Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Tego nie rób w Wigilię. Mówią, że przynosi pecha na cały rok
Julia Bogucka
Julia Bogucka 24.12.2024 09:54

Tego nie rób w Wigilię. Mówią, że przynosi pecha na cały rok

Wigilia zwyczaje
Fot. Dar1930/Getty Images/CanvaPro, alenafoodphoto/CanvaPro

Nie od dziś wiadomo, że zwyczaje bożonarodzeniowe różnią się od regionu i mają korzenie w wierzeniach słowiańskich. O niektórych z nich nigdy nie słyszeliśmy, inne zostały zapomniane na przestrzeni lat. Jeśli chcemy, aby kolejny rok przyniósł nam obfitość, warto mieć na uwadze kilka zasad, do których stosowali się nasi przodkowie. Tego nie powinniśmy robić w Wigilię.

Tradycje świąteczne sprzed lat

Myśląc o Bożym Narodzeniu, warto mieć na uwadze, że wiele tradycji, które dziś kultywujemy, wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Przesilenie zimowe było celebrowane przez Słowian od pokoleń, a później niektóre zwyczaje zostały zaadaptowane do nowych warunków.

W kulturze ludowej uważano, że Wigilia była szczególnym dniem, który ma wpływ na pozostałe dni w roku. To wynika jeszcze z wierzeń przedchrześcijańskich, w których wierzono, że akurat w tym czasie miało miejsce przesilenie zimowe - umierał stary rok, rozpoczynał się nowy, a wszystko to, co ma wydarzyć się na początku tego roku, będzie miało wpływ na cały rok - powiedział dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej etnograf dr Artur Gaweł dla Radia Białystok.

Istnieje jednak szereg zwyczajów, o których dziś nie pamiętamy, a które w przeszłości były ważnymi elementami Wigilii i okresu świąt. Tradycje te różnią się w zależności od regionu, cel był jednak zazwyczaj jeden — sprawić, aby zbliżający się rok był dla nas jak najlepszy.

Karolina Gilon
Ciężarna Gilon zaskoczyła wyznaniem. "Przykro mi...". W komentarzach aż się zagotowało
Krzysztof Respondek
Ostatnie chwile Respondka były koszmarem. Walka trwała trzy dni

Tak świętowano Boże Narodzenie na Podlasiu

Wspomniany etnograf dr Artur Gaweł przygotował publikację “Rok obrzędowy na Podlasiu”, z której możemy się dowiedzieć wiele o tradycjach i zwyczajach okołoświątecznych, które panowały wówczas w północno-wschodnim regionie Polski. Wigilia była szczególnym dniem, to jej przebieg miał bowiem determinować, jak będzie wyglądał cały kolejny rok. To dlatego przeprowadzano różnego rodzaju wróżby i stosowano się do szeregu ważnych zasad.

Istotne było, aby ten dzień rozpocząć jak najwcześniej rano, co miało przynieść chęć do pracy, lenistwo tego dnia mogło przynieść ospały kolejny rok. Zwracano również uwagę na to, kto nas tego dnia odwiedza i przekracza próg naszego domu. Jeśli była to kobieta, miało to przynieść pecha, na odwrót, gdy przyszedł do nas mężczyzna.

ZOBACZ TEŻ: To wybitna polska aktorka. Na zdjęciach z młodości nie da się jej poznać

Tego nie rób w Wigilię, bo dostarczysz sobie pecha

Jeśli chcemy, aby przyszły rok był dla nas obfity i urodzajny, powinniśmy uważać na pożyczki. Wierzyło się bowiem, że gdy przyjdzie do nas ktoś z prośbą, a my ją spełnimy, to w kolejnym roku będzie nam ubywało. Na odwrót będzie, jeśli to my zwrócimy się do kogoś po pożyczkę.

Nie wyobrażano sobie, żeby w Wigilię gospodarz pożyczał ziarno siewne czy mąkę, bo wierzono, że ubywa tego majątku - powiedział Gaweł dla Radia Białystok.

Oprócz tego w Wigilię nawet najbardziej niegrzeczne dzieci powinny dostać taryfę ulgową. Panuje zakaz ich karcenia, który ma sprawić, że w kolejnym roku pociechy będą zachowywały się już odpowiednio. Stosowanie się do tych zasad ma przynieść pomyślność i szczęście przez kolejne dwanaście miesięcy.