Wyszukaj w serwisie
Samo życie Silver Lifestyle Plotki i gwiazdy Quizy
Lelum.pl > Samo Życie > Opowiedziała, jak wygląda życie romskiej żony
Julia Bogucka
Julia Bogucka 09.02.2024 20:27

Opowiedziała, jak wygląda życie romskiej żony

Romowie
CanvaPro

Społeczność romska wzbudza w społeczeństwie wiele emocji. W Polsce ich populacja wynosi około 17 tysięcy. Ich kultura i zwyczaje mogą bardzo zaskoczyć, a od pewnego czasu możemy się o nich dowiedzieć nawet z TikToka. Tracy jest Romką i postanowiła opowiedzieć, z czym wiąże się życie w takiej rodzinie. Niektóre rzeczy naprawdę szokują. 

Romka tworzy na TikToku

Społeczność romska pochodzi z terenów indyjskich, jednak obecnie zamieszkują niemal każdy zakątek świata. Charakteryzuje ich nomadyczny styl życia i są niezwykle zróżnicowani, jeśli chodzi o zwyczaje kulturowe, używany język oraz statusy ekonomiczne. Większość Romów łączy jednak przestrzeganie licznych zwyczajów i zasad zapisanych w tak zwanym romanipenie. Szacuje się, że jest ich na świecie od 8 do 15 milionów. Stanowią 4,8% populacji Europy, a w Polsce, na podstawie danych ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 roku, przebywa ich około 17 tysięcy.

Projekt bez nazwy (5).png
Źródło: CanvaPro

Kultura romska od pokoleń fascynuje i inspiruje, choć jest też opatrzona wieloma krzywdzącymi stereotypami. Pewna twórczyni internetowa o imieniu Tracy, pochodząca z tej społeczności, postanowiła za pomocą platformy TikTok pokazać wszystkim chętnym osobom, z czym wiąże się bycie Romem lub Romką. Niektóre zasady mogą zaskakiwać.

14-letnia Viki Gabor w Wielkanoc wywołała kontrowersje. Chodzi o doczepione rzęsy i mocny makijaż Czy Viki Gabor jest cyganką? Cała prawda o pochodzeniu 12-letniej gwiazdy

To nie przystoi Romom

Tradycje panujące w społeczności romskiej są wyjątkowo patriarchalne. Oczywiście głową rodziny są zawsze panowie. Jedną z reguł, których powinny przestrzegać kobiety, jest unikanie obcych mężczyzn. Obejmuje to takie zachowania jak samotne wsiadanie do auta innego przedstawiciela płci męskiej lub wpuszczanie go do domu pod nieobecność męża. Jeśli zasada zostanie złamana, rodzinę może okryć zła sława

Inną patriarchalną regułą jest usługiwanie mężczyznom. Podczas biesiad obie płcie spędzają czas oddzielnie, w swoim własnym towarzystwie, ale kobiety muszą pamiętać o tym, aby zapewnić panom wszystko, czego potrzebują. Po wykonaniu wymaganych czynności powinny się oddalić i wrócić do swoich własnych rozrywek. Nieprzestrzeganie zasad zapisanych we wcześniej wspomnianym romanipenie może skutkować tak zwanym skalaniem, a to z kolei wykluczeniem ze wspólnoty.

ZOBACZ TEŻ: Don Vasyl rozczarowany, wypowiedział się o Viki Gabor. Zauważył zasmucający go szczegół

Te zasady społeczności romskiej mogą zaskoczyć

Jeśli chodzi o inne zaskakujące zasady panujące w rodzinach romskich, jest ich całkiem sporo. Dzielą one ciało na dwie strefy — górną czystą oraz dolną nieczystą. Wiąże się to z wcześniej przywołanym skalaniem i obowiązuje przede wszystkim kobiety w wieku rozrodczym. Tym samym nieczyste stają się wszystkie elementy garderoby, dotykające dolnej części ciała, a więc bielizna czy buty.

Projekt bez nazwy (2).png
Źródło: CanvaPro

Tracy na swoim profilu na TikToku przywołuje również inne reguły: nie powinno się mieszać nożem w kubku, ponieważ przynosi to olbrzymie nieszczęście. Podobnie działa zobaczenie sroki i niezasalutowanie jej, a także skrzyżowanie w zlewie noży. Sama TikTokerka postanowiła poślubić mężczyznę spoza społeczności romskiej, co spotkało się z dezaprobatą ze strony jej rodziny. Tracy uznała jednak, że nie chce tkwić w patriarchalnej rzeczywistości, a jej partner pokazuje jej inne możliwości.

Tagi: kultura tiktok
Wczoraj Justyna Steczkowska zawładnęła sceną TVP. Uwagę zwracał jej ubiór podczas „Wakacyjnej Trasy Dwójki”
Justyna Steczkowska
fot. „Wakacyjna Trasa Dwójki” kadr z koncertu
Za nami trzecia odsłona „Wakacyjnej Trasy Dwójki”. We Włocławku zagościły największe gwiazdy, kultowe przeboje i cały korowód barw, bowiem tematem była muzyka romska. Jednak kiedy na scenie pojawiła się Justyna Steczkowska, widownia wstrzymała oddech. Kreacja wokalistki na długo zapadnie nam w pamięć. Na tę niedzielę czekało wielu Polaków. Bowiem to właśnie 17 lipca na scenie we Włocławku mieliśmy usłyszeć najpiękniejsze przeboje muzyki romskiej. Trzecią odsłonę „Wakacyjnej Trasy Dwójki” poprowadzili Anna Popek i Dziani Szmidt, a za kulisami własną narrację prowadziły Agnieszka Oszczyk i Małgorzata Opczowska. Na scenie zaś zaroiło się od gwiazd, wśród których prym wiódł niezapomniany Don Vasyl. Zobaczyliśmy także takich artystów, jak Cygańscy Książęta, Elza, Albina, Mercedes, Katy & Jerry. Tego wieczora estradę i serca widzów podbiła jednak Justyna Steczkowska.
Czytaj dalej
Justyna Steczkowska w koronkowym body. 50-letnia gwiazda ma ciało jak nastolatka
Justyna Steczkowska
fot.Michał Pańszczyk – Justyna Steczkowska, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58198698
Justyna Steczkowska tuż przed zabiegiem pochwaliła się na Instagramie wyjątkowo kuszącym zdjęciem. Koronkowe czarne body wyeksponowało oszałamiającą figurę. Nie sposób uwierzyć, że gwiazda ma 50 lat. Za uwielbianą gwiazdą kolejne, pracowite wakacje. Justyna Steczkowska przez całe lato pojawiała się na scenie, od występu z Dodą w Sopocie aż po słynną trasę TVP2, podczas której zaprezentowała m.in. „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma”. Ostatnio zaś świętowała 25-lecie swojej kariery na warszawskim Torwarze, a na scenie towarzyszyli jej Michał Szpak i Natalia Kukulska. Ale jak uwierzyć, że wokalistka ma 50 lat, z czego dokładnie połowę spędziła na estradzie? Nawet relacja, która ostatnio zawitała na Instagram przeczy tej metryce.
Czytaj dalej