Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Tak wyglądają wakacje zakonnicy. W ten sposób w ogóle da się odpocząć?
Sylwia Kropiewnicka
Sylwia Kropiewnicka 06.06.2024 09:06

Tak wyglądają wakacje zakonnicy. W ten sposób w ogóle da się odpocząć?

Zakonnice na wakacjach
fot. canva (A330Pilot)

O tym, że życie zakonnicy zasadniczo różni się od tego, jakie wiedzie ksiądz, nie każdy z nas zdaje sobie sprawę. Niektórzy księża naprawdę opływają w luksusy, podczas gdy siostry zakonne wszystkie swoje pieniądze muszą oddawać matce przełożonej. Czy zakonnica ma prawo do wakacji? Okazuje się, że tak. To, jak je spędzi, jest jednak określone ścisłymi zasadami. 

Wakacje już niebawem

Mimo że pierwszą falę wysokich temperatur Polacy mają już za sobą, prawdziwe lato dopiero przed nami. Wielu z nas spędzi swój urlop nad polskim morzem bądź w górach. Chociaż w ostatnich latach spędzenie wakacji w granicach kraju jest droższe od zagranicznych wczasów, nie każdy lubi podróżować w egzotyczne zakątki globu. 

Niestety, wielu Polaków nie może sobie pozwolić na wakacje z prawdziwego zdarzenia, szczególnie jeśli mają dzieci. Wyjazd dla kilku osób będzie się bowiem wiązał z wydatkiem rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy w zależności od destynacji. Jest jednak pewna grupa Polaków, której koszty w zasadzie nie ograniczają. Księża, o których mowa, od lat podróżują w najodleglejsze miejsca. 

Jak wygląda pogrzeb nienarodzonego dziecka? Grabarz opowiada, krok po kroku Poślubiła Araba. A później? Tego nie mogła przewidzieć

Jak księża spędzają wakacje?

Duchowni coraz częściej decydują się spędzać wakacje w egzotycznych kurortach takich jak Tajlandia, Islandia czy Nowa Zelandia. Wycieczka stanowi dla księży nie tylko możliwość odpoczynku od codziennych obowiązków czy zobaczenia nowych miejsc, lecz także spędzenia czasu z bliskimi.

Portal Onet.pl dotarł do księdza, który w ostatnim czasie odwiedził m.in. Australię, Japonię i RPA. Nie wszyscy duchowni decydują się jednak na takie wyjazdy. Niektórzy wolą spędzić wolne wraz z rodziną, dla której normalnie nie mają zbyt wiele czasu. Inną częstą praktyką jest organizowanie pielgrzymek dla młodzieży. A jak wyglądają wakacje zakonnic? One nie mają takiego wachlarza możliwości, jak księża. 

Tak wyglądają wakacje zakonnic

Jak się okazuje, siostry zakonne mają bardzo ograniczone możliwości w kwestii wyboru wakacji. Nawet na plaży muszą być ubrane w habit, a w morzu mogą jedynie zamoczyć stopy. Z kolei zakonnice na wakacjach w górach, mogą założyć co najwyżej cienki przewiewny habit, aby wysokie temperatury nie dokuczały im aż tak bardzo. Co więcej, siostry zakonne nie mogą pozwolić sobie na egzotyczne wakacje, ponieważ wszystkie pieniądze oddają siostrze przełożonej.