Lelum.pl > Samo Życie > Ranking najgorszych zup: Polska na pierwszym miejscu. Nasza potrawa obrzydziła każdego
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 07.02.2023 20:23

Ranking najgorszych zup: Polska na pierwszym miejscu. Nasza potrawa obrzydziła każdego

zupa
Zdjęcie ilustracyjne, fot. @gettysignature, canva.com; @VladimirFloyd, canva.com

Portal Taste Atlas jest przewodnikiem po lokalnych kuchniach na całym świecie. Dzięki aktualizowanym rankingom turyści podróżujący po różnych zakątkach wiedzą, jakie dania mogą im smakować, a jakie niekoniecznie. Okazuje się, że pierwsze miejsce na liście najgorszych zup zajmuje znana polska potrawa.

Serwis opublikował niedawno zaktualizowany ranking najlepszych i najgorszych dań. Spośród najbardziej obrzydliwych zup na niechlubnej, pierwszej pozycji znalazła się rodzima, tradycyjna polewka. Zgadniecie, jaka?

Polska zupa na pierwszym miejscu w rankingu najgorszych zup na świecie

W styczniu Taste Atlas, czyli w tłumaczeniu „Atlas Smaków” zamieścił ranking najgorzej ocenianych zup z Centralnej Europy. Pośród nich, z oceną zaledwie 2,4/5 punktów, pierwsze miejsce zajęła czernina.

Zwana też czarniną lub czarną polewką, opisywana jest na portalu następująco: „To tradycyjna polska zupa, której głównym składnikiem jest krew kaczki lub gęsi, zmieszana z octem, aby uniknąć krzepnięcia. Jest ona przyrządzana na aromatycznym wywarze z kaczki, a wśród jej podstawowych składników znajdują się m.in. suszone owoce i przyprawy takie jak goździki czy ziele angielskie”.

"Rolnicy. Podlasie": kolejna prośba Andrzeja o pomoc rozgniewała fanów

Czernina na liście najgorszych zup na świecie

Nazwa pochodzi od słowa „czarny” i odnosi się do jej ciemnego koloru. Choć niektóre współczesne przepisy na czerninę proponują, aby zastąpić krew jakimś mięsem, zawsze powinna być cierpka, skłodkawa i ciemna. Tradycyjnie jest podawana z makaronem lub kluskami ziemniaczanymi – czytamy w oficjalnym opisie.

Tak niska ocena czerniny to jednak nie wszystko. W rankingu najgorszych zup znalazły się też śląska wodzianka z oceną 2,9/5 oraz flaki, ocenione na 3,1/5.

Ranking najgorszych potraw na świecie

To jednak nie koniec porażek polskiej kuchni. Taste Atlas 3 lutego 2023 roku zamieścił też ranking najgorszych potraw na świecie. Wśród nich na bardzo wysokim, 11 miejscu, znalazła się właśnie czernina. Na pocieszenie: największy powód do wstydu mają Amerykanie, ponieważ na liście znalazło się aż sześć ich dań.

Ogromny sukces i ukłony należą się za to polskiemu sernikowi, który zajął drugie miejsce na liście najsmaczniejszych ciast roku 2023. Wyprzedziło go jedynie rosyjskie ciasto miodowe.

Tagi: zupa