Lelum.pl > Samo Życie > Ich syn miał dostać na imię Antek, ale tego się nie spodziewali. Rada Języka Polskiego storpedowała pomysł
Sara Karmańska
Sara Karmańska 21.11.2023 12:57

Ich syn miał dostać na imię Antek, ale tego się nie spodziewali. Rada Języka Polskiego storpedowała pomysł

Rodzice chcieli nazwać syna nietypowym imieniem, fot. Canva/esudroff, pixabay
Rodzice chcieli nazwać syna nietypowym imieniem, fot. Canva/esudroff, pixabay

Wybór imienia dla dziecka nie jest prostą sprawą i wiele osób poświęca wiele czasu, by dokonać odpowiedniej decyzji. Inni z kolei zdają się na instynkt lub stawiają na imię, które z jakiegoś powodu jest dla nich ważne.

Dziecięce imiona podlegają trendom, ale niektórzy silą się na oryginalność

Jeszcze kilka lat temu dużą popularnością cieszyły się nowoczesne imiona, ale w ostatnich latach nastąpił zwrot w stronę bardziej tradycyjnych imion. W 2022 roku na podium najpopularniejszych imion dla dziewczynek znalazła się Zofia, Zuzanna i Hanna. Wśród rodziców chłopców największą popularnością cieszą się z kolei imiona Antoni, Jan i Aleksander. 

Wśród rodziców nie brak osób, którym zależy przede wszystkim na tym, by imię ich dziecka było oryginalne. 

Dziecko zobaczyło na cmentarzu ducha? Nagle zaczęło machać i patrzeć w jednym kierunku

Rodzice chcieli nazwać syna nietypowym imieniem

Nie każde imię nadaje się dla dziecka. Choć nie istnieje oficjalna lista imion zakazanych, Rada Języka Polskiego przygotowała listę 69 imion, na które rodzice nie powinni się decydować. Zgodnie z prawem dzieci nie mogą jednak nosić imion ośmieszających lub będących nazwami własnymi rzeczy. Każdorazowo ostateczna decyzja należy jednak do pracownika Urzędu Stanu Cywilnego, który decyduje, czy dane imię jest dopuszczalne.

Do Urzędu Stanu Cywilnego w Mińsku Mazowieckim przyszli rodzice chłopca, którego bardzo chcieli nazwać Antek. Urzędnik nie wiedział, jak ustosunkować się do takiej prośby, dlatego skontaktował się z Radą Języka Polskiego.

ZOBACZ TEŻ: Niesłychanie rzadko spotykany poród w Lublinie. Dzieci otrzymały wyjątkowe imiona, lekarze dumni

Rada Języka Polskiego wydała opinię o imieniu

Urzędnik skontaktował się z Radą Języka Polskiego, prosząc o opinie na temat nadawania imion, które w języku funkcjonują wyłącznie jako zdrobnienie. Eksperci w swojej opinii podkreślili, że nie mają uprawnień, by odnosić się do możliwości nadania danego imienia, ponieważ leży to w gestii USC. Konkluzja mogła nieco zasmucić rodziców chłopca – zdaniem ekspertów „Antek” nie jest pełnoprawnym imieniem, a jedynie zdrobnieniem imienia „Antoni”. 

Rada Języka Polskiego nie jest upoważniona, by odnosić się do kwestii możliwości nadania określonego imienia – jest to bowiem kompetencja USC, której treść wyznaczają przepisy ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Możemy jedynie wydać opinię o imieniu, co niniejszym czynimy, na podstawie której Urząd podejmie odpowiednią decyzję administracyjną. Forma Antek nie funkcjonuje w Polsce jako samodzielne imię – jest zdrobnieniem imienia Antoni – wyjaśniła prof. Katarzyna Kłosińska.

Rodzice chcieli nazwać syna nietypowym imieniem, fot. Canva Andreas Wohlfahrt, Pexels.jpg
Rodzice chcieli nazwać syna nietypowym imieniem, fot. Canva/Andreas Wohlfahrt, Pexels
Rodzice chcieli nazwać syna nietypowym imieniem, fot. Canva Kristina Paukshtite, Pexels.jpg
Rodzice chcieli nazwać syna nietypowym imieniem, fot. Canva/Kristina Paukshtite, Pexels

Źródło: Radio ZET