Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Trzeba uważać na post w Wielki Piątek. Nie chodzi tylko o mięso
Julia Bogucka
Julia Bogucka 28.03.2024 20:37

Trzeba uważać na post w Wielki Piątek. Nie chodzi tylko o mięso

kościół, talerz mięs
Fot. CanvaPro

Już niedługo miliony Polaków zasiądą przy stołach i wezmą udział w świątecznym śniadaniu. Zanim do jednak nastąpi, czeka nas Wielki Piątek, a wraz z nim poważne ograniczenia. Z czym wiąże się jutrzejszy post?

Wielkanoc już za rogiem

Trwa Wielki Tydzień. Już jutro wchodzimy w okres Triduum Paschalnego. Oznacza to, że wielkimi krokami zbliża się Niedziela Wielkanocna, a wraz z nią celebracja Zmartwychwstania Pańskiego. Miliony rodzin w całej Polsce zasiądą przy świątecznych stołach i zjedzą tradycyjne śniadanie. Aromatyczne posiłki, faszerowane jajka, żurek i babka wielkanocna, to jednak nie wszystko, co jest w tym okresie ważne.

Dla każdego katolika w tym okresie równie ważne będą również nabożeństwa, które najpierw przygotowują do Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, a później są elementem celebracji tego wydarzenia. Chodzi przede wszystkim o to, co będzie się działo w kościołach podczas Triduum Paschalnego. Nabożeństwa będą dotyczyć tak zwanego misterium paschalnego — męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Osiemnastka w Wielki Post? Tylko pod jednym warunkiem Ksiądz zabrał głos ws. zakazu w Wielką Sobotę. Polacy byli w błędzie?

Kończy się Wielki Post

W związku z przygotowaniem duchowym do świąt wielkanocnych, na czterdzieści dni przed nimi ma początek Wielki Post. Rozpoczyna go Środa Popielcowa, a kończy wieczorne nabożeństwo w Wielką Sobotę, czyli Wigilia Paschalna. To okres głębokiej zadumy i refleksji nad kosztem tego, co materialne i wyższością wartości duchowych. W tym czasie wierni Kościoła Rzymskokatolickiego powinni stosować się do kilku zasad.

Przede wszystkim powinno się zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Drugim najważniejszym wyrzeczeniem jest powstrzymanie się od udziału w hucznych zabawach. Wiązać się z tym może również ograniczenie spożywania alkoholu i innych używek. Wiele osób w czasie Wielkiego Postu decyduje się również na zrezygnowanie z innych rozrywek i przyjemności, od których trudno jest im na co dzień się powstrzymać. Może to być korzystanie z mediów społecznościowych lub jedzenie słodyczy.

Projekt bez nazwy - 2024-03-28T195218.655.png
Fot. CanvaPro

ZOBACZ TEŻ: Nie wolno wkładać tego do święconki! Ludzie popełniają ten błąd nagminnie

Jutrzejszy post jest wyjątkowy

W obliczu pędu życia, w jakim uczestniczymy w dzisiejszych czasach, niewielu pamięta o kilku wyjątkowych dniach w roku, w których obowiązujący post jest inny niż zwykle. Chodzi o wspomnianą Środę Popielcową i Wielki Piątek. Ten drugi dzień będziemy celebrować już jutro, dlatego też jest to tak ważna informacja. Okazuje się bowiem, że będzie wtedy obowiązywał tak zwany post ścisły.

Projekt bez nazwy - 2024-03-28T195248.921.png
Fot. CanvaPro

Obowiązuje on wiernych w wieku od 18 do 60 lat. Jest to zdecydowanie bardziej restrykcyjna forma zachowania wstrzemięźliwości, niż ta, którą praktykują katolicy w ciągu pozostałych dni Wielkiego Postu. Oprócz powstrzymania się od pokarmów mięsnych należy bowiem również ograniczyć liczbę posiłków. To połączenie tak zwanego postu jakościowego i ilościowego. Dań zjedzonych w ciągu dnia powinno być nie więcej niż trzy i tylko jeden z nich może być do syta.