Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy? To już niebawem
Rozpoczęła się już astronomiczna i kalendarzowa jesień. Dnie robią się coraz chłodniejsze, a wieczory dłuższe. W związku z tym już za kilka tygodni będziemy przestawiać nasze zegarki i zmieniać czas z letniego na zimowy. Data zmiany jest ruchoma. Warto zapamiętać kiedy wypada w tym roku.
Miejsca, w których obowiązuje zmiana czasu
W krajach Uni Europejskiej zmienia się czas dwa razy do roku: w marcu z zimowego na letni i analogicznie w październiku z letniego na zimowy. W zależności od pory roku tracimy lub zyskujemy godzinę. Chodzi o bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego.
W przypadku czasu zimowego, który jest czasem lokalnym, przesunięcie godziny zrównuje go z czasem geograficznym. Choć dla niektórych możliwość spania dłużej jest wielką korzyścią tej zmiany, nie tak łatwo dostosować do niej zegar biologiczny.
Od kiedy obowiązuje zmiana czasu?
Przygotowujemy się na zmianę czasu z letniego na zimowy. Wynika to z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.
Zmiana czasu w Polsce obowiązuje na stałe od 1977 roku. Pierwszym krajem, który zdecydował się na ten krok, były Niemcy, w okresie I wojnie światowej. Chodziło o zaoszczędzenie węgla potrzebnego do wyprodukowania energii elektrycznej. Obecnie zasada obowiązuje w ponad 70 krajach świata.
Badacze pochylili się nad tym tematem i według nich szczególne kontrowersje budzi stosowanie czasu letniego. Oszczędność energii jest w tym przypadku wątpliwa. Zaobserwowano natomiast, że przestawianie zegarów w marcu o godzinę do przodu może być powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawału serca.
Jakiś czas temu pojawiły się głosy o przejściu do stosowania tylko jednego czasu w krajach Unii Europejskiej. Jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.
Zmiana czasu na zimowy w 2024
Zazwyczaj przestawiamy nasze zegarki w ostatni weekend października. W tym roku zmiana wypada w nocy z 26 na 27 października. W niedzielę zmienimy wskazówki z godziny 3:00 na 2:00. Warto o tym pamiętać, jeśli ktoś wstaje wcześniej do pracy, będzie można godzinę dłużej spać. Zegary w telefonach, komputerach i innych urządzeniach z dostępem do Internetu zmienią czas automatycznie i nie trzeba będzie samodzielnie tego robić.