Jak mieć dobre stosunki z teściową? Pomimo krążących legend i dowcipów na temat złych relacji z teściowymi, można ułożyć sobie dobre stosunki z mamą naszej żony lub naszego męża. Przy odrobinie dobrej woli i wzajemnego szacunku, wizyta u teściowej może być miłym spotkaniem rodzinnym, a nie koszmarem rodem z horroru, jak wielu to sobie wyobraża.

Szykujesz się do ślubu i zastanawiasz się, jak mieć dobre stosunki z przyszłą teściową? A może jesteś już w małżeństwie, a twoje stosunki z teściową, są — delikatnie mówiąc — chłodne? Nie martw się, wcale nie musi tak być, a drobne nieporozumienia w tych relacjach mają prawo się zdarzać i nie świadczą wcale o tym, że ty i teściowa jesteście skazani na wieczny konflikt.

Jak ułożyć sobie dobre relacje z teściową?

Przede wszystkim nie ulegajmy stereotypom i nie demonizujmy teściowej już na starcie, szukając wad i okazji do ponarzekania. Zacznijmy tę relację dobrze od samego początku — doceńmy zaproszenie na niedzielny obiad i pamiętajmy o telefonie z życzeniami w dniu urodzin czy imienin. Te pozornie drobne gesty są pewną podstawą waszych stosunków, bo przecież zazwyczaj nie znasz swojej teściowej bardzo dobrze. Pamiętaj, że wzajemnie oceniacie się i wyrabiacie sobie na swój temat opinie na podstawie kilku pierwszych sytuacji i spotkań, nie jest właściwe. Postaraj się lepiej poznać swoją teściową i nawiązać z nią nić porozumienia, która pozwoli w przyszłości na dobrą i zdrową relację.

Jak mieć dobre stosunki z teściową? Ciesz się, że dba o swoje dziecko

Nawet jeśli to już dorosłe dziecko i jest twoim mężem lub żoną. Matka zawsze pozostanie matką i nawet jeżeli przesadza z przypominaniem twojemu mężowi/żonie o noszeniu czapki czy przygotowuje mu jego/jej ulubione dania (choć ty też dobrze gotujesz), częściej robi to z dobrego serca niż po to, żeby ci dokuczyć czy zasugerować, że nie dbasz o jej dziecko. Jeśli jednak dostrzeżesz, że twoja teściowa próbuje w złośliwy sposób dać ci do zrozumienia, że nie potrafisz zatroszczyć się o jej córkę lub syna, spróbuj z nią porozmawiać.

Powiedz, jak się czujesz i przyznaj, że nie rozumiesz, dlaczego to robi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sam fakt nazwania tego problemu na głos sprawi, że mama twojej drugiej połówki zastanowi się nad tym, czy na pewno zachowuje się w stosunku do ciebie odpowiednio.

Jak żyć dobrze z teściową? Spróbuj ją zrozumieć

Wyobraź sobie, że nagle z domu ”wyfruwa” ktoś, kogo kochasz i komu poświęciłaś znaczną część swojego życia. Nagle on zakłada rodzinę i już nie widujesz go tak często. Tak właśnie czuje się wiele teściowych. Czasem irracjonalnie mają żal do współmałżonka swojego syna lub córki, że ”ukradł” mu jego dziecko. To oczywiście błędne myślenie, ale też bardzo ludzkie. Jeśli podejrzewasz, że tak jest w przypadku twojej teściowej, spróbuj z nią o tym szczerze porozmawiać. Dzięki temu będzie wiedziała, że nie ma w tobie konkurencji. Przy wzajemnym szacunku i zrozumieniu zawsze da się osiągnąć o wiele więcej niż na drodze konfliktu.

Jak mieć dobre stosunki z teściową? Nie daj sobie wejść na głowę

Pamiętaj, że wasze wspólne życie ma prawo być prowadzone po swojemu i nie musisz wcielać w życie ”dobrych rad” swojej teściowej. Nie masz żadnego obowiązku gotować z jej przepisów czy wychowywać dzieci według jej metod. Masz prawo postawić granicę i powiedzieć ”stop”.

Co zrobić, żeby mieć dobre stosunki z teściową? Okaż szacunek i oczekuj tego samego

Bez względu na to, jak różnisz się od swojej teściowej, pamięta, że to ona wychowała dla ciebie twoją ukochaną drugą połówkę. Choćby z tego tylko względu, należy jej się szacunek i masz prawo oczekiwać od niej, że również będzie cię szanowała.

Zobacz zdjęcia:

jak mieć dobre stosunki z teściową
Unsplash.com Gades Photography

Biorąc ślub, automatycznie stajesz się częścią rodziny swojej drugiej połówki.

jak mieć dore stosunki z teściową
Unsplash.com/Joanna Nix

Spędzacie czas nie tylko ze sobą, ale również ze swoimi ”nowymi” rodzinami.

jak mieć dobre stosunki z teściową
Unsplash.com/Rawpixel

Jak mieć dobre stosunki z teściową?

jak mieć dobre stosunki z teściową
Unsplash.com/Rawpixel

Teściowie często czują się sami, po tym jak ich dzieci wyprowadzą się z domu.

jak mieć dobre stosunki z teściami
Unsplash.com/sebastian leon prado

Pamiętajmy o drobnych gestach wobec teściów, jak np. życzenia na urodziny.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kwiaty na Dzień Kobiet. Jakie kwiaty będą najlepsze na prezent?
  2. Partnerka Rafała Mroczka to klasyczna piękność. Razem tworzą idealną parę
  3. Kim jest ukochany Olfaktorii, Janusz? Co wiadomo o partnerze Doroty Goldmann?