Wyszukaj w serwisie
styl życia programy dzieje się z życia wzięte
Lelum.pl > Dzieje się > Putin wydał nagłe oświadczenie. Aż skóra cierpnie! Trump wpadnie w SZAŁ
Małgorzata Beszczyńska
Małgorzata Beszczyńska 30.09.2025 12:15

Putin wydał nagłe oświadczenie. Aż skóra cierpnie! Trump wpadnie w SZAŁ

East News
East News

W trzy lata po ogłoszeniu przez Kreml „włączenia” okupowanych obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego do Federacji Rosyjskiej (30 września 2022 r.), Władimir Putin opublikował w poniedziałek nowe wideo, w którym nazywa wojnę przeciwko Ukrainie „sprawiedliwą bitwą” i zapewnia, że Rosja w niej „zwycięża”. Materiał ukazał się na stronach Kremla i został opisany przez światowe media jako element wewnętrznej mobilizacji i legitymizowania okupacji.

Co dokładnie powiedział Putin?

W nagraniu prezydent Rosji chwali „bohaterstwo” żołnierzy, mówi o „jedności narodu” i przedstawia wojnę jako starcie z „Zachodem”. Pada teza o „righteous battle” (w tłumaczeniu: „sprawiedliwej bitwie”) i sugestia, że „Rosja przeważa”. Taki język wpisuje się w konsekwentną narrację Kremla od czasu pseudoreferendów i podpisania w 2022 r. tzw. traktatów akcesyjnych czterech okupowanych regionów.

Przypomnienie: jak doszło do „aneksji” w 2022 r.

30 września 2022 r. w Moskwie Putin ogłosił „przystąpienie” części obwodów Donieck, Ługańsk, Chersoń i Zaporoże do Rosji po zorganizowanych przez okupanta pseudoreferendach. Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło ten krok jako nielegalny w świetle prawa międzynarodowego, a większość państw świata nie uznała „aneksji”.

Kontekst europejski

W rocznicowym tygodniu europejskie media i liderzy przypominają, że „aneksja” była pogwałceniem prawa międzynarodowego i że agresja Rosji nadal podważa bezpieczeństwo kontynentu. W relacjach zwracano uwagę na rosnące ryzyko ataków dronowych i presję hybrydową w regionie.

W obliczu zapewnień Trumpa, że jest w stanie podjąć się negocjacji dot. pokoju, nie brzmi to dobrze. Prezydent USA może być mocno zaniepokojony.

Tagi: Putin Rosja