Nawet nie dotykaj zniczy, które postawił ktoś inny. Ekspert bije na alarm
Przed nadchodzącym świętem zmarłych warto znać zasady, które pozwolą uniknąć nam zawstydzających sytuacji, podczas odwiedzania grobów. Jak się okazuje, nadal wiele osób nie potrafi zachowywać się w należyty sposób, przebywając na cmentarzu. Ekspert nawołuje, aby zachować szacunek. Przyzwyczajenia nieobytych osób przyprawiają o ciarki.
Ekspert od savoir-vivre'u instruuje, jak należy zachowywać się na cmentarzu
Wbrew pozorom, wciąż zasady dobrego wychowania, kultury i etykiety nie są znane aż tak szerokiemu gronu, jak być powinny. Wszystkich Świętych to dobra okazja, aby przypomnieć, że dobre maniery powinny obowiązywać w każdej sytuacji.
O zasadach panujących na cmentarzu opowiedział w rozmowie z RMF FM ekspert Wojciech Wocław, który przypomniał, że najważniejsza w takiej lokalizacji jest cisza. Podkreślał, że zmarłym należy się szacunek i spokój, powinno być to także miejsce sprzyjające refleksji.
Grabarz otworzył trumnę, a kobieta się przeraziła. Nie mogła uwierzyć, co stało się w kilka dni Ksiądz się nie zawahał. "Miałem 2 żony, z którą będę w niebie?"Tego nie wolno robić 1 listopada na cmentarzu
Jak postępować, aby nie zakłócać innym tego wyjątkowego dnia? Przede wszystkim należy powstrzymać się od hałasowania, używania telefonu w głośnym trybie, niedopuszczalne są krzyki i śmiech. Oczywiście jak podkreśla ekspert, można rozmawiać, szepcząc, okazywać sobie gesty powitania i serdeczności.
Kolejną istotną kwestią jest ubiór, warto ubrać się stonowanie i adekwatnie do warunków pogodowych panujących na dworze. Nie jest to czas na codzienne, czy ekstrawaganckie stylizacje. Skromność i klasyka obronią się same.
ZOBACZ TEŻ: Uważaj we Wszystkich Świętych. Wszyscy zauważą, jeśli zrobisz to na cmentarzu
Jak należy zachowywać się przy grobie?
Wojciech Wocław przypomniał także, jak należy zachowywać się przy grobach zmarłych. W złym tonie jest przestawianie zniczy, które postawił ktoś inny. Z powodzeniem możemy postawić własne, nie naruszając tych, które przyniosła druga osoba. Zabieranie wypalonych zniczy i wkładów z nagrobków pozostawmy na inny dzień, nie ma potrzeby zajmować się tym 1 listopada.
Warto zwrócić także uwagę na to, jak poruszamy się po niejednokrotnie ciasnym cmentarzu. Najlepszą metodą będzie przestrzeganie ruchu prawostronnego, aby nie zderzać się z innymi odwiedzającymi swoich bliskich.