Marta Mirska, wtedy jeszcze Alicja Nowak, to wybitna polska piosenkarka i skandalistka. Dzisiaj mija dokładnie 80 lat od dnia, w którym artystka wygrała konkurs dla młodych talentów i została gwiazdą jednego z najpopularniejszych kabaretów w Wilnie. 15 listopada 1991 roku zmarła w biedzie i zapomnieniu.

Piosenkarka Marta Mirska po wojnie zyskała sławę królowej polskiej piosenki i pierwszej skandalistki PRL-u. Szczyt jej popularność przypadł na lata 40. i 50. ubiegłego stulecia. Kto dzisiaj nie kojarzy piosenki Pierwszy siwy włos, która była jej największym hitem?

Wybitna polska piosenkarka

Marta Mirska swego czasu była naprawdę wielką gwiazdą, a jej pozycji numer jeden zagrażała wtedy chyba tylko niedawno zmarła Maria Koterbska. Krytycy rozpływali się nad altem Mirskiej, a fani nie mogli oderwać od niej oczu na scenie.

Nie było w powojennej Polsce pieśniarki równej popularnością Marcie Mirskiej — pisał o niej Lucjan Kydryński w książce Znajomi z płyt.

Gdyby w latach jej świetności istniały kolorowe pisma, Marta Mirska byłaby ich ulubioną bohaterką, ponieważ słynęła nie tylko z pięknego głosu, lecz także niewyparzonego języka, licznych skandali i suto zakrapianych imprez.

Szczególnie miała na pieńku z Mieczysławem Foggiem, którego, delikatnie mówiąc, nie trawiła. Znana jest historia jak pewnego dnia niemal zadźgała go małym widelczykiem do ciasta na oczach gości jednej z warszawskich kawiarni.

Zrobiła to dlatego, że ten nagrał jej przebój Pierwszy siwy włos w swoim wykonaniu na płytę, która rozeszła się jak świeże bułeczki. Piosenkarka nie mogła tego przeboleć, publicznie nazywała Mieczysława Fogga złodziejem i nikczemnikiem i oskarżała go o kradzież.

Piosenkarka Marta Mirska odeszła w zapomnieniu

W połowie lat 70. Marta Mirska postanowiła definitywnie zakończyć karierę, chociaż wciąż uwielbiało ją miliony, a bilety na jej koncerty wyprzedawały się błyskawicznie. Tłumaczyła wtedy, że w dobie big-beatu po prostu nie widzi dla siebie miejsca na scenie.

Jednak Emilia Padoł, która jest autorką książki Piosenkarki w PRL-u. Spotkanie I, podaje inne powody przejścia Mirskiej na emeryturę: nałóg alkoholowy, problemy ze zdrowiem i brak odporności na środowiskowe animozje i towarzyskie gierki. 

Praktycznie nie opuszczała swojego mieszkania przy Alei Wyzwolenia 9. Dzięki staraniom m.in. Bogusława Kaczyńskiego, który poświęcił jej jeden ze swoich programów, fani choć na chwilę mogli sobie o niej przypomnieć i zebrać dla niej pieniądze na opiekunkę.

Pierwsza polska skandalistka zmarła 15 listopada 1991 roku. Jej organizm był wycieńczony przewlekłymi chorobami, depresją, biedą i alkoholem. Największy szlagier Mirskiej Pierwszy siwy włos wciąż cieszy się dzisiaj popularnością.

Zobacz wideo:

Posłuchajcie jej przeboju. 

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Pomponik

Poprzedni artykułPilny komunikat pogodowy. Ostrzeżenia I, II i III stopnia
Następny artykułWydano alert RCB dla kilku powiatów w woj. podkarpackim
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl