Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Tego nie zakładaj na cmentarz, bo narobisz sobie wstydu. To wielki nietakt
Julia Bogucka
Julia Bogucka 22.10.2024 20:36

Tego nie zakładaj na cmentarz, bo narobisz sobie wstydu. To wielki nietakt

Irena Kamińska Radomska cmentarz
Fot. wrtp/Getty Images/CanvaPro, AKPA

Niektórzy już myślą nad stylizacjami na Uroczystość Wszystkich Świętych. Okazuje się, że istnieje kilka zasad, do których powinniśmy się stosować w tej kwestii. Irena Kamiska-Radomska wyjaśniła, jak powinniśmy ubrać się na cmentarz.

Uroczystość Wszystkich Świętych już się zbliża

1 listopada to jedno z najważniejszych świąt w polskim kalendarzu. To wtedy całymi rodzinami udajemy się na cmentarze, aby uczcić pamięć tych bliskich, których nie ma już u naszego boku. Na pomnikach stawiamy kwiaty i zapalamy znicze, których wybór nierzadko jest dla nas bardzo trudny. Półki sklepowe na długo przed tym wyjątkowym dniem uginają się pod ich różnorodnością.

W dobie konsumpcjonizmu i niezwykle szybkiej codzienności często zapominamy o rzeczywistej istocie tego święta. Nie pamiętamy o tym, że to moment refleksji i zadumy, a pogoń za poczuciem bycia lepszym popycha nas do podejmowania nieodpowiednich decyzji. Przybywając na cmentarz, warto pamiętać o kilku prostych zasad, które pomogą nam zachować się odpowiednio do okazji.

Druzgocący wpis Pawlickiego: "Chcę odszczekać". Nie może już patrzeć w lustro Smutne, co spotkało Węgiel i jej męża. Tak się cieszyli, a tu nagle przykry finał

O tym warto pamiętać, udając się na cmentarz

W Uroczystość Wszystkich Świętych warto pamiętać, aby przebywając na cmentarzu, zachowywać się w odpowiedni sposób. Chodzi przede wszystkim o zachowanie ciszy. Hałasowanie w miejscu wiecznego spoczynku to duża wpadka i możemy się narazić na oburzone spojrzenia pozostałych osób, które się w nim znajdują. Oprócz tego warto również wyciszyć telefon, który mógłby wyrwać pozostałych z zadumy. O tym opowiedziała “Faktowi” ekspertka od savoir-vivre'u Irena Kamińska-Radomska.

Chciałabym zaapelować do wszystkich, którzy będą odwiedzać cmentarze, żeby zapomnieli o telefonie. Nie korzystali z niego i wyłączyli wszystkie dzwonki. No bo co z tego, że sami nie będziemy go używać, jeżeli ostry dzwonek będzie nas przywoływał i przeszkadzał wszystkim dookoła.

Do cmentarnej etykiety należy również odpowiedni sposób poruszania się alejkami. Często są one dosyć wąskie, przez co możemy zderzyć się z tymi, którzy również próbują dotrzeć do grobów swoich bliskich. Aby tego uniknąć, warto mieć na uwadze utrzymywanie ruchu prawostronnego. Spróbujmy nie przestawiać również zniczy, które ustawili na pomniku inni odwiedzający. Może to być uznane za obrazę lub brak taktu.

akpa20240605_3bridgertonowie_pp_30269.jpg
Fot. AKPA

ZOBACZ TEŻ: Ogłosili, kim Kaczorowska zastąpiła męża. Trudno uwierzyć, że to może być prawda

Jak powinniśmy się ubrać na cmentarz?

Strój w miejscach wiecznego spoczynku to również dość istotna kwestia, jeśli chodzi o wizyty w Uroczystość Wszystkich Świętych. Tak zwana “moda cmentarna” to częsty temat żartów w tym okresie roku. Niektórzy starają się pokazać z jak najlepszej strony i zapominają o odpowiedniej etykiecie, którą powinniśmy zachować w tym wyjątkowym miejscu. Tu również poradami podzieliła się Irena Kamińska-Radomska.

Kolory mogą być dowolne. To nie jest pogrzeb, ale święto. Dress code nie narzuca nam czarnego lub granatowego stroju. Nawet czerwony płaszczyk nie będzie niestosowny. Ważne jednak, by strój był stonowany i niewyzywający.

Ekspertka wypowiedziała się również na temat tego, jak powinny zachować się na cmentarzu osoby, które są niewierzące i nie chcą brać udziału w modlitwie. Często pojawia się dylemat, czy powinny one w niej uczestniczyć, czy mogą zając się czymś innym?

Są ludzie wierzący i niewierzący, katolicy i wyznawcy innych religii. Nawet jeżeli nasz bliski był wyznania rzymskokatolickiego, stojąc przy jego grobie, nie musimy modlić się razem z innymi, jeżeli nie chcemy tego robić. Wystarczy, że uszanujemy modlitwę, czyli pomilczymy w jej trakcie. Możemy też opuścić głowę. Niedopuszczalne jest natomiast negowanie, krytykowanie, przeszkadzanie czy nieprzyjazne spoglądanie na modlących się - tłumaczyła dla “Faktu”.

akpa20240418_gf_mrs_plitn_jk_7804.jpg
Fot. AKPA