Wyszukaj w serwisie
Dzień Matki Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Byli Świadkami Jehowy i odeszli. Teraz ujawniają kulisy
Julia Bogucka
Julia Bogucka 08.02.2024 15:20

Byli Świadkami Jehowy i odeszli. Teraz ujawniają kulisy

Sara i Edwin
TikTok @swiatusy

Świadkowie Jehowy od lat wzbudzają sporo kontrowersji. Opowieści osób, które opuściły wspólnotę, potrafią zaszokować lub wzbudzić współczucie. Jednymi z osób, które postanowiły podzielić się swoimi historiami, jest Sara i Edwin, TikTokerzy publikujący pod pseudonimem “Światusy”. Para odpowiedziała niedawno na pytanie, dlaczego podjęli tak radykalną decyzję.

Świadkowie Jehowy wzbudzają kontrowersje

To związek wyznaniowy, który opiera się na wierze w Jahwe. Głosi, że w niedalekiej przyszłości władzę nad światem obejmie Królestwo Niebieskie, co doprowadzi mieszkańców Ziemi do rajskiego i wiecznego życia. Według danych z 2023 roku, wspólnota Świadków Jehowy w Polsce liczy sobie 116 307 osób, przy czym jest to trzeci pod względem wielkości związek wyznaniowy w naszym kraju.

Ich wiara wiąże się z bardziej restrykcyjnymi zasadami postępowania, co często spotyka się z krytyką. Niektórzy uważają za kontrowersyjny fakt, że Świadkowie Jehowy nie przyjmują transfuzji krwi, która może być jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. Oprócz oczywistych rzeczy, których unikają, takich jak kłamstwo, cudzołóstwo czy nałogi, niektóre z praktyk bywają postrzegane jako przesadzone. Wszelkie odstępstwa od przyjętej normy mogą poskutkować wykluczeniem ze wspólnoty i zerwaniem kontaktów z najbliższymi.

Dziś zna ją cała Polska. Mało kto wiedział, że wychowała się w rodzinie świadków Jehowy. Tak wyglądało jej życie Jak często się spowiadać? Zaskakujące wyjaśnienie księdza

Byli Świadkami Jehowy, teraz są TikTokerami

Od zawsze poruszenie w mediach wywołują wypowiedzi byłych Świadków Jehowy, którzy opuścili wspólnotę i zaczęli żyć tak, jak inni. Udzielają wywiadów, wypowiadają się w filmach dokumentalnych i opowiadają, jak wyglądało ich życie. Takimi osobami są między innymi TikTokerzy publikujący pod pseudonimem “Światusy”. Na swoim profilu pokazują swoje codzienne życie, ale również opowiadają o tym, jak wyglądało ono przed wyjściem ze związku wyznaniowego.

sara i edwin.png
Źródło: Instagram @zywot_sary

To często poruszające historie i zaskakujące fakty. Możemy się dowiedzieć między innymi, że osoby występujące na profilu “Światusy” nigdy wcześniej nie obchodziły urodzin lub świąt, albo że musiały ukrywać się z czytaniem książek o przygodach słynnego młodego czarodzieja. Po opuszczeniu wspólnoty bardzo często stracili kontakty ze swoimi najbliższymi i muszą ułożyć sobie życie na nowo.

ZOBACZ TEŻ: "Nigdy nie wzięłam ślubu. Mam szóstkę dzieci". Ksiądz komentuje

Świadkowie Jehowy - dlaczego odeszli?

Jedną z popularnych funkcji na TikToku, z której korzystają twórcy, jest umożliwienie oglądającym zadawania anonimowych pytań. Z tej opcji skorzystali przedstawiciele profilu “Światusy”, dzięki czemu każdy mógł spróbować dowiedzieć się czegoś nowego o związku wyznaniowym, jakim są Świadkowie Jehowy. Jeden z filmów z nagraną odpowiedzią wyjątkowo poruszył widzów.

Jak się okazuje, będąc we wspólnocie, Sara i Edwin nie mogli czytać żadnych tekstów, które nie są autoryzowane przez innych Świadków Jehowy, przez co nigdy wcześniej nie zetknęli się z żadnymi treściami mówiącymi negatywnie o ich wyznaniu. Jednak w pewnym momencie postanowili zebrać się na odwagę i sięgnąć do zewnętrznych źródeł, co pomogło im otworzyć oczy.

@swiatusy #odpowiedź na @paulapaulina72 5 lat temu wyrwalismy sie z matrixa. Dzieki czemu odeszlismy od swiadkow jehowy #jehowi #świadkowiejehowy #exjw #byliswiadkowiejehowy #historiaodejsci #sekty #kontrolaumyslu #religia #światusy ♬ dźwięk oryginalny - Swiatusy
Tagi: religia
Piotr Żyła nie jest katolikiem. Mało kto znał prawdę na temat wyznania skoczka
Marcelina Ziętek
Instagram/marceepan & Instagram/piotr_zyla_official
Jakiego wyznania jest Piotr Żyła? Wiadomo, że religia odgrywa bardzo dużą rolę w życiu skoczka. Okazuje się, że sportowiec nie jest katolikiem a… ewangelikiem! Jak to wyszło na jaw? Mało kto znał szczegóły dotyczące jego wyznania. Z tego artykułu dowiesz się: Jakiego wyznania jest znany skoczek narciarski Kto zdradził informacje o jego wyznaniu Czym jest Kościół Ewangelicki Piotr Żyła jest prawdziwym profesjonalistą i stara się nie komentować medialnych doniesień na swój temat. W ostatnich miesiącach było o nim bardzo głośno m.in. za sprawą kłótni z byłą żoną Justyną, z którą prali prywatne brudy na forum publicznym. Ostatnio wyszło jednak na jaw, że po nieudanym małżeństwie, skoczek związał się z Marceliną Ziętek. Różne tabloidy spekulują, że para jest zaręczona. Jednak sami zainteresowani nie potwierdzili tych sensacyjnych doniesień. Nie wiadomo również do końca, jakiego wyznania jest Piotr Żyła. Zobacz także: Zmęczona obowiązkami? Produkt z Rossmanna za 5 złotych zdziała cuda
Czytaj dalej
Gwiazda publicznie skrytykowała Kościoł. „Nie mogę należeć do tej kłótliwej i wrogiej grupy”
bóg
Fot.unsplash.com
Bóg i jego istnienie to temat sporny od stuleci. Okazuje się, że również gwiazdy dywagują na tematy związane z religią. Ta gwiazda postanowiła w ostry sposób skrytykować chrześcijaństwo. – Nie mogę należeć do tej kłótliwej i wrogiej grupy – powiedziała. Skąd tak mocne słowa? Anne Rice ma skomplikowaną relację z religią. Mimo iż wychowała się w religijnym, katolickim domu, uczęszczała do katolickiej szkoły, ostatecznie postanowiła zerwać z religią. Zorganizowana religia przestała być dla niej wartością nadrzędną – pisarka pokusiła się nawet o mocne słowa, które nie wszystkim się spodobały. Kim obecnie jest Bóg dla kultowej autorki?
Czytaj dalej