Groźne skażenie nad Bałtykiem! Sanepid zamyka plaże jedna po drugiej

Wielu turystów zaplanowało ten weekend z myślą o relaksie nad wodą. Tymczasem rzeczywistość okazała się zgoła inna. Służby sanitarne wydały pilne ostrzeżenia i zamknęły popularne kąpieliska z powodu zagrożenia dla zdrowia.
Czarna substancja w Bałtyku. Sześć kąpielisk zamkniętych
Wzdłuż Zatoki Gdańskiej doszło do niepokojącego odkrycia. W próbkach wody wykryto obecność mazutu – ciemnej, oleistej cieczy pochodzenia petrochemicznego, uznawanej za niebezpieczną dla zdrowia ludzi i środowiska.
W efekcie Sanepid zamknął aż sześć popularnych kąpielisk: Mikoszewo, Jantar, Stegna I, Stegna II, Sztutowo oraz Kąty Rybackie. Władze apelują, by unikać kontaktu z wodą i nie wchodzić do morza do czasu uzyskania wyników kolejnych badań, zaplanowanych na 13 lipca.


Sinice uderzają w Kaszuby. Zakaz kąpieli w jeziorze Skrzynki Duże
Kłopoty spotkały również miłośników wypoczynku nad jeziorami. W Nowym Karpnie, w powiecie kościerskim, zamknięto kąpielisko Skrzynki Duże z powodu zakwitu sinic.
Te mikroskopijne organizmy, choć z pozoru niegroźne, mogą być silnie toksyczne. Kontakt z nimi powoduje podrażnienia skóry, problemy żołądkowe, a nawet duszności. Służby przestrzegają przed kąpielą w jeziorach z zielonkawą lub mleczną wodą i proszą o zgłaszanie wszelkich niepokojących zmian.
Turyści zdezorientowani. Gdzie można się bezpiecznie kąpać?
Choć część kąpielisk została wyłączona z użytkowania, nie wszystkie miejsca nad wodą są zamknięte. Sanepid zachęca do bieżącego śledzenia Serwisu Kąpieliskowego GIS, gdzie publikowane są najnowsze wyniki badań i aktualne komunikaty o stanie wody.
W obliczu upałów i sezonu urlopowego decyzje te są uciążliwe, ale – jak podkreślają specjaliści – mają na celu ochronę zdrowia wszystkich wypoczywających. Lepiej zrezygnować z kąpieli niż ryzykować groźne konsekwencje.




































