Różnica wieku w związku może zarówno zacieśnić relację między partnerami, jak i być jednym z powodów nieporozumień. Jeszcze wiele lat temu małżeństwa mężczyzn z dużo młodszymi kobietami były na porządku dziennym. Jak jest dzisiaj? Kiedy wiek może przeszkodzić miłości, a kiedy znaczna różnica wieku jest zaletą w związku?

Choć wydaje się, że duża różnica wieku w związku jest u nas coraz bardziej akceptowana, to wydaje się, że dzisiejsze pokolenie dwudziestolatków i trzydziestolatków docenia korzyści płynące ze związku z osobą w podobnym wieku. Porównywalny etap życiowych oczekiwań, doświadczeń, wykształcenia — to wszystko scala związek równolatków, choć oczywiście nie powinno się podnosić tego przykładu do rangi reguły.

Różnica wieku w związku: wady

5 lat i więcej różnicy wieku między partnerami może, ale nie musi być przyczyną kłótni. Podstawowy problem wydaje się banalny, ale jest istotny. Na ten przykład – 24-latek to przecież człowiek z innymi doświadczeniami niż 33-latek, co może przełożyć się na zupełnie inne oczekiwania od o wspólnego życia, pomimo że w każdym z tym przypadków mówimy o ludziach młodych.

Różne oczekiwania

Jedna z tych osób – np. 24-letnia partnerka – to osoba świeżo po skończonych studiach magisterskich. Dopiero będzie wchodziła na rynek pracy. Pamięta jeszcze uroki studenckiego życia, dlatego chce często spotykać się z ludźmi, a od swojego zatrudnienia oczekuje bardziej zrealizowania się w obszarze, w którego kierunku się kształciła niż dużych pieniędzy. Z tego względu jest w stanie pracować według bardzo różnego grafiku, często poświęcając na dodatkowe staże i projekty wiele godzin. Niekoniecznie myśli o dziecku. Kultura internetowa, funkcjonowanie w mediach społecznościowych są dla niej chlebem powszednim, jeszcze bardziej niezbędnym do życia niż 32-latkowi. 24-latka nie myśli o kupnie mieszkania na kredyt i nie lubi robić dalekosiężnych planów. W ciągu kilku godzin może zdecydować się na lot na drugi koniec świata po wyszukaniu niedrogich biletów lotniczych w internecie.

Inaczej myśli 33-latek. Ten chce, żeby jego pozycja w pracy była w pewnym stopniu ugruntowana, a kwestie finansowe są dla niego równie ważne, jak rozwój. Ceni swój czas i chce wygospodarować przestrzeń na odpoczynek, hobby, rodzinę, dlatego preferuje 8-godzinny czas pracy, o ile to możliwe. Wyjścia ze znajomymi nie są już na pierwszym miejscu, a na imprezowanie do rana zwyczajnie nie ma już siły. Naturalna potrzeba stabilizacji motywuje większość jego działań — zaczyna myśleć o kredycie hipotecznym, chciałby założyć rodzinę. Aktywnie korzysta z mediów społecznościowych, ale nie relacjonuje z ich pomocą każdego ważniejszego momentu swojego życia, bo za jego ”pierwszej młodości”, nikt nie streamował jeszcze wyjścia na spacer z psem czy zakupów w markecie. Dobrze pamięta jeszcze czasy, zanim dostęp do internetu stał się powszechny.

Pomimo że 24-latka i 33-latek to millenialsi, ludzie młodzi i oboje są na etapie, gdy różnica wieku w związku powinna się już zacierać, widzimy między nimi istotne różnice. Łatwo wyobrazić sobie między nimi kłótnie m.in. o to, na co przeznaczyć domowy budżet, jak spędzić weekend lub wakacje. Choć niewykluczone, że przy wzajemnym szacunku i przywiązaniu udałoby się takie ewentualne problemy przezwyciężyć.

Różnica wieku w związku: zalety

Z drugiej strony znaczna różnica wieku w związku może być zaletą i świetnie działać na zasadzie choćby uzupełniania się partnerów. 10 lat różnicy wieku w związku może zadziałać na korzyść relacji, gdy np. starsza partnerka potraktuje bardziej beztroskie usposobienie swojego partnera jako coś ożywczego, co pozwoli jej na nowo cieszyć się rzeczami, o których sama zdążyła już zapomnieć. On z kolei będzie miał w niej oparcie kogoś bardziej doświadczonego, kto pomoże zaplanować ich wspólną przyszłość w innych kwestiach. Wspólne pasje i wyznawane wartości są czasem w stanie połączyć ludzi nie tylko w różnym wieku, ale też innych pod względem charakteru i temperamentu — choć nikt nie powiedział, że taki związek nie będzie łatwy.

Czasami różnica wieku w związku jest niemal niezauważalna, gdyż nie każdy musi wykazywać na danym etapie taką samą dojrzałość emocjonalną i mieć podobne oczekiwanie. Młoda 25 -letnia kobieta, która szybko myśli o założeniu rodziny może okazać się świetną partnerką dla 37-latka, który dopiero co dojrzał do podobnej decyzji.

W końcu — istnieje jeszcze sztuka kompromisu, która pomogła uratować niejedną relację. Jeśli w grę wchodzi prawdziwa miłość, partnerzy na pewno będą mieli wolę, by pomimo różnicy wieku w związku, iść razem przez życie.

Zobacz zdjęcia:

różnica wieku w związku
unsplash.com Raw Pixel

Czy różnica wieku w związku to duża przeszkoda?

różnica wieku w związku
fot. unsplash.com Hermes Rivera

Wszystko zależy od ciebie i twojego partnera.

różnica wieku w związku
Fot. unsplash.com @neonbrand

Jeśli dogadujecie się ze sobą, wiek nie ma żadnego znaczenia.

różnica wieku w związku
unsplash.com Thought Catalog

Każdy związek może być pretekstem dla innych do plotek.

różnica wieku w związku
Fot. Unsplash.com/Caique Silva

Najważniejsze, żebyście byli szczęśliwi!

Zobacz też:

  1. O jakich kobietach marzą mężczyźni? 10 cech partnerki idealnej
  2. Dlaczego nie jestem gotowa na związek? 6 powodów, które krzyczą POCZEKAJ!
  3. Jak uzdrowić związek? 10 sposobów na to, by wasza miłość rozkwitła na nowo
  4. Gdzie szukać faceta? 15 niezawodnych miejsc w Warszawie
  5. Związek idealny istnieje? 6 mitów na temat związków, w które wszyscy wierzymy