Telefon to skupisko milionów zarazków, bakterii i drobnoustrojów. W dobie koronawirusa należy jeszcze dokładniej dbać o naszą higienę. Poniżej przedstawiamy proste, domowe sposoby na skuteczne pozbycie się zanieczyszczeń z telefonów. 

Telefon to wynalazek, bez którego mało kto potrafi się obejść w dzisiejszych czasach. Zakres jego funkcji zwiększał się wraz z upływem lat. Obecnie większość z nas używa smartfonów, które służą nie tylko do dzwonienia, ale też robienia zdjęć, surfowania po sieci, czy korzystania z mediów społecznościowych. Ich wielofunkcyjność sprawia, że mamy je w swoich dłoniach niezwykle często. Musimy jednak pamiętać, że są one skupiskiem ogromnej ilości zarazków i bakterii. Co więc zrobić, by się ich skutecznie pozbyć?

Dlaczego powinno się czyścić telefon?

Mówi się, że telefon to większe skupisko zarazków niż deska toaletowa, dlatego szczególnie w czasach wzmożonego ryzyka zachorowania na koronawirusa, należy szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo. COVID-19 może utrzymywać się na wszelkiego rodzaju powierzchniach od kilku godzin do kilku dni, z tego powodu powinniśmy regularnie czyścić nasze smartfony. Kolejnym argumentem jest fakt, że podczas rozmów ma on bezpośrednią styczność z naszą twarzą, co znacznie ułatwia zainfekowanie. Jeśli dotykaliśmy brudnego telefonu, należy definitywnie unikać kontaktu dłoni z oczami, nosem i ustami. 

Jak czyścić telefon?

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Przed przystąpieniem do czyszczenia naszego smartfona, warto zajrzeć do zaleceń, jakie w tym temacie daje producent. Może się okazać, że ze w zależności od marki będą się one różniły. Przykładowo w przypadku Apple zwykłe płyny do dezynfekcji mogą uszkodzić powierzchnię smartfona, ponieważ ekran pokryty jest antytłuszczową powłoką. Zaleca się stosowanie chusteczek Clorox lub zwilżonej wodą z mydłem ściereczki z mikrofibry. U innych modeli dobrze sprawdzą się specjalne płyny do czyszczenia telefonów lub wilgotne chusteczki do dezynfekcji. 

  1. Nie musisz wyrzucać jajek po terminie ważności. Mamy prosty trik na sprawdzenie ich świeżości
  2. Rząd planuje ogromną zmianę na samą Wielkanoc. Dotyczy wszystkich, wielu Polaków się wścieknie
  3. Nauczycielki z TVP są przerażone skalą hejtu. „Jesteśmy tak zaszczute, że boję się wyjść z domu”

Samo czyszczenie nie jest żadną filozofią. Trzeba jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

  1. Przed przystąpieniem do czyszczenia dopilnuj, by telefon był wyłączony. Odłącz go też od wszelkich kabli.
  2. Zabezpiecz wszelkie otwory swojego smartfona.
  3. Usuń widoczne zanieczyszczenia (np. paproszki, okruchy) zarówno z telefonu, jak i ze ściereczki, której użyjesz do mycia. 
  4. Przy stosowaniu płynu nie nanoś go bezpośrednio na smartfon, zwilż ściereczkę i dokładnie wyczyść telefon. 

GOTOWE!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

telefon
fot. pixabay.com @Anastasia Gepp

Gdy rozmawiasz przez telefon ma on bezpośrednią styczność z twoją twarzą.

telefon
fot. pixabay.com @annca

Ściereczki z mikrofibry są bezpieczne dla ekranu twojego telefonu. 

telefon
Fot. pixabay.com @TeroVesalainen

Pamiętaj, by czyścić zarówno ekran, jak i tylną część telefonu. 

ZOBACZ TEŻ:

źródło: poradnikzdrowie.pl