Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > 9 października zawyją syreny w centrum Polski. Nie ma odwrotu
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 01.10.2024 17:18

9 października zawyją syreny w centrum Polski. Nie ma odwrotu

Pilne
Fot. Canva

Zapadła decyzja władz, w centralnej części Polski, 9 października usłyszymy donośny sygnał alarmowy. Alert będzie trwał 3 minuty. Dlaczego postanowiono w taki sposób i jakich dźwięków i komunikatów należy się spodziewać?

W Warszawie zawyją syreny

9 października mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na alarmy i sygnały dźwiękowe. 30 września podczas spotkania Rafała Trzaskowskiego z ministrem obrony narodowej, Tomaszem Siemoniakiem, poinformowaniu o wszczęciu pewnych działań związanych w szczególności z bezpieczeństwem naszego kraju.

W samym ratuszu mają odbyć się manewry obronne, natomiast mieszkańcy Warszawy usłyszą różnorodne sygnały dźwiękowe jednocześnie. Komunikaty oraz informacje będą przekazywane także w innych formach. 

Alert RCB, rząd rozesłał SMS-y. Pilne wieści dla właścicieli zwierząt Nagłe załamanie pogody. Wydano ostrzeżenia, zacznie się już w poniedziałek

Warszawa będzie testować dźwiękowe alerty dla mieszkańców

Jak podkreślał podczas spotkania Rafał Trzaskowski, żyjemy w niepewnych czasach, dlatego ważnym jest, aby oswoić mieszkańców z alertami dźwiękowymi i pokazać, jak mogą brzmieć. Jednocześnie w ten sposób władze miasta przetestują sprawność docierania komunikatów oraz działanie systemów alarmowych. Warszawiacy otrzymają ostrzeżenia za pośrednictwem 5 głównych kanałów:

  • systemu alarmowania i ostrzegania ludności (syreny alarmowe),
     
  • komunikatów Warszawskiego Systemu Powiadomień,
     
  • komunikatów Regionalnego Systemu Ostrzegania,
     
  • alertu RCB – SMS,
     
  • komunikatów w mediach.

Bezpieczeństwo jest fundamentem. Co chwilę pojawiają się nowe wydarzenia, na które musimy reagować – podsumował Rafał Trzaskowski

Sygnał dźwiękowy będzie długi, potrwa 3 minuty. Co najważniejsze, absolutnie nie chodzi o zasianie paniki. 

Nie chcemy wywołać paniki, uprzedzamy, że to tylko ćwiczenia – tłumaczyła rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

ZOBACZ TEŻ: Nie ma śladu po Izabeli Parzyszek. Przeszywający widok w mediach społecznościowych
 

W Warszawie odbędzie się "Tydzień bezpieczeństwa"

W drugim tygodniu października w Warszawie odbędzie się „Tydzień bezpieczeństwa”. To wydarzenie, jak sama nazwa wskazuje, związane jest z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Tego dnia goście uczą się o udzielaniu pierwszej pomocy, właściwym rozpoznawaniu sygnałów dźwiękowych i nie tylko. To czas, w którym każdy może nauczyć się samoobrony i zadbać o swoje ogólne bezpieczeństwo na ulicy. 

Do Sejmu w ubiegłym tygodniu trafił projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. 

Cała filozofia projektu opiera się na samorządzie. Miasta, gminy, powiaty, województwa mają odegrać zasadniczą rolę w organizowaniu obrony cywilnej - poinformował szef Ministerstwa Obrony Narodowej

W projekcie ustawy są zawarte zapisy m.in. o przeznaczeniu 0,3% PKB na ochronę ludności, a także o przystosowaniu możliwych do tego miejsc tak, aby mogły służyć jako schrony w kryzysowych sytuacjach.