Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Osiedle we Wrocławiu, ostatnio wyglądało tak w 1997 roku. Wszędzie worki
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 13.09.2024 21:49

Osiedle we Wrocławiu, ostatnio wyglądało tak w 1997 roku. Wszędzie worki

Wrocław
Fot. East News

Prawie cała Polska otrzymała w ostatnich dniach alerty meteorologiczne, związane z bardzo obfitymi opadami deszczu. Szczególnie mieszkańcy Wrocławia i okolic najbardziej obawiali się scenariusza z 1997 roku, kiedy tamtejsze rejony nawiedziła powódź stulecia.

We Wrocławiu trwają przygotowania do wielkich opadów

We Wrocławiu trwa pełna mobilizacja, mająca na celu działanie prewencyjne przeciwko powodzi. Służby rozkładają worki z piaskiem, aby zabezpieczyć okolicę przed skutkami nadchodzących obfitych opadów deszczu.

 Już w weekend ma spaść tam ponad 300 litrów na metr kwadratowy. Oznacza to ogromne ilości wody. Mieszkańcy muszą być przygotowani na lokalne podtopienia i wylania

Fot. East News

ZOBACZ WIĘCEJ: Mieszkańcy boją się ulewy, już wywiesili specjalne kartki. Prognozy budzą grozę
 

Adwokat z Wrocławia uratował dwie kobiety, które topiły się w Bałtyku. Omal sam nie stracił życia Austria: Powódź porywała i przewracała auta, zalewała domy i niszczyła wszystko

Nikt nie lekceważy zagrożenia, pamiętając o scenariuszu z 1997 roku

Worki z piaskiem rozkładane są przede wszystkim w okolicach rzeki Ślęza. Na ten moment poziom wody jest tam stosunkowo niski na skutek wielomiesięcznej suszy, jednak nikt nie jest zdziwiony działaniem służb.

 W mieście podjęto bardzo szerokie działania przeciwpowodziowe, sprawnie działa także system wspólnego informowania się pomiędzy mieszkańcami, zarządcami i wspólnotami. Dzięki temu nie powstaje panika, a każdy jest świadomy zagrożenia i nie lekceważy zaleceń i działań prewencyjnych. 

Na temat powodzi w 1997 roku powstało wiele materiałów, w których możemy zobaczyć jak dramatyczna była wówczas sytuacja i jak wielka nastąpiła skala zniszczeń.

Mieszkańcy Wrocławia muszą gromadzić zapasy na kilka dni

Władze zaapelowały do mieszkańców Wrocławia, aby na wszelki wypadek przyszykowali sobie kilkudniowe zapasy jedzenia i wody, oraz naładowali telefony, aby pozostać na bieżąco z informacjami i komunikatami służb. Proszą także o możliwe zabezpieczenie posesji, w szczególności piwnic. 

W związku z zagrożeniem powodziowym spółdzielnia mieszkaniowa "Energetyk" na Kozanowie podjęła decyzję o wyłączeniu wind w blokach na czas ewentualnych podtopień. Wywołało to niezadowolenie mieszkańców, w szczególności seniorów, którym trudno jest się poruszać po schodach na co dzień. Władze miasta zaprzeczają, aby to oni odgórnie mieli zasugerować wyłączanie wind na osiedlach.  

 

IMGW ogłosiło alerty hydrologiczne lub meteorologiczne dla prawie całego kraju
wtv
wtv.pl
Najbliższa noc upłynie pod znakiem niskich temperatur. Termometry będą wskazywać od -7 stopni Celsjusza do 3 stopni powyżej zera. W okolicach Bieszczad, Beskidu Niskiego należy spodziewać się silnego wiatru. W całym kraju ma być pochmurnie. Prognoza pogody, pod względem ostrzeżeń, objęła okres od 20 do 24 lutego. 17:00 #IMGWliveW nocy pochmurnie, jedynie na południu i zachodzie zachmurzenie na ogół małe.Liczne mgły, miejscami marznące.Temperatura minimalna od -7°C do 3°C.Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, jedynie na obszarze Bieszczadów i Beskidu Niskiego okresami dość silny. pic.twitter.com/vCiqzaoDn2— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) February 20, 2021
Czytaj dalej
IMGW zapowiada nowe alerty. Cała Polska z ostrzeżeniem meteorologicznym
wtv
wtv.pl
W ostatnich dniach lutego ostrzegano przez nadchodzącym uderzeniem mrozu. IMGW potwierdziło doniesienia o napływającym arktycznym powietrzu, nasuwającym się wraz z frontem atmosferycznym. Na północy kraju już można dostrzec śnieg i śnieg z deszczemW całym kraju występuje zagrożenie w postaci oblodzenia dróg. Ostrożność powinni zachować piesi, rowerzyści oraz kierowcy. Według ekspertów, zjawisko będzie towarzyszyć nam przynajmniej do 7 marcaNiepokoi sytuacja hydrologiczna w województwie podkarpackim i lubelskim. Doszło do przekroczenia stanów ostrzegawczych Prognoza pogody wskazuje na zamarznięcie mokrej nawierzchni dróg i chodników. Doszło do oblodzenia, które powoduje niebezpieczeństwo. Warto zachować szczególną ostrożność podczas wyprawy do sklepu, czy spaceru po okolicy. Upadek na chodnik może stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Kierowcy nie powinni przekraczać dozwolonej prędkości. Należy odpowiednio zwolnić podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, by nie doprowadzić do wypadku drogowego.Temperatura minimalna gleby, w zależności od konkretnego regionu, będzie oscylować od 0 stopni Celsjusza do -5 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej deklaruje, że sytuacja objęła ulice w całej Polsce. #IMGWlive 14:12????️O godz. 14 najcieplej było na południu Polski. Na stacji Nowy Sącz temperatura maksymalna wyniosła 12,1°C. Najniższą temperaturę zanotowano na północy kraju. Termometry w Elblągu pokazały jedynie 0,7°C. Różnica temperatur pomiędzy N a S kraju wyniosła aż 11,4°C. pic.twitter.com/aeKbD9rpwZ— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 4, 2021
Czytaj dalej