Tyle trzeba zapłacić za pielgrzymkę na Jasną Górę. Nie każdego stać
Jesteśmy w trakcie sezonu pielgrzymkowego. Wierni z całej Polski w ostatnich tygodniach wyruszali w stronę Jasnej Góry. Choć wyjście to wynika z potrzeby ducha, poza wiarą niezbędne są też pieniądze. I to wcale nie mało. Jak naprawdę wyglądają koszty pielgrzymki?
Pielgrzymki na Jasną Górę
Choć można byłoby odnieść wrażenie, że w ostatnich latach nasze społeczeństwo przeżywa kryzys wiary, statystyki z pielgrzymek kompletnie tego nie oddają. Nawet szacunki z ostatnich lat wskazują, że co roku na tych wydarzeniach zbiera się łącznie ok. 125 tysięcy wiernych z całego kraju!
Większość z nich wychodzi ze swoich miejscowości już na początku miesiąca, by zdążyć dotrzeć do celu na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które obchodzone jest 15 sierpnia. Niektóre pielgrzymki za datę dotarcia obierają sobie jednak inne święto - Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Ono wypada z kolei 26 sierpnia.
"Założyłam czerwoną mini na chrzciny. Nie spodziewałam się takiej reakcji" Sąsiedzi ujawnili szczegóły o mamie Ignasia z Gliwic. Ciężko uwierzyćGwiazdy na pielgrzymkach
Pośród dziesiątek tysięcy wiernych maszerujących w pielgrzymkowych kordonach można znaleźć także twarze dobrze znane z telewizji i gazet. Od kilku lat w mediach społecznościowych swoje przygody w drodze do Częstochowy relacjonuje chociażby Rafał Mroczek. Nie inaczej jest w tym roku.
Co ciekawe, niedawno uczestnictwem w pielgrzymce pochwalił się także Daniel Obajtek. Ten wywołał niemałe zamieszanie, ponieważ szedł ubrany w białą koszulę i eleganckie spodnie, co absolutnie nie jest typowym strojem na taką wymagającą wycieczkę.
Ile kosztuje pielgrzymka?
Wbrew powszechnej opinii, do pielgrzymki nie potrzeba tylko wygodnych butów i śpiwora. Niezbędne są też niemałe fundusze. By wziąć udział w większości pielgrzymek, należy zapłacić wpisowe. To oscyluje w okolicach 300 złotych. Kwota ta gwarantuje codzienne posiłki, a w niektórych przypadkach również przewóz bagaży.
Na tym jednak koszty się nie kończą. Wpisowe przeważnie nie obejmuje bowiem noclegu na miejscu, a po wizycie na Jasnej Górze warto się też przespać. Należy więc doliczyć kolejne 200 złotych. Nieco taniej można przenocować w domu pielgrzyma. Poza tym, w trakcie kilkudniowej wycieczki trzeba będzie wiele razy wstąpić do sklepu po picie czy przekąski. By wziąć udział w pielgrzymce, trzeba być więc przygotowanym na wydatek w okolicach przynajmniej 500 złotych!