Lelum.pl Dzieje się Nie żyje kolejna polska legenda. Łzy napływają do oczu
Fot. Getty Images/Canva

Nie żyje kolejna polska legenda. Łzy napływają do oczu

9 grudnia 2024
Autor tekstu: Marcelina Gancarz

To już kolejna niepowetowana strata dla polskiego sporu. Nie żyje wybitny człowiek, który dzięki swojej wiedzy zasłyną również w świecie nauki. Za kilka tygodni obchodziłby swoje urodziny, niestety nie doczekał tego dnia. Legendę pożegnało Wielkopolskie Stowarzyszenie Sportowe.

Nie żyje wybitny sportowiec

W poniedziałek, 9 grudnia Wielkopolskie Stowarzyszenie Sportowe poinformowało o śmierci cenionego lekkoatlety , który był jednym z największych autorytetów w tej dziedzinie. Kiedy sam przestał uprawiać sport, objął stanowisko trenera i oddał niezliczone zasługi dla polskiej kadry. To z jego inicjatywy w kraju pojawiła się  pierwsza bieżnia ze sztuczną nawierzchnią, którą uruchomiono w 1969 roku na stadionie warszawskiej Skry.

Polska lekkoatletyka straciła prawdziwego przyjaciela i pasjonata. Cześć Jego Pamięci — napisano w oficjalnym oświadczeniu na profilu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego.

Nie żyje Janusz Jackowski, trener lekkoatletyki i profesor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Zmarł w wieku 93 lat. 25 grudnia obchodziłby swoje urodziny.

W aucie zaginionego profesora było ciało. Już wiadomo, do kogo należy
Nie żyje 23-letni strażak. To, co go spotkało, to koszmar

Nie żyje Janusz Jackowski

Janusz Jackowski urodził się 25 grudnia 1930 roku w Poznaniu. Zaczął uprawiać lekkoatletykę już kiedy miał 18 lat, następnie został trenerem. Do jednych z jego największych sukcesów należy kierowanie polską kadrą podczas przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Jackowski wniósł niebagatelny wkład w rozwój lekkoatletyki w naszym kraju, napisał nawet podręcznik "Zarys lekkoatletyki", w którym opisał swój autorski system treningowy skierowany do biegaczy.

Wybitnego sportowca ceniono w całym kraju. Jeden z jego wychowanków — Tadeusz Kulczycki, rekordzista w biegu przez płotki, tak wspominał swojego profesora.

Pamiętam, że dwa lata temu razem podróżowaliśmy na Copernicus Cup w Toruniu. Pamiętam też, że dostał wielką owację od publiczności — mówił w rozmowie z “Głosem Wielkopolski”.

Nie tylko Kulczycki wiele zawdzięcza Jackowskiemu. Z jego inicjatywy na poznańskiej uczelni studiował również jeden z najlepszych polskich miotaczy kulą — Władysław Komar czy biegacz Bronisław Malinowski.

Żałoba po śmierci zasłużonego sportowca

Janusz Jackowski zmarł w nocy z 8 na 9 grudnia 2024 roku. To wielka strata zwłaszcza dla poznańskiego środowiska sportowego, które już wkrótce pożegna utytułowanego profesora. Jackowski w 2011 został uhonorowany złotym medalem "Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego". Natomiast w 2020 otrzymał Medal 100-lecia PKOl.

Janusz Jackowski przez wiele lat kształcił młodych sportowców i trenerów. Swoimi działaniami i postawą w znaczącej mierze przyczynił się do rozwoju polskiej lekkoatletyki. Przyszłe pokolenia wciąż będą mogły korzystać z jego cennej spuścizny, dzięki naukowemu dorobkowi zmarłego.

Życie straciły 4 osoby. To jednak nie koniec listy tragedii w Namysłowie
Koniec poszukiwań. Spełnił się czarny scenariusz, cała Polska wierzyła do samego końca
Obserwuj nas w
autor
Marcelina Gancarz

Redaktorka portalu Lelum.pl.  Studentka psychologii w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Interesuje się światem filmu, zarówno tego na dużym jak i małym ekranie. Miłośniczka kultury latynoamerykańskiej. W wolnych chwilach uczę się hiszpańskiego. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy