Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Gorzkie podsumowanie wizyt duszpasterskich. Ile w tym roku uzbierali księża?
Martyna Pałka
Martyna Pałka 05.03.2023 09:19

Gorzkie podsumowanie wizyt duszpasterskich. Ile w tym roku uzbierali księża?

księża
fot. Pixabay/István Kis

Polscy księża nie kryją swojego zaskoczenia tegoroczną kolędą. Według nich, podczas minionych wizyt duszpasterskich zebrali o wiele mniej pieniędzy niż w poprzednich latach.

Kapłani przyznali również, że podczas ostatnich świąt Bożego Narodzenia przyjęła ich o wiele mniejsza liczba wiernych w porównaniu do przeszłości. Niektóre parafie ujawniły nawet zebrane kwoty datków.

Księża zaskoczeni tegoroczną wizytą po kolędzie

Za nami okres tegorocznych wizyt duszpasterskich w parafiach. Choć temat ten od samego początku budzi liczne kontrowersje, teraz po raz kolei zdecydowano się na poruszenie go i podsumowanie wizyt po kolędzie.

Okazało się, że księża otrzymali w kopertach znacznie mniejszą kwotę, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Duchowni nie kryją swojego zaskoczenia całą sytuacją, a niektóre parafie podały nawet konkretne kwoty, jakie udało im się zgromadzić podczas minionego okresu świątecznego.

Nie żyje Eryk Romanowski. Został zaatakowany na ulicy, miał tylko 16 lat

Księża o powodach niższych kwot podczas wizyty po kolędzie

Głos w sprawie zabrał również ksiądz Janusz Koplewski, który od lat udziela się w polskim show-biznesie. Duchowny podczas rozmowy z tabloidem “Fakt” ujawnił, że jest bardzo zaskoczony tym, ile księża otrzymali w kopertach podczas wizyty duszpasterskiej. Przyznał również, że może mieć to związek nie tylko z o wiele mniejszą liczbą wiernych, jaka decyduje się na przyjęcie księdza po kolędzie, ale również wzrastającą inflację i kryzys gospodarczy w naszym kraju.

- Jestem zaskoczony, bo w tym roku datki były znacznie niższe niż w ubiegłych latach, ale dużo się przecież mówi o inflacji i kryzysie. Może ludzie nie mogli sobie pozwolić na więcej. U nas, w Zachodniopomorskiem, mniej osób przyjmuje kolędę, więc zbieramy mniej - wyznał ksiądz Janusz Koplewski podczas rozmowy z dziennikiem.

 

Księża zdradzili, ile otrzymali w kopertach

Co więcej, aby w rzeczywistości pokazać różnicę, jaką można zauważyć w podarowanej w kopertach kwocie, niektóre polskie parafie zdecydowały się na ujawnienie pieniędzy, jakie udało im się zebrać podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej.

Jedną z nich była parafia imienia Jana Chrzciciela w Łodzi-Złotnie, która poinformowała, że w tym roku zebrała 101 350 złotych podczas wizyty po kolędzie. Jak sami mówią, kapłana przyjęło łącznie 1435 rodzin, czyli ⅓ wszystkich mieszkających tam wiernych.

Innym przykładem jest parafia Przemienienia Pańskiego w Łukowie, której udało się otrzymać 120 tysięcy złotych oraz odwiedzić 1346 rodzin. Zdradzili również, że nie w tym roku nie przyjęły ich 193 rodziny.

Źródło: Wirtualna Polska