Lelum.pl > Samo Życie > Dlaczego zakonnice zakrywają włosy? Powód może zaszokować, TYCH słów nie da się zapomnieć
Sara Karmańska
Sara Karmańska 26.07.2023 19:24

Dlaczego zakonnice zakrywają włosy? Powód może zaszokować, TYCH słów nie da się zapomnieć

Dlaczego zakonnice zakrywają włosy?
Dlaczego zakonnice zakrywają włosy? , fot. Canva/Africa images

Duchowieństwo i tematy wiary kryją w sobie wiele tajemnic. Nic zatem dziwnego, że niektórzy zastanawiają się nad nimi, choćby i bardziej przyziemnymi. Część z nich dotyczy zakonnic, a konkretnie ich stroju. Była zakonnica w polemice z reportażem Marty Abramowicz opublikowanej na portalu „Krytyka polityczna” opowiedziała, że podczas rekolekcji z uczniami zdecydowała się pozwolić młodym zadawać pytania i część z nich dotyczyła stroju – czy może ściągać habit, po co jej pasek albo czy pod welonem ma włosy. 

Internautka zastanawiała się, dlaczego zakonnice zakrywają włosy

Także jedna z internautek zastanawiała się nad tym, dlaczego zakonnice w ogóle noszą welon na włosach. Swoje pytanie postanowiła zadać na jednym z forów internetowych, twierdząc, że w sieci nie można znaleźć odpowiedzi.

Welon zakonnic może się różnić w zależności od rodzaju zakonu, a też nie każda zakonnica zakrywa włosy. Jeśli jednak to robi, welon jest dla niej bardzo ważny i całuje go za każdym razem gdy go nakłada i zdejmuje, jak można przeczytać na portalu „Opoka”. 

– „Przyjmij welon i święty habit na znak twojej konsekracji i nie zapominaj nigdy, że zostałaś zdobyta przez Chrystusa, aby służyć tylko Jemu i Jego Ciału, którym jest Kościół”. Wypowiadając tę formułę w dniu ślubów wieczystych i konsekracji mniszki, biskup powierza jej welon i habit – czytamy.

Na pytanie „dlaczego zakonnice zakrywają włosy?” odpowiedziała także była zakonnica w tekście opublikowanym na łamach „Krytyki politycznej”:

Ponieważ jest to symbol całkowitego oddania się Bogu i pokory wobec Niego.

Rodziny Aleksandra, Michała i Marcina, którzy zginęli w wypadku z Patrykiem Perettim dostaną odszkodowanie? Głos zabrali eksperci

Internautka zapytała na forum, dlaczego zakonnice zakrywają włosy

Internauci stanęli na wysokości zadania i spróbowali odpowiedzieć na pytanie zaciekawionej internautki. Ich zdaniem zakonnice noszą welon jako symbol poświęcenia Bogu lub sądzą, że wynika to z tradycji. 

  • (…). Dla zakonnicy jest to znak poświęcenia się zakonnicy Bogu, jej przynależności do Niego oraz zerwania ze światem.
  • Wydaje mi się, że to jest kwestia tradycji, przecież kiedyś w ogóle kobiety nie chodziły sobie po świecie z odkrytą głową, dobre wychowanie nakazywało nałożyć choćby mały kapelusik. (…)

Jedna z odpowiadających, podpisująca się jako siostra Anna, przytoczyła całą historię związaną z tradycją noszenia woalu:

Dlaczego zakonnice zakrywają włosy 1.JPG
Siostra Anna wyjaśnia tradycję noszenia welony przez zakonnice, fot. zapytaj.onet.pl

 

Internauta próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zakonnice zakrywają włosy

Jeden z internautów upatruje za to wyjaśnienia bezpośrednio w Biblii, a konkretnie w 11. rozdziale pierwszego listu św. Pawła do Koryntian, który zawiera podrozdział skupiający się na stroju i nakryciu głowy kobiet. Mężczyzna tłumaczy, że ta tradycja wzięła się z poddaństwa kobiet. na poparcie swoich słów przytacza nawet odpowiedni fragment Nowego Testamentu:

Każdy mężczyzna, modląc się lub prorokując z nakrytą głową, hańbi swoją głowę. Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona. Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechaj ostrzyże swe włosy! Jeżeli natomiast hańbi kobietę to, że jest ostrzyżona lub ogolona, niechże nakrywa głowę! Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny. To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny. Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny. Oto dlaczego kobieta powinna mieć na głowie znak poddania, ze względu na aniołów. (1 Kor 11,4-11).

Dlaczego zakonnice zakrywają włosy 2.jpg
Dlaczego zakonnice zakrywają włosy , fot. Canva/lorilorilo, pixabay

Źródło: zapytaj.onet.pl, Opoka, Krytyka polityczna 

Tagi: zakonnica