Zaufanie w związku. 10 wskazówek jak je zbudować i pielęgnować
Zaufanie w związku to podstawa. Bez niego trudno o trwałą i zdrową relację. Choć samo słowo ”kocham” świadczy o zaangażowaniu i tym, że dobrze czujemy się przy danej osobie, to prawdziwe zaufanie buduje się latami. Czy związek, w którym nie ma zaufania, ma szanse na przetrwanie?
Choć partnerzy wzajemnie deklarują swoją szczerość i dobre intencje, jeden moment jest w stanie wszystko zaprzepaścić. Zaufanie to fundament udanej i zdrowej relacji. To ono daje nam poczucie bezpieczeństwa, pozwala na większą bliskość i intymność. Ufając, czujemy spokój i łatwiej jest nam zaakceptować działania drugiej osoby. Jak zbudować i pielęgnować zaufanie w związku?
Jak zbudować zaufanie w związku?
1. Mów o swoich obawach
Każdy, kto wchodzi w nową relację, już na samym początku powinien prowadzić dialog ze swoim partnerem. Starajmy się mówić nie tylko o tym, co nas cieszy, wzrusza i uszczęśliwia. Mówmy też o swoich lękach i słabościach. Nie obawiajmy się odrzucenia. Partner, któremu zależy na tym, by relacja się rozwijała, a ukochana osoba czuła się w nim pewnie, doceni jej otwartość.
2. Strach przed nieznanym
Brak zaufania zazwyczaj jest ściśle powiązany z licznymi obawami, często irracjonalnymi. Boimy się, gdy nasz partner wychodzi sam w gronie znajomych, albo musi odbyć służbową podróż. Niestety, takie sytuacje są bardzo częste w związkach i nie da się ich uniknąć.
Jak sobie z tym poradzić? Czekać całą noc na partnera, wydzwaniając do niego co 10 minut? Przepłakać wieczór, wyobrażając sobie niestworzone historie i najczarniejsze scenariusze? A może po prostu wystarczy lepiej poznać osoby, z którymi nasz partner lubi spędzać czas? Tak, to zdecydowanie najrozsądniejsze podejście!
3. Poznaj jego przyjaciół!
Zaproponuj wspólne wyjście z jego znajomymi, których nie miałaś okazji jeszcze dobrze poznać. Być może okaże się, że jego znajoma z czasów liceum, o którą byłaś bardzo zazdrosna, to tak naprawdę sympatyczna i inteligentna dziewczyna. Jego najlepszy kumpel, o którym słyszałaś wiele negatywnych rzeczy, jest pełnym pozytywnej energii człowiekiem.
Bliska osoba, widząc twoje zaangażowanie i otwartość, również nie pozostanie w tej kwestii obojętna. Znajomość najbliższego grona partnera to podstawa zdrowej i pełnej zaufania relacji.
4. Prawo do prywatności
Jedną z najważniejszych zasad budowania zaufania jest szacunek dla prywatności drugiej osoby. Próby kontrolowania i inwigilowania partnera to najprostsza droga do przerwania budowanej przez lata więzi i oddalenia się od siebie. Jeśli podejrzewamy, że nasz partner nie jest wobec nas do końca szczery, należy jak najszybciej podjąć z nim rozmowę.
5. Jak powiedzieć „przepraszam”?
Mylić się, gubić i błądzić to rzecz ludzka. Nie jesteśmy perfekcyjni i nie możemy tego wymagać od drugiej osoby. Najważniejsze jest jednak, by zdawać sobie sprawę z popełnianych błędów i chcieć je naprawiać.
Zaufanie w związku to świadome mówienie słowa „przepraszam”. Brzmi to banalnie, jednak do tego potrzeba wiele odwagi i siły. Niestety, obecnie dosyć sporo osób nie ma jej jeszcze w sobie na tyle, by zdobyć się na taki gest.
6. Dlaczego warto dotrzymywać słowa?
Związek nigdy nie będzie trwały, jeśli ustalone wcześniej założenia zostaną złamane i przestaną mieć większą wartość. Nawet niewielkie odstępstwa z czasem mogą przerodzić się w spory problem między zakochanymi. Skoro ktoś nas oszukał, nie dotrzymał danego słowa, to skąd mamy mieć gwarancję, że następnym razem będzie inaczej? Zaczynamy być podejrzliwi i nie czujemy się szanowani. Wiara w to, co mówi nasz partner, z czasem znacznie maleje, a każde kolejne słowa i zapewnienia są przez nas trzy razy analizowane.
Jak pielęgnować zaufanie w związku?
7. Nie bój się komplementów!
Zaufanie w związku pielęgnuje się poprzez docenianie drugiej osoby i tego, co dla nas robi. Pokazując partnerowi, że odgrywa istotną rolę w naszym życiu, jest dla niego bardzo budujące.
Człowiek, który czuje się spełniony w swojej relacji, nie szuka pocieszenia ani potwierdzenia, że jest ważny i reprezentuje sobą szereg dobrych cech. Wbrew powszechnie krążącej opinii, mężczyźni również mają potrzebę bycia komplementowanymi.
8. Kiedy atakują nas własne myśli…
Związek to świadomy wybór dwóch osób. Nie mamy prawa nikogo zmusić do tego, by wszedł w daną relację. Skoro jesteś w związku, to znaczy, że twój partner również tego chciał. Gdyby interesowały go niezobowiązujące spotkania z innymi osobami, codzienne wychodzenie na miasto i zabawa do samego rana, prawdopodobnie nie trwałby w takiej relacji. Warto sobie zatem uświadomić, że nasz partner jest z nami szczęśliwy i czuje się spełniony.
9. Czy warto iść na kompromisy?
O zaufanie w związku należy nieustannie dbać. Podstawą jest trzymanie się ustalonych założeń. Jeśli wspólnie coś ustaliliśmy, należy to zaakceptować, unikając zbędnych negacji. To również konieczność kompromisów i przystawania na propozycje partnera, nawet jeśli nie do końca spełniają nasze oczekiwania. Ufajmy oraz sami bądźmy osobą, której warto zaufać.
10. Pracuj nad sobą!
Dlaczego jesteśmy zazdrośni? Mówi się, że nie ma miłości bez zazdrości. To prawda, zazdrość buduje, wzbogaca związek i wskazuje na to, jak bardzo zależy nam na drugiej osobie. Jednak obsesyjna próba kontroli, wypytywania i śledzenia każdego kroku partnera to problem dużego kalibru.
Skoro obawiamy się, że nasza ukochana osoba mogłaby dopuścić się zdrady lub zainteresować się kimś innym, oznacza to, iż najwyraźniej sami nie wierzymy do końca w swoje atuty i to, że ktoś po prostu nas kocha. Oprócz pracy nad sobą i poczuciem własnej wartości najwyższa pora zacząć ufać partnerowi. Jednak czy łatwo jest zaufać? Zdecydowanie jest to trudny i długi proces. Ufność buduje się latami, pracując przede wszystkim nad samym sobą…
Jak zbudować i pielęgnować zaufanie w związku? ZOBACZ ZDJĘCIA:
Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na dany związek. To nie tylko namiętność i wspólne pasje, ale przede wszystkim ufność, że druga osoba bezinteresownie nas kocha.
Bardzo trudno jest stworzyć relację, której bazą jest zaufanie. Potrzeba do tego dużo cierpliwości, wyrozumiałości i chęci do działania.
Nie jest to jednak niemożliwe. Pary, którym udało się wypracować wzajemne zaufanie, akceptują nawzajem siebie, swoje aspiracje i plany. Wspierają się we wszystkich działaniach.
Zaufanie, które pary często budują przez lata, można utracić w jednej chwili…
Zaufanie buduje się również poprzez docenianie i komplementowanie swojego partnera. Każdy chce czuć się ważny i doceniony!
ZOBACZ TEŻ:
- Udany związek. 20 NAJLEPSZYCH porad na szczęśliwą i długą relację
- Dlaczego nie jestem gotowa na związek? 6 powodów, które krzyczą POCZEKAJ!
- Toksyczny związek. 10 oznak, że czas zakończyć niezdrową relację