Lelum.pl > Samo Życie > Polka wyszła za Egipcjanina. Ujawniła, jak wygląda życie z Arabem. „W Egipcie żyje się zupełnie inaczej niż w Europie”
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 16.10.2021 20:12

Polka wyszła za Egipcjanina. Ujawniła, jak wygląda życie z Arabem. „W Egipcie żyje się zupełnie inaczej niż w Europie”

kobieta w burce
fot. unsplash.com/ MuiZur

Marta Abd Elsamie, autorka bloga „Żona Egipcjanina”, opowiedziała o swoim życiu w Egipcie. Polka wyjaśniła, jak to jest być żoną Araba. Jej wyznania mogą was zaskoczyć.

Marta Abd Elsamie jest bohaterką reportażu portalu Onet.pl. Wyjechała do Egiptu po studiach, 11 lat temu. Udzieliła szczerego wywiadu, w którym ukazuje życie kobiety w kraju arabskim z całkiem nowej perspektywy

Jak wygląda życie kobiet w Egipcie?

Marta Abd Elsamie jest Polką, która poślubiła Egipcjanina i zamieszkała razem z nim w jego kraju. W wywiadzie dla Onetu opowiada, jacy są egipscy mężczyźni i jak żyje się tam kobietom:

– Mężczyźni w Egipcie są w stosunku do kobiet czuli, chętnie mówią o swoich uczuciach, czasem nawet trochę na wyrost. W Polsce mężczyźni są o wiele bardziej zamknięci w sobie, niechętnie okazują emocje.

Kobieta jest muzułmanką, ale zna pary mieszane. Zaznacza też, że podejście do religii każdy ma tam inne:

– Zawsze odpowiadam, że tu jest podobnie jak w Polsce, gdzie mamy większość katolików, ale każdy ma inne podejście do praktykowania wiary. Niektórzy chodzą co niedzielę do kościoła, inni uważają, że wystarczy na mszę pójść w święta.

Kobieta opowiada o tym, jak bardzo szkodliwe stereotypy, panujące w Polsce, wpływały na odbiór jej partnera przez innych. Opisuje, ile nienawiści wobec innej kultury widzi w Polsce na co dzień:

– W Polsce mój mąż był źle odbierany z powodu tego, że jest Arabem i muzułmaninem, a mnie traktowano jako „żonę Araba”.

Marta zaznacza, że zupełnie inaczej było w Egipcie. Tam od początku czuła się akceptowana, traktowana jako część wspólnoty, „egipskiej rodziny”. Tymczasem w Polsce za jej mężem wołano „kebab”.

Sytuacja kobiet w Egipcie

Bohaterka reportażu wyjaśnia, że kobiety w Egipcie nie są zamykane w domach jako kury domowe. Każda może tak ułożyć swoje życie, jak chce:

– Pracujemy, wychowujemy dzieci, mamy swoje pasje. Ale myślę, że nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że każda z nas czuje się otoczona opieką ze strony męża.

Marta dodaje, że w Egipcie różnymi poważnymi problemami zajmują się zazwyczaj mężczyźni, na przykład stają w obronie kobiet, jeżeli wymaga tego sytuacja. Za to najbardziej szanowaną osobą w rodzinie jest matka.

Sami arabscy mężczyźni zazwyczaj unikają konfliktów z kobietami, jak wynika z obserwacji Marty. Szanują granice, które stawiają im kobiety.

Źródło: Onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
  2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
  3. Najpierw napadł na Gąsowskiego i go okradł. Ciężko uwierzyć, co stało się chwilę później. Fani zamarli