Udając się na cmentarz, zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych i Zaduszek naszym oczom ukazują się rozświetlone świecami nagrobki, mnóstwo kwiatów i tłumy ludzi, którzy przyszli, aby wspominać swoich bliskich zamarłych. To zwyczaj nie tylko związany z religią. Pamięć o tych, którzy odeszli i dbanie o miejsca ich wiecznego spoczynku jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. Przechodząc cmentarnymi alejkami, można jednak zwrócić uwagę na niecodzienne symbole. Co one oznaczają?
1 listopada wszystkie cmentarze przeżywają oblężenie. Miliony Polaków kierują się tam, by zgodnie z tradycją uczcić pamięć o bliskich zmarłych i pomodlić się za ich dusze. Złodzieje tylko czekają, aż osoby odwiedzające nekropolie pogrążą się w melancholii i zadumie. Przyciągają ich pewne przedmioty, które zwykle każdy z nas ma przy sobie. Podpowiadamy, z czego lepiej zrezygnować, udając się na cmentarz na Wszystkich Świętych.
Na cmentarzu w Katowicach pojawił się jedyny taki grobowiec w Polsce. Grób przypomina bardziej niewielką, ale bogato zdobioną świątynię. To zaskakujące, co oprócz ciała zmarłej osoby, w nim złożono.
Choć zwykle odwiedzamy miejsca pochówku naszych bliskich, zdarza się, że decydujemy się także odwiedzić groby znanych osób, czy cmentarze, które z jakiegoś powodu są wyjątkowe. Wycieczki na nekropolie Pere Lachaise w Paryżu, La Recoleta w Buenos Aires czy cmentarz Artystów i Poetów w Rzymie nie są niczym zaskakującym.
Pan Andrzej miał już dość sytuacji, która działa się na lokalnym cmentarzu. Mężczyzna rok temu pochował swojego teścia i od tej pory wraz z bliskim regularnie odwiedzał jego grób. Niestety, wszystko, co rodzina przyniosła na mogiłę, ginęło w zaskakującym tempie.