Lelum.pl > Samo Życie > Co czujemy na chwilę przed śmiercią? Najnowsze badania dały zaskakujący wynik, mało kto się spodziewa
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 30.05.2023 22:11

Co czujemy na chwilę przed śmiercią? Najnowsze badania dały zaskakujący wynik, mało kto się spodziewa

śmierć
fot. Canva/Cayman307, sudok1

Śmierć to jeden z najbardziej tajemniczych tematów, nad którymi głowi się cała ludzkość. Nie ma osoby, która choć raz nie zastanawiałaby się nad tym, co możemy czuć na chwilę przed śmiercią. Ból? Strach? A może zupełnie co innego? Amerykańscy naukowcy poznali odpowiedź.

Okazuje się, że naturalnej śmierci nie muszą towarzyszyć negatywne emocje. Co więcej, znaczna część ludzi pod koniec życia spodziewa się, że nadszedł ich czas. 

Boimy się śmierci, ponieważ niewiele o niej wiadomo

Śmierć źle się nam kojarzy. Nie lubimy poruszać jej tematu, nie czujemy się również komfortowo, rozmyślając o niej w samotności. Wynika to z faktu, iż tak mało o niej wiemy. Naukowcy od lat próbują dowiedzieć się więcej o procesie umierania. Nowe informacje na ten temat mogłyby się okazać przełomem dla ludzkości. Pomogłyby również zrozpaczonym rodzinom, które niejednokrotnie zastanawiają się, czy ich bliski odszedł w spokoju. 

Amerykańscy lekarze ze szpitala Louisville w Kentucky dokonali niedawno szokującego odkrycia, które stanowi krok ku rozwikłaniu zagadki śmierci. Przypadkiem udało im się poznać odpowiedź na pytanie, z czym wiążą się chwile tuż przed śmiercią. Wiele osób może być tym zaskoczonych…

Zaskakujące wieści o zaginionym małżeństwie z Warszawy. To mieli zrobić przed kamerami

Jakie uczucie towarzyszy śmierci? Zgon 87-latka przyniósł zaskakujące informacje

Lekarze ze szpitala Louisville w Kentucky w USA przez przypadek dokonali odkrycia, które  z pewnością w dalszej perspektywie przysłuży się światu. Na oddział neurologiczny przyjęto 87-letniego pacjenta. Wcześniej dostał on napadu padaczkowego w wyniku upadku. Medycy podłączyli go do EEG, urządzenia monitorującego pracę fal mózgowych. W tamtym momencie mężczyzna zmarł, jednak lekarzom udało się zarejestrować, jak zachowywał się jego mózg na chwilę przed śmiercią. 

Mózg 87-latka dostarczył odpowiedzi na kluczowe pytanie, jak czuje się osoba tuż przed śmiercią. Specjaliści odkryli, że przed, jak i chwilę po zgonie mózg zachowywał się jak podczas snu, stanu medytacji czy wspominania. Mężczyzna odszedł w spokoju, bez żadnego odczuwalnego dyskomfortu.

Czy człowiek spodziewa się śmierci?

W 2018 roku doszło do eksperymentu, którego powodzenie potwierdziły najnowsze doniesienia amerykańskich lekarzy. Wówczas medycy z Imperial Collage w Londynie postanowili podać 13 ochotnikom narkotyk, dimetylotryptaminę (DMT), by sprawdzić, czy po jego zażyciu znajdą się oni w stanie podobnym do śmierci. Po zakończonym badaniu uczestnicy opowiedzieli, że odczuwali same pozytywne emocje. Mieli również “wychodzić” ze swojego ciała, szli w stronę światełka na końcu tunelu, a także przelatywały im przed oczami wspomnienia z całego życia. Jednocześnie towarzyszył im spokój i rozluźnienie, nie odnotowano żadnych negatywnych emocji czy fizycznego bólu.

Według naukowców można poznać zbliżającą się śmierć. Umierające osoby mają być świadome tego, w jakim stanie się znajdują. Często towarzyszą im halucynacje, mogą również otwarcie mówić, że “nadchodzi ich czas”. Podczas umierania pozostają spokojni, a ich ostatnie oddechy są płytkie.

śmierć
fot. canva

źródło: webniusy.com

Tagi: śmierć