Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Jak księża mówią do siebie? Duchowny zaskoczył odpowiedzią wiernych
Julia Bogucka
Julia Bogucka 19.05.2024 15:04

Jak księża mówią do siebie? Duchowny zaskoczył odpowiedzią wiernych

Ksiądz, kościół
Fot. ks.piotrjarosiewicz/TikTok, Daniel Borges/Pexels

Terminologia, jakiej używa się w kościele, nie zawsze jest taka oczywista. Tyczy się to również sposobu, w jaki zwracamy się do księży. A jak duchowni mówią do siebie nawzajem? Wątpliwości w tej sprawie rozwiał jeden z nich.

Jak powinniśmy zwracać się do księży?

Przyjęło się powszechnie, że do osób duchownych należy się zwracać w inny sposób, niż do osób świeckich. Wynika to między innymi z tego, że mówiąc do księży, możemy wyrazić uwielbienie Chrystusowi. Stąd takie sformułowania jak “Szczęść Boże” lub “Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. W dobrym tonie jest również używanie trzeciej osoby liczby pojedynczej, czyli takich zwrotów jak “proszę księdza”.

W zależności od tego, gdzie dany duchowny znajduje się w hierarchii kościelnej, również obowiązują różne zasady. Do tych, którzy piastują niższe rangą stanowiska, powiemy w wyżej wspomnianej formie. Do biskupa na przykład powinniśmy zwrócić się “Wasza Ekscelencjo”, do kardynała “Wasza Eminencjo”, a do papieża “Ojcze Święty” lub “Wasza Świątobliwość”.

Ksiądz skomentował komunię syna Rutkowskiego. Chodzi o prezent Mocne stanowisko księdza po obejrzeniu Eurowizji 2024. Burza w komentarzach

Czy inny zwrot do księdza jest grzechem?

Nie tak dawno temu na profilu księdza Piotra Jarosiewicza na platformie TikTok jeden z obserwatorów zdecydował się zadać pytanie. Usłyszał na lekcji religii od uczącego go duchownego, że zwrócenie się do przedstawiciela kleru inną formą, taką jak zwykłe “dzień dobry”, jest grzechem. Popularny w sieci ksiądz, który chętnie rozwiewa wątpliwości swoich obserwatorów, nie miał wątpliwości w tej sprawie.

Nie jest to ani tragedia, ani grzech. Bo widząc osobę duchowną, siostrę zakonną, brata, księdza, to co możemy zrobić, to uwaga: uwielbiać Chrystusa. Uwielbić Chrystusa w drugim człowieku. W starszych czasach mówiło się “Szczęść Boże” w ogóle do ludzi, czyli uwielbialiśmy i prosiliśmy Pana Boga, żeby dał szczęście - odpowiedział.

ZOBACZ TEŻ: Ile dać w kopertę, idąc na komunię w 2024? Chrzestni niech już się lepiej szykują

Tak księża mówią do siebie nawzajem

Ksiądz Piotr Jarosiewicz już od dłuższego czasu prowadzi swoją działalność na platformie TikTok. To dla niego idealne miejsce do dzielenia się wiedzą o kościele i wierze katolickiej z przedstawicielami młodych pokoleń. Serie pytań i odpowiedzi to niezwykle częste formy kontaktu, które wykorzystuje na swoim profilu. Temat zwracania się do duchownych trwa, a tym razem poruszono temat tego, jak księża mówią do siebie nawzajem.

  • Jak księża mówią do siebie, po imieniu czy “proszę księdza”? - brzmiało pytanie.
  • Normalnie, “ekscelencjo” - odpowiedział duchowny Piotr Jarosiewicz z uśmiechem na twarzy.

Tuż po chwili dodał, że oczywiście żartuje. Wyjaśnił, że kapłani mówią do siebie zazwyczaj, korzystając z imion. Spodziewaliście się tego?

ksiadz piotr jarosiewicz.png
Fot. ks.piotrjarosiewicz/TikTok