Koty nie lubią zimna. Każdy powiew zimnego powietrza jest dla nich zmorą. Jak więc zapewnić im odpowiednie warunki podczas zimy, aby czuły się bezpiecznie i zawsze było im ciepło? Przedstawiamy pięć sprawdzonych porad.

Kot i ciepło to idealny duet. Można śmiało powiedzieć, iż rozumieją się bez słów. Podobnie jest z ludźmi, którzy w większości wolą wyższe temperatury. Różnica jest jednak taka, że człowiek w trakcie zimy może założyć sweter, owinąć się kocem i ubrać podwójne skarpetki, kot zaś nie. Mróz doskwiera im tak, jak nam. Poniżej przeczytaj kilka porad, jak zadbać o kota zimą. 

Koty nie lubią zimna 

Koty to zwierzęta nieprzystosowane do zimnych warunków. Cenią sobie ciepłe temperatury, w których czują się najlepiej. Wszyscy posiadacze kota wiedzą, że ich mruczek także może się przeziębić i nabawić kataru. Bez względu, czy spędza czas na dworze, czy w domu, ich układ odpornościowy narażony jest na liczne bakterie, tak samo jest z człowiekiem.

Różnicą jest to, iż te małe stworzenia, szczególnie w starszym etapie życia, inaczej muszą sobie radzić z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Mimo iż koty potrafią samowolnie kumulować energię i ogrzać się na różne sposoby to z własnej woli możemy im w tym pomóc. Tym bardziej, jeśli ten mały, puchaty pupil jest pod naszą opieką. 

Koty i kilka sposobów na ich ogrzanie 

Koty, tak samo, jak i ludzie, potrzebują ciepła. Sprawdź poniżej pięć sposobów na to, jak skutecznie im to zapewnić. 

1. Dużo ciepłego jedzenia

Ogrzanie od wewnątrz organizmu jest tak samo ważne, jak zrobienie tego z zewnątrz. Ciepły (ale nie wrzący) posiłek doda więcej energii i kilka niezbędnych kalorii do lepszego funkcjonowania. 

2. Pamiętaj o sierści

Nie wszystkie koty posiadają puchate futerka. Nie jest to jednak znak do zaniedbania ich sierści, która niezależnie od swojej gramatury mocno ogrzewa poprzez zatrzymywanie ciepłego powietrza. Ważne jest zatem, aby przynajmniej kilka razy w tygodniu ją rozczesać i oczyścić z zaległych na niej kłębków kurzu (szczególnie w przypadku kotków, które uwielbiają spacerować po różnych domowych zakątkach). 

3. Zadbaj o dietę

Jeśli posiadasz kota o raczej skromnej wadze, warto zadbać o to, aby na zimę trochę jednak przybyło mi kilogramów. Więcej tłuszczu w tkance pozwoli lepiej ogrzać i zabezpieczyć drobne ciałko przed wiatrem, zimnym powietrzem i niską temperaturą.

4. Przygotuj odpowiednie miejsce

Każdy właściciel kota wie, jakie są jego ulubione miejsca do domowego wylegiwania się. Zadbaj o to, aby zawsze było tam ciepło. Rozłóż koc czy poduszkę. Jeśli posiadasz matę grzewczą, będzie ona idealnym sposobem na podłożenie pod legowisko, bądź parapet przy oknie. 

5. Pamiętaj o bezpieczeństwie

Oprócz kotów domowych są też takie, które wolą wolne życie na większej przestrzeni. W trakcie zimy nie czują się bezpiecznie i bardzo ciężko jest im zapewnić sobie ciepło. Jeśli posiadasz w okolicy takiego kotka, pomóż im przetrwać ten nieprzyjemny czas. Otwórz okna do piwnicy, w innej zamkniętej przestrzeni rozłóż słomę, koce czy styropian utrzymujący wysoką temperaturę. Wystaw ciepłą wodę i jedzenie. 

Koty to piękne, małe i bezbronne stworzenia. Pomóż im przetrwać zimowe warunki. Jeśli jednak nie posiadasz takiego pupila w swoim domu, pomyśl chociaż nad tymczasową adopcją. Mamy nadzieję, iż powyższe sposoby są dla ciebie przydatne.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

KOTY
fot. Manja Vitolic, unsplash.com

Zimą koty wymagają szczególnej opieki.

kot
fot. Roxanne Desgagnés, unsplash.com

O tych najmniejszych warto szczególnie pamiętać.

kot
canva.com

Dieta i ciepły kat to absolutne podstawy.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Do zespołu hospicjum dla dzieci dołączyła nowa terapeutka. Podopieczni od razu ją pokochali
  2. Szczeniak uciekł właścicielom z domu. Jak każde dziecko, szybko pożałował
  3. Suczka miała urodzić 6 młodych. Podczas porodu wszystkim opadły szczęki, prawie pobiła rekord
  4. Dwóch nastolatków wjechało w płonący busz, żeby ratować koale. Okrzyknięto ich bohaterami
  5. Podczas porodu rottweilera wszyscy przecierali oczy. Nie spodziewali się, że nowo narodzone szczeniaki przyjdą na świat w takiej liczbie

Źródło: koty.pl

 

Autorka: Sylwia Czubińska

Poprzedni artykułMama Anny Dereszowskiej zmarła na raka. Aktorka w poruszających słowach opowiedziała o rodzinnym dramacie
Następny artykułMałgorzata Rozenek zarobi majątek na ciąży? Media podają astronomiczne sumy
Redaktor prowadząca w Lelum.pl Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Interesuje się polityką, kreowaniem wizerunku i show-biznesem. Fanka kina noir i kryminałów. W wolnych chwilach odwiedza warszawskie teatry.