Odnaleziono zaginioną kobietę. To cud, że żyje
Poszukiwana od pewnego czasu kobieta została odnaleziona przez strażników miejskich. Mieszkanka Wawra spała na ławce na Pradze Południe. Badanie alkomatem pokazało przerażające wyniki. Dawka alkoholu przyjęta przez odnalezioną zagrażała zdrowiu i życiu.
Odnaleziono zaginioną 28-latkę
Mieszkanka Wawra zniknęła i była poszukiwana przez rodzinę. Nikt nie miał pojęcia, gdzie może się znajdować. Najbliżsi opublikowali stosowne apele, prosząc wszystkich o informację, jeśli natkną się na 28-latkę. 14 sierpnia warszawska straż miejska otrzymała zgłoszenie dotyczące kobiety leżącej na ławce. Po przybyciu na Pragę Południe okazało się, że to zaginiona.
28-latka spała na ławce, a gdy się obudziła, miała bełkotliwą mowę i nieskoordynowane ruchy. Strażnicy miejscy od razu założyli, że jest ona pod wpływem substancji odurzających. Przystąpiono do badania alkomatem i procedury przewiezienia kobiety do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. To, co zauważyli strażnicy, nie mieściło się w głowie.
Badanie alkomatem pokazało szokujący wynik
Po przebadaniu 28-latki za pomocą alkomatu okazało się, że ma ponad 5 promili alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak się okazuje, to dawka, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Z tego powodu strażnicy miejscy zdecydowali się wezwać pogotowie. Ratownicy medyczni przeprowadzili wszystkie niezbędne badania, ostatecznie jednak stwierdzili, że mieszkanka Wawra nie potrzebuje pomocy lekarskiej.
Straż miejska w międzyczasie zorientowała się, że 28-latkę poszukują jej najbliżsi. Mimo to przewieźli ją do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. Rodzinę zobaczy dopiero wtedy, gdy alkohol opuści jej organizm. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że interwencja uratowała życie mieszkance Wawra.
ZOBACZ TEŻ: Poszliśmy na grób Barbary Krafftówny. Jeden szczegół ściska serce
Ile pijemy jako naród?
Statystyki dotyczące spożywania alkoholu w Polsce są zatrważające. Według danych OECD na jednego obywatela naszego kraju przypada około 11,7 litra czystego alkoholu rocznie, co stanowi 4,5 litra piwa tygodniowo dla każdej osoby powyżej 15 roku życia. 35% osób dorosłych zadeklarowało, że upija się co najmniej raz w miesiącu, natomiast aż 8% ma pić każdego dnia.
Polska jest równocześnie w czołówce w rankingu państw pod kątem śmierci ze względu na zaburzenia spowodowane alkoholem. Bezpośrednio wskazują na to dane Eurostatu. Podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi 3,6 zgonów na 100 tysięcy, w naszym kraju to 10,2 na 100 tysięcy śmierci. W raporcie z 2020 roku wyprzedziła nas jedynie Słowenia.