Robiłeś to w Wigilię? Musisz się strzec. 7 złych znaków
Polska tradycja świąteczna jest pełna wielu niezwykłych zwyczajów, które są pielęgnowane przez rodziny i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Co ciekawe niektóre z nich będą się od siebie różnic, w zależności od regionu kraju. Obrzędy i zachowania związane z celebrowaniem Bożego Narodzenia to również ważna część kultury. Niektórzy ludzie wierzą, że postępowanie w okresie świąt wbrew przyjętym zasadom może przynieść pecha.
Świąteczne zwyczaje w Polsce
Wiele tradycji bożonarodzeniowych wywodzi się z kultury ludowej. Przekazywane ustnie i z pokolenia na pokolenie mimo upływu wieków przetrwały w wielu polskich rodzinach aż do dziś. Zróżnicowanie tych zwyczajów jest przedmiotem zainteresowania wielu badaczy, którzy próbują dociec, skąd one właściwie się wzięły. Niektóre obrzędy uważane są teraz za rodzaj zabobonu lub przesądu. Mimo to wciąż są osoby, które wolą przestrzegać dawnych nakazów, tak na wszelki wypadek, aby uniknąć jakiegoś nieszczęścia lub pecha w przyszłym roku.
Wiele dawnych tradycji odnosi się do Wigilii. Do najbardziej rozpowszechnionych praktyk należy chowanie sianka pod obrusem, chowanie w portfelu łusek z karpia alby zapewnić sobie szczęście i dostatek w przyszłym roku czy zostawianie dodatkowego nakrycia na wypadek, gdyby pod nasz dach zawitał jakiś zbłąkany wędrowiec. Niektórzy nie zapominają również o wieszaniu jemioły i wymianie pocałunków pod tą rośliną, choć to akurat zwyczaj, który swoje korzenie ma nie w Polsce a najprawdopodobniej w Wielkiej Brytanii. Większość tradycyjnych nakazów wykonuje się, aby mieć większe powodzenie w przyszłości. Ale są też i takie, których ominięcie może grozić jakimś pechem, a nawet nieszczęściem. Jeśli ktoś zrobił kilka z takich rzeczy właśnie w Wigilię, musi mieć się teraz na baczności.
ZOBACZ TEŻ: Pod żadnym pozorem nie rób tego w Wigilię. Nieszczęście gwarantowane
Zrobienie tego w Wigilię może sprowadzić pecha na rodzinę
Często słyszy się twierdzenie, że podczas Wigilii nie należy kłócić się z domownikami. Jeśli dojdzie do sprzeczki, w przyszłym roku relacje rodzinne mogą być bardzo burzliwe. Natomiast niepowodzenie finansowe czeka nas jeśli nie skosztujemy wszystkich potraw z wigilijnego stołu i nie zjemy wtedy czegoś z makiem lub białą fasolą. To jednak nie wszystko. Istnieje jeszcze wiele zakazów i jeśli postąpimy wbrew tym zasadom, sprowadzimy na siebie nieszczęście. To oczywiście przesądy i należy traktować je z przymrużeniem oka. Z drugiej strony “przezorny zawsze ubezpieczony”.
1. Sprzątanie w Wigilię
Nie wolno sprzątać w wieczór wigilijny. Jeśli po zmroku wyrzucimy śmieci, pozbędziemy się tym samym z domu szczęścia na cały następny rok.
2. Robienie prawa w Wigilię
Jeśli w dzień Wigilii zrobimy pranie lub będziemy szyć, możemy obrazić pamięć przodków. Podobno robienie prania i zaszywanie ubrań w Wigilie rani dusze zmarłych, których dusze tego dnia krążą wokół domowników.
3. Rozwieszane prania
Nie wolno rozwieszać prania w Wigilię. Zrobienie tego może sprowadzić nieszczęście lub nawet śmierć na jednego z domowników.
Lepiej o tym pamiętać w święta
Kolejne zwyczaje i nakazy, których należy przestrzegać w wigilijny wieczór, są równie zaskakujące. Zapomniałeś o tym 24 grudnia? Lepiej teraz uważaj.
4. Spanie w Wigilię
Wigilia to zazwyczaj czas domowej krzątaniny, kiedy staramy się przygotować wieczerzę dla bliskich. Jeśli ktoś w ciągu dnia będzie spał, może to zwiastować, że przez cały przyszły rok będzie niewyspany i leniwy.
5. Pieniądze podczas Wigilii
W wigilijny wieczór trzeba mieć przy sobie pieniądze. Jeśli zabraknie w kieszeni lub w portfelu choćby paru groszy, w przyszłym roku można klepać biedę.
6. Wigilia a zdrowie
W Wigilię trzeba natrzeć wszystkie zęby czosnkiem. Jeśli to zrobimy, nie będą nas bolały i nie będą się psuły w przyszłym roku. Pominięcie tego zwyczaju może grozić częstymi wizytami u dentysty.
7. Przeziębienie w Wigilię
Jeśli się przeziębiliśmy i nie zdążyliśmy wyleczyć do Wigilii, przez cały przyszły rok możemy mieć problemy ze zdrowiem. Natomiast kichnięcie może być odczytane jako pomyślna wróżba.
Niektóre z tych “nakazów” budzą dzisiaj jedynie śmiech i już raczej nikt się do nich nie stosuje. A jakie zwyczaje i tradycje zachowujecie w swoich domach?