Polacy muszą się przygotować! Trzy województwa w trudnej sytuacji

Mieszkańcy północno-zachodniej części kraju powinni dziś zachować szczególną ostrożność. Synoptycy przewidują niebezpieczne zjawiska pogodowe, w tym silne burze, ulewne deszcze i gradobicia. Taka aura może skutkować zalaniami, problemami komunikacyjnymi i poważnym pogorszeniem samopoczucia.
Trzy województwa zagrożone
Zgodnie z komunikatem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, największe ryzyko występuje obecnie w trzech województwach: zachodniopomorskim (z wyłączeniem części wschodniej), lubuskim oraz zachodnich powiatach Wielkopolski. W tych rejonach mogą pojawić się intensywne opady deszczu — nawet do 40 mm w krótkim czasie. Niewykluczone są także gwałtowne burze i opady gradu.
„Obserwowane i nadal prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Po południu nad regionem będą również tworzyć się burze. W trakcie burz porywy wiatru do 65 km/h. Możliwy grad” — informuje IMGW w oficjalnym ostrzeżeniu.
Najtrudniejsze warunki pogodowe mają utrzymać się do wieczora. W związku z zagrożeniem zaleca się unikanie przebywania na otwartych przestrzeniach oraz monitorowanie komunikatów służb.


Burzowy front przesuwa się na wschód
Choć dziś najgroźniejsze zjawiska koncentrują się na zachodzie, sytuacja pogodowa w najbliższych dniach nie ulegnie poprawie. Już w niedzielę burze mają pojawić się w większej części Polski — z wyjątkiem krańców południowo-zachodnich i północno-wschodnich.
W poniedziałek fronty atmosferyczne przesuną się nad centrum i południe kraju. IMGW zapowiada kolejne ostrzeżenia, przede wszystkim dotyczące intensywnych burz i silnych porywów wiatru. Utrudnienia mogą wystąpić m.in. w województwach: podlaskim, małopolskim i śląskim.
Uważaj na gwałtowną pogodę – to może być niebezpieczne
Silny wiatr, możliwe zalania, zniszczenia dachów, połamane drzewa czy zerwane linie energetyczne — to realne skutki nadchodzącej nawałnicy. Warto wcześniej zabezpieczyć mienie, nie parkować samochodów pod drzewami i usunąć z balkonów luźne przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr.
W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją zaleca się regularne śledzenie ostrzeżeń IMGW oraz komunikatów RCB.




































