Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Groźne skażenie nad Bałtykiem! Sanepid zamyka plaże jedna po drugiej
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 13.07.2025 18:38

Groźne skażenie nad Bałtykiem! Sanepid zamyka plaże jedna po drugiej

zamknięte plaże morze bałtyckie
Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wielu turystów zaplanowało ten weekend z myślą o relaksie nad wodą. Tymczasem rzeczywistość okazała się zgoła inna. Służby sanitarne wydały pilne ostrzeżenia i zamknęły popularne kąpieliska z powodu zagrożenia dla zdrowia. 

Czarna substancja w Bałtyku. Sześć kąpielisk zamkniętych

Wzdłuż Zatoki Gdańskiej doszło do niepokojącego odkrycia. W próbkach wody wykryto obecność mazutu – ciemnej, oleistej cieczy pochodzenia petrochemicznego, uznawanej za niebezpieczną dla zdrowia ludzi i środowiska.

W efekcie Sanepid zamknął aż sześć popularnych kąpielisk: Mikoszewo, Jantar, Stegna I, Stegna II, Sztutowo oraz Kąty Rybackie. Władze apelują, by unikać kontaktu z wodą i nie wchodzić do morza do czasu uzyskania wyników kolejnych badań, zaplanowanych na 13 lipca.

papież Leon
Papież ogłosił ws. Polski. Zaskakująca decyzja
Nie żyje ceniony reżyser
Wstrząsająca wiadomość. Nie żyje ceniony reżyser. Polacy kochali jego dzieła

Sinice uderzają w Kaszuby. Zakaz kąpieli w jeziorze Skrzynki Duże

Kłopoty spotkały również miłośników wypoczynku nad jeziorami. W Nowym Karpnie, w powiecie kościerskim, zamknięto kąpielisko Skrzynki Duże z powodu zakwitu sinic.

Te mikroskopijne organizmy, choć z pozoru niegroźne, mogą być silnie toksyczne. Kontakt z nimi powoduje podrażnienia skóry, problemy żołądkowe, a nawet duszności. Służby przestrzegają przed kąpielą w jeziorach z zielonkawą lub mleczną wodą i proszą o zgłaszanie wszelkich niepokojących zmian.

Turyści zdezorientowani. Gdzie można się bezpiecznie kąpać?

Choć część kąpielisk została wyłączona z użytkowania, nie wszystkie miejsca nad wodą są zamknięte. Sanepid zachęca do bieżącego śledzenia Serwisu Kąpieliskowego GIS, gdzie publikowane są najnowsze wyniki badań i aktualne komunikaty o stanie wody.

W obliczu upałów i sezonu urlopowego decyzje te są uciążliwe, ale – jak podkreślają specjaliści – mają na celu ochronę zdrowia wszystkich wypoczywających. Lepiej zrezygnować z kąpieli niż ryzykować groźne konsekwencje.