Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Polskie koty zabijają każdego roku aż 800 milionów zwierząt. Niepokojące statystyki
Redakcja Świat Zwierząt
Redakcja Świat Zwierząt 28.01.2019 18:35

Polskie koty zabijają każdego roku aż 800 milionów zwierząt. Niepokojące statystyki

dlaczego kot jest agresywny
Fot.pexels.com

Koty zabijają więcej zwierząt, niż nam się wydaje — rocznie prawie 800 milionów! Choć wiemy, że koty potrafią polować ”dla sportu”, skala problemu może świadczyć o innej przyczynie tego problemu – prawdopodobnie zwierzęta robią to w dużej mierze z głodu. Dlaczego człowiek nie zadba o to, by koty nie wpływały na liczebność populacji np. ptaków? W Polsce już i tak spada ilość przedstawicieli nawet popularnych gatunków, takich jak wróble i szpaki. Tymczasem koty wiejskie przynoszą do domów między 6,7 mln a 10,9 mln ptaków rocznie, a zjadają – od 103,9 mln do 171,3 mln.

Dane dotyczące tego, ile małych ssaków i ptaków koty zabijają rocznie, zaniepokoiła i zaskoczyła prowadzących badanie nad tym, jak aktywność drapieżników wpływa na życie mieszkających w nim zwierząt. Badanie obejmowała obszary wiejskie. Jak wyglądają te statystyki?

Koty zabijają mnóstwo ptaków

Ogromne liczby zabijanych ptaków należących do popularnych gatunków jak wspomniane wróble i szpaki to nie wszystkie ofiary czworonogów. Jeszcze większe niebezpieczeństwo grozi ptakom, które zakładają gniazda na ziemi, jak np. skowronek. Jak dowodzą amerykańskie badania, koty mogą także ograniczać liczebność ptaków w sposób pośredni – stresjuąc je swoją obecnością. Stres ten może odbić się negatywnie na możliwościach rozrodczych ptaków.

Autorzy badań wskazują, że w Polsce żyje 94 mln par lęgowych ptaków, a udomowione drapieżniki mogą zabijać dużą ilość z nich. Najwięcej ptaków koty zabijają wiosną, szczególnie w marcu.

Koty zabijają drobne ssaki

Ptaki to nie wszystkie ofiary kocich polowań. Wiejskie koty zabijają też ssaki, a wśród nich oczywiście gryzonie. Jak wynika z badań, do domu przynoszą od 41,2 do 55,4 mln zwierząt, a zjadają aż od 505,3 do 667 mln ssaków. Najwięcej tych zwierząt koty łowią jesienią.

Dlaczego koty zabijają tak wiele zwierząt?

Dane są na tyle niepokojące, że jednym z realnych powodów szkodliwości kotów na tym polu może być złe odżywianie wiejskich kotów. Wiele z nich żyje bardziej ”przy domu” niż wśród domowników. Zwierzęta te nie zawsze są regularnie i wystarczająco karmione, a życie częściowo na wolności tłumaczy częste polowania. Nie można zapominać też o całkowicie bezpańskich, zdziczałych kotach, które żywią się wyłącznie tym, co upolują.

Co można zrobić z tym problemem?

Naukowcy, którzy przeprowadzili badanie, sugerują, że właściciele kotów powinni być edukowani w zakresie szkodliwości ich zwierząt na otaczającą faunę. Autorzy badania argumentują, że jednym z ze sposobów na ograniczenie tego problemu, mogłoby być też rozwiązanie prawne, które obciążałoby odpowiedzialnością właściciela kota, który zaszkodził środowisku.

ZOBACZ KOCICH ŁOWCÓW:

koty zabijają

Koty zabijają rocznie miliony małych zwierząt.

koty zabijają

Koty mają naturalną potrzebę polowania, jednak skala problemu może wskazywać też na to, że robią to z głodu.

koty zabijają

Bezdomne, dzikie, niedokarmiane koty żywią się jedynie tym, co upolują.

koty zabijają

Ofiarami kotów są zarówno ptaki, jak i ssaki.

koty zabijają

Koty, które są zaniedbane i źle karmione polują po to, by przeżyć.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jak oduczyć psa leżenia w łóżku? Praktyczne porady
  2. Dlaczego koty lubią się chować? Oto najczęstsze przyczyny
  3. Dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety? Znamy przyczyny!
  4. Jest nowa metoda walki z rakiem! Nowa nadzieja dla nieuleczalnie chorych Źródła: RMF24.pl, Dziennik.pl,