Przestrzeń w związku to bardzo ważny element każdej dojrzałej relacji. Jej brak wpływa na załamanie równowagi uczuć. Psychologie są w tej kwestii zgodni: zachowanie dystansu to jedyny sposób na długotrwały związek. Dlaczego miejsce na oddech jest tak ważne? 

Przestrzeń w związku nie stworzy przepaści między wami. Wręcz przeciwnie — wprowadzi waszą relację na zupełnie nowy poziom. Gdy zabraknie miejsca na oddech, nawet najtrwalsza relacja może skończyć się tragedią. Dowiedz się, dlaczego zachowanie dystansu jest tak ważne i potrzebne! 

Przestrzeń w związku to ważny element

Budowanie relacji z drugą osobą samo w sobie ogranicza naszą wolność, szczególnie w początkowym etapie relacji, gdy jesteśmy drugą osobą zafascynowani i dopiero się zakochujemy. Wówczas pragniemy spędzać z parterem jak najwięcej czasu. Większość par w początkowym etapie związku przypomina papużki nierozłączki. Gdy pierwsza fascynacja powoli ustępuje, musimy zmierzyć się z prozą życia i wyznaczyć granice, by zachować miejsce na oddech. O wiele częściej myślimy ”my” niż ”ja”, często zapominając o własnych pragnieniach i oczekiwaniach. 

Jak zbudować przestrzeń w związku?

Musimy jednak pamiętać o tym, że żyjąc wspólnie powinniśmy zadbać o własną przestrzeń, ale też pozwolić na to, by zachował ją nasz partner. Tylko w takich warunkach nasz związek ma szansę na sukces. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy przywiązani do naszego partnera, zamykanie go w złotej klatce tylko pozornie sprawi, że się do nas zbliży. W rzeczywistości będzie szukał sposobów na to, na to, by z niej uciec. Nieustanne przebywanie razem pozbawia nas wolności i odbiera możliwości rozwoju. 

Brak przestrzeni w związku

Może wydarzyć się tak, że twój partner próbuje zrekompensować sobie przebywanie w twoim towarzystwie ze względu na brak zainteresowania w dzieciństwie. To zupełnie zrozumiałe, wszak niewystarczające zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, opieki, miłości ze strony rodziców może skutkować tego typu zachowaniami. Niezaspokojona potrzeba miłości w dzieciństwie może budować frustracje i chęć posiadania partnerki lub partnera na wyłączność.

Ograniczenie wolności może wynikać z zaburzeń psychicznych. Takie sytuacje najlepiej omówić ze specjalistą. Nie bójcie się prosić o pomoc, gdy chcecie naprawić swoją relację. Zaborczość i ograniczenie wolności może wynikać z zaburzeń psychicznych. Chociaż w popkulturze tę cechę przypisuje się głównie kobietom, to męska część społeczeństwa również wykazuje takie zachowania. Czym się charakteryzują takie osoby? Zdarza się tak, że ludzie w związku są całkowicie  uzależnieni od swojego partnera, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W trakcie trwania relacji partner lub partnerka coraz bardziej przypomina dziecko błądzące we mgle, które potrzebuje troski i opieki.

Osoby mające takie skłonności bardzo łatwo uzależniają się od partnera, dostosowują się do niego i zaspokajają jego potrzeby, czasem kosztem własnych potrzeb. Takie zachowania zdecydowanie nie służą zachowaniu zdrowej przestrzeni w związku

Jeśli masz tendencje do zawłaszczania całej przestrzeni swojemu partnerowi, możliwe, że nosisz cechy człowieka-bluszcza. Takie osoby przejawiają charakterystyczne zachowania. Są bezradne, potrzebują nieustannej atencji, opieki, nie potrafią podejmować samodzielnie nawet najbardziej błahych decyzji, boją się ryzyka, a w partnerze szukają wyłącznie opiekuna, który będzie prowadził je przez życie za rączkę.  Jeśli będziesz próbowała go ograniczać i stopniowo będziesz odbierać mu wolność, nie zdziw się, że po jakimś czasie twój partner będzie mia stanowczo dość. 

Co daje przestrzeń w związku? Dlaczego jest tak ważna?

Zachowanie przestrzeni w związku pozwala zachować wewnętrzną równowagę. Dzięki niej możemy realizować się na wielu płaszczyznach, rozwijać swoje pasje. Pamiętajmy, że  możliwość realizowania się i spełniania własnych marzeń stanowi gwarancję naszego szczęścia, a co za tym idzie — szczęścia w naszej relacji.  Powinniśmy spędzać czas poza domem i umieć odseparować się od naszej drugiej połówki. Nieustanny kontakt znacząco ogranicza naszą wolność. Gdy wybierasz się na weekend poza miastem z koleżankami, skup się na tu i teraz. Nie musisz co pięć minut relacjonować wyjazdu swojemu partnerowi. Opowiesz mu szczegóły wyjazdy, gdy wrócisz do domu, a teraz skup się na dobrej zabawie i odłóż telefon! 🙂

Co zyskujemy dzięki przestrzeni?

Zdrowa relacja z zachowaniem dystansu pozwala na zatęsknienie za druga połówką. Mamy wówczas czas na to, by skupić się na własnych myślach i przeanalizować naszą relację i spojrzeń na nią z zupełnie innej, nieznanej dotąd perspektywy. Ponadto miejsce na oddech wzbudza wzajemną fascynację i ciekawość drugim człowiekiem, a także zmniejsza ryzyko znudzenia drugim człowiekiem.

Rutyna może pogrążyć niejedną relację, dlatego tak ważne jest, by znaleźć miejsce na wytchnienie. Zachowanie przestrzeni pozwala się wyciszyć i skupić na osobie, na której najbardziej powinno nam zależeć, czyli na nas samych! Nie powinniśmy stawiać naszego partnera jako numeru jeden, a zapominać o sobie samych! Pamiętajcie o tym! 🙂

Przestrzeń nie zastąpi zaufania

Dzięki temu, że spędzacie czas osobno, budujecie trwałą relację między wami. Nie od dziś wiadomo, że w związku szczególnie ważne jest zaufanie, które stanowi fundament każdej relacji. Na tak solidnej podstawie każda relacja ma szansę na przetrwanie. Zbudowanie zaufania wymaga czasu, wytrwałości i determinacji, a przede wszystkim wspólnej pracy. Bez tego nawet najlepiej zapowiadający się związek może skończyć się fiaskiem. 

Przestrzeń w związku – podsumowanie

Umiejętność dystansu jest szczególnie ważna w każdej relacji, nie tylko partnerskiej. Wyobrażacie sobie, że pozostajecie z przyjaciółką w nieustannym kontakcie 24/7? Zapewne nie. Dlaczego więc oczekujecie tego od swojej drugiej połówki?

Psycholodzy są w tej kwestii zgodni: podstawą wieloletniej relacji jest pozostawienie przestrzeni w związku. Bez niej żadna relacja nie przetrwa próby czasu. To zupełnie naturalne, że potrzebujemy miejsca na oddech. Szczególnie w sytuacji, gdy mieszkamy razem, widujemy się na co dzień, a w związku z tym są zwiększone szanse na powstawanie codziennych konfliktów. Uświadomienie sobie, że zarówno bliskość, jak i dystans w związku powinny być zrównoważone, to pierwszy klucz do sukcesu. Jeżeli w waszej relacji brakuje świeżego powietrza, może warto o tym szczerze porozmawiać? W przeciwnym razie możesz być pewna, że ktoś z was się udusi. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

przestrzeń w związku
unsplash.com — Pablo Merchán Montes

Przestrzeń w związku to niezwykle istotny element każdej relacji.

przestrzeń w związku
unsplash.com — Priscilla Du Preez

Każdy ma prawo na oddech w związku, nie zapominajmy o tym. 

przestrzeń w związku
unsplash.com — Priscilla Du Preez

Związek wymaga dużo pracy!

 

przestrzeń w związku
unsplash.com — NeONBRAND

Stworzenie silnej relacji nie jest łatwym zadaniem.

przestrzeń w związku
unsplash.com — Jacob Mejicanos

Jak nauczyć się zachować przestrzeń w związku? Przede wszystkim skup się na sobie, swoich potrzebach i zainteresowaniach. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Sekrety były specjalnością Violetty Villas. Co ukrywała przed całym światem?
  2. Krótkie fryzury damskie. Wyglądaj modnie i stylowo
  3. Aleksandra Kwaśniewska miała bajeczny ślub. Jej mąż to znany artysta

 

Poprzedni artykułCo robić, gdy koty się biją? Jak rozdzielić walczące zwierzaki i zapobiec przyszłym konfliktom?
Następny artykułJej paznokcie mają 12 cm długości. Nazywa je swoimi „maluszkami”