieziemsko piękne. Spektakularny efekt w kilka minut
  4. Nie żyje ceniona polska artystka. Miała 67 lat, była żoną znanego filmowca
  5. Gwiazda „Przyjaciółek” jest w ciąży. Pokazała ukochanego i duży brzuszek
  6. Słowikowa przerywa milczenie ws. Piotra Woźniaka-Staraka. Nikt się nie spodziewał, ujawniła wszystko

 

źródła: kuchnialidla.pl, polish.mercola.com

Poprzedni artykułObgryzanie paznokci omal nie skończyło się śmiercią. Mężczyzna trafił do szpitala w strasznym stanie
Następny artykuł500 plus wcale nie działa, jak powinno? Nowe statystyki są naprawdę zaskakujące
Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego