Lelum.pl > Samo Życie > Włosy stanęły im dęba w jednej chwili. Ważny znak ostrzega przed straszną rzeczą. Wielu ludzi tego doświadcza
Sara Karmańska
Sara Karmańska 20.09.2023 21:43

Włosy stanęły im dęba w jednej chwili. Ważny znak ostrzega przed straszną rzeczą. Wielu ludzi tego doświadcza

Co znaczy, gdzy włosy stają dęba, fot. Facebook/Lubuscy Łowcy Burz za China Insider
Co znaczy, gdzy włosy stają dęba, fot. Facebook/Lubuscy Łowcy Burz za China Insider

W sieci pojawił się klip, na którym można zauważyć grupę turystów podróżujących po pustyni, którym włosy dosłownie stanęły dęba. Temat podchwycił także polski fanpage „Lubuscy Łowcy Burz”, który ujawnił, że to bardzo ważny znak, którego nie powinno się lekceważyć. 

Włosy stanęły turystom dęba

Na wideo można zobaczyć grupę turystów na pustyni Turpan w regionie autonomicznym Sinciang w północno-zachodnich Chinach, którym włosy nagle stanęły dęba. Jak donosi portal „Global news” ich włosy miały wrócić do normalnego stanu po przejechaniu około 3 kilometrów.

Jak się okazuje, zjawisko, które można zaobserwować na nagraniu nie jest wcale takie rzadkie. Włosy stające dęba są jednak ważnym znakiem, który informuje o nadchodzącym niebezpieczeństwie. 

Dramat na dzisiejszym pogrzebie druhów Karoliny i Łukasza. Policja wydała komunikat

Włosy stanęły im dęba – co to znaczy?

Jak czytamy w poście na profilu „Lubuscy Łowcy Burz”, takie zachowanie włosów zwiastuje, że wkrótce może uderzyć piorun w miejscu, w którym jesteśmy. 

Gdy włosy stają ci dęba… Książkowy przykład naelektryzowanych włosów w wyniku nagromadzenia się dużej ilości ładunków w powietrzu w pobliżu burzy. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Świadczy o wysokim ryzyku uderzenia pioruna w miejsce, gdzie się znajdujemy. 

Wielu internautów jest zdania, że w takiej sytuacji należy uciekać jak najszybciej z miejsca, w którym się znajdujemy, ale jak się okazuje, nie zawsze tak jest. Jak donosi „Global Times”, powołując się na wypowiedź dyrektora instytucji zajmującej się zapobieganiem piorunom i ograniczaniem skutków katastrof dla chińskich mediów, jeśli włosy już całkiem stoją dęba bieg może tylko pogorszyć sprawę. 

Co robić, gdy włosy stają dęba?

W przypadku, gdy włosy stają dęba z powodu występującego w powietrzu napięcia elektrostatycznego, w najgorszej sytuacji może dojść do porażenia piorunem. Taka właśnie sytuacja przydarzyła się młodszemu bratu Michaela McQuilkena. Wraz z ich siostrą i jej koleżanką w 1975 roku zdecydowali się wspiąć na szczyt Moro Rock. W pewnym momencie zauważyli, że ich włosy stają dęba, najpierw Michael zrobił zdjęcie siostrze, a później ona uchwyciła na fotografii swoich braci. Wtedy jeszcze nie zdawali sobie sprawy, że grozi im wielkie niebezpieczeństwo. Zaledwie kilka minut później piorun uderzył w Seana, a także zabił innego turystę w pobliżu.

Źródło: Global Times, Science News Explores

Tagi: włosy